foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Obiektyw macro
Mam pytanie co do obiektywu macro, nie robiłem zdjęć takim obiektywem. Dobra piszę o co mi chodzi.
Wykonuję ekspertyzy budowlane i czasem może być mi potrzebne powiększenie jakiegoś detalu. Jakie szkiełko byście proponowali.
Obiektyw byłby używany z K-5IIs
 

szczyglik  Dołączył: 23 Maj 2011
Do detali ja bym polecał jakiś obiektyw 50 mm. Ja z K-5 i K-1 używam F 50 2.8. Obiektywy makro 100 mm do detali moim zdaniem się średnio nadają, bo dają zbyt małą głębię ostrości, no chyba, że chcesz robić zdjęcia detali z większej odległości, np. gdzieś wysoko pod dachem.

Aczkolwiek 100 mm makro jest fajny do bardzo wąskich portretów :-) ,
ja używam F 100 2.8, https://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=53818

Do detali zdecydowanie wolę jednak 50 mm, bo cały detal jest w obszarze głębi ostrości, a przy 100 mm mam z tym problem. Nie wykluczone, że DA 35 2,8 makro sprawdzi się jeszcze lepiej, ale nie wiem, bo nie mam. Aczkolwiek, trzeba wtedy bardzo blisko ustawić obiektyw od detalu i wtedy jest trudniej ze światłem, zwłaszcza jak oświetlasz lampą, bo czasem tworzą się cienie od obiektywu i chyba silniejsze odblaski.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Do APS-C 35Ltd jest najlepszym macro-standardem. Zależy w jak ciasnych pomieszczeniach musisz operować, 50 może być za wąski. Z kolei w 35 trudniej uzyskać separację tła, ale w fotografii dokumentacyjno-technicznej to aspekt pomijalny.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach