M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Gdzieś idziesz na skróty. Jaką metodą oprofilowałeś monitory? Czy używasz oryginalny tusz i czy używasz oryginalny papier? Jeśli nie to czy masz oprofilowaną drukarkę na tusz pod papier?
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Monitory profilowałem spider 3, drukarka epson l805, oryginalne tonery, papiery niestety canon-a. Profile drukarki epson.
Ale idąc "na skróty" czemu monitory są tak okropne po profilowaniu. Kilka lat temu profilowałem tym sprzętem i nieznaczna była różnica.
Sprawdzę jeszcze na innej karcie graficznej. Chyba, że masz inny pomysł, chętnie wykorzystam.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Co było ustawione w menu monitora podczas profilowania? Podpiąłeś profil monitora w systemie jako domyślny? Jeśli tak, LR powinien go widzieć. Karta graficzna nie ma nic do rzeczy.
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
plwk napisał/a:
Co było ustawione w menu monitora podczas profilowania? Podpiąłeś profil monitora w systemie jako domyślny? Jeśli tak, LR powinien go widzieć. Karta graficzna nie ma nic do rzeczy.


Podpowiedz mi proszę, co masz na myśli.
Czy chodzi Ci o profilowanie monitora czy?
Jeśli możesz, powiedz, jak to po kolei sklecić.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Z tego co piszesz to tylko masz problem z oprofilowaniem monitora. I nawet źle oprofilowany -jeśli nie grzebiesz w fotografii - nie będzie miał żadnego wpływu na wydruk. To raczej wiesz i to jest oczywiste.
Więc po prostu na spokojnie zastanów się gdzie popełniasz błąd w profilowaniu monitora.
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
No nie tak do końca.
Jak pisałem, gdy nie będę korzystał z profili dedykowanych do drukarki, fotki wyjdą raczej ok.
Jeśli zastosuję, kolorystyka jest beznadziejna.
Na forum przedstawiany był obrazek kilku szarych trójkątów z siateczkami. W lightroom-ie trójkąt gamma space 2,20 do połowy wyświetla delikatnie kolory niebieski, magenta i żółty przy powiększeniu 100%.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Robiłeś profile drukarki dla, używanych przez Ciebie, tuszy i papieru?
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Chyba doszłem do celu.
Wygląda, że urządzenia tym razem się nie myliły.
Jak pisałem, profilowałem 2 monitory i obraz był podobny- wg mnie brzydki.
Dałem sobie wreszcie spokój i na "brzydkim zacząłem pracowac w lightroom.
Wygląda, że jest wszystko ok, obraz, wydruki.
Wygląda na to, że byłem przyzwyczajony do "landrynek", dopiero wspomniany w poprzednim poście obrazek testowy dał mi do myślenia.
Bez kalibracji pokazywały się kolorowe paski. Po jest ok.
Przepraszam za zamieszanie, cały czas szukałem problemu a problemem było moje przyzwyczajenie do innego obrazu monitora.
Teraz ustawiam profile drukarki, papieru i jest ok.
Jeszcze raz dzięki.
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Jednak nie dawał mi spokoju brzydki obraz na monitorze.
Do tej pory miałem zintegrowaną kartę graficzną.
Wrzuciłem leciwą Nvidia Quadro K2000D.
Monitor wraz z kartą super się profiluje. Kolory na monitorze naturalne.
No i wydruki- profile wrzucone do Lightroom-a, drukarka brak zarządzania kolorem i praktycznie kolory na monitorze zgadzają się z wydrukiem. Jedynie jasność w drukarce muszę podnieść o jakieś 20% i jest git.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Bogdan napisał/a:
Jedynie jasność w drukarce muszę podnieść o jakieś 20% i jest git.

W monitorze powinieneś mieć osobny profil z mniejszą o 20% jasnością do wydruku.
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Enzo napisał/a:
Bogdan napisał/a:
Jedynie jasność w drukarce muszę podnieść o jakieś 20% i jest git.

W monitorze powinieneś mieć osobny profil z mniejszą o 20% jasnością do wydruku.


Dzięki, spróbuję skorzystać jak znajdę.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Bogdan napisał/a:

Dzięki, spróbuję skorzystać jak znajdę.

Musisz go utworzyć. W swoim monitorze mam dwa profile: Internet - sRGB i wyższa jasność, oraz Wydruk - Adobe RGB i niższa jasność. Z ciekawostek - żeby Lightroom załadował profil monitora trzeba go zamknąć i otworzyć ponownie.
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Czy mógłbyś mnie oświecić?
Gdzie, w jakim programie tworzysz profile do monitora o których mówisz? ControlMyMonitor?
Gdzie do lightroom-a ładujesz wspomniany profil?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Eizo ma aplikację ColorNavigator - tam możesz sobie utworzyć i zapisać profile. Do Lightrooma niczego nie ładujesz - kolorem zarządza Windows, więc przy zmianie profilu w ColorNavigatorze musisz po prostu ponownie uruchomić program Adobe.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ja używam jednego profilu, drukuję wyłącznie z LR i przy wydruku zwiększam jasność o 21. Taka wartość wyszła mi doświadczalnie.

 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Jasność zmniejszasz w LR czy w monitorze?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
To monitor świeci, nie Lightroom ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W LR w panelu druku jest na dole po prawej suwak do dostosowania jasności.

 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Dzięki, właśnie tutaj zwiększam, ale chyba 20 to jeszcze za mało. Ale w sumie metodą prób dojdę. Jeszcze jedno, zauważyłem, że masz ustawiony profil percepcyjny. Czym praktycznie różni się od relaktywnego?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wyjaśnię, korzystając z tekstu z podręcznika Martina Eveninga.
Cytat
Sposób wizualizacji Relaktywny (błąd w tłumaczeniu) (inaczej nazywany Relative Colorimetric [względny kolorymetryczny]) mapuje wszystkie kolory w obrazie źródłowym do ich najbliższych odpowiedników mieszczących się w za kresie wybranej przestrzeni kolorystycznej profilu drukowania, ale jednocześnie przycina barwy znajdujące się poza zakresem tej przestrzeni. Sposób wizualizacji Percepcyjny mapuje wszystkie kolory obrazu źródłowego tak, aby dobrze pasowały do docelowej przestrzeni wydruku. Kiedy używana jest metoda Percepcyjna, wszystkie rozróżnienia pomiędzy kolorami zostają zachowane.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach