Zbyma72age  Dołączył: 22 Kwi 2008
9 luty
odtworzono awarię specyficzną dla systemu Windows z próbnikiem kolorów i znaleziono problem.
Utworzono tylko Windows 3.4.1.1 release, pobierz go na github.
https://github.com/darktable-org/darktable/releases/download/release-3.4.1/darktable-3.4.1.1-win64.exe
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
Zbyma72age,
Widzę, że jesteś ekspertem między innymi w znajomości darktable. Poświęciłem dziś wiele czasu na poszukiwanie na forum postów dotyczących porad w obsłudze tego programu i niestety nie dokopałem się, więc mam prośbę: jak w realu wejść w opcje drukarki ? Poradnik mówi: "Po wybraniu zdjęcia w widoku stołu podświetlanego możesz przejść do widoku wydruku, w którym można wybrać szereg opcji". Wybieram zdjęcie z folderu, otwieram stół podświetlany, klikam P (wg wykazu skrótów), szukam opcji drukarka/wydruki - nie ma takiej opcji. Co źle robię, jak powinienem opcję wydruku uruchomić, czyli wg. poradnika:
1. Jak wybrać zdjęcie w widoku stołu podświetlanego.
2. Jak przejść do widoku wydruku i jego opcji.
Mam wersję 3.4.1.1. Z góry dziękuję za pomoc - jeżeli jest temat z obsługi darktable ver. 3.4.1.1. proszę mnie przenieść.
 
Zbyma72age  Dołączył: 22 Kwi 2008
Witam
Podejrzewam że korzystasz z darktable w Windows.
Brakuje modułu drukowania Darktable dla systemu Windows.
(darktable powstał jako Linux)
Jedyna metoda zapisywać zdjęcia i drukować innym programem, przykładowo freeware FastStone Image Viewer ma dobry moduł drukowania
Pozdrawiam
PS
Także mnie to kiedyś dopadło :mrgreen:
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
Zbyma72age,
Dzięki za pomoc. Mocowałem się z instrukcją i Darktable kilka dni i w żaden sposób opcji wydruku nie mogłem się doszukać.
Tak korzystam z Win10. Na Linuxie kiedyś trochę pracowałem, miałem go zainstalowanego jako drugi system, ale generalnie większe zasoby programowe są na Windowsa, a dystrybucje Linuxa są jednak programowo ograniczone - może się mylę, ale mam takie doświadczenia z przed wielu, być może w chwili obecnej się coś poprawiło. Trochę szkoda, że Darktable decydując się na wypuszczenie wersji dla Win, ogranicza funkcjonalność programu o tak ważny moduł. Czy jeszcze oprócz wydruku są jakieś inne ograniczenia dla Win - to tak na przyszłość, żebym nie szykał na darmo.
Zainstalowałem FastStone Image Viewer 7.5 i faktycznie ma fajne możliwości ustawienia wydruku. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
 
Zbyma72age  Dołączył: 22 Kwi 2008
Darktable 3.8 wydany
Darktable 3.8 wydany

Zgodnie z wieloletnia tradycją w dniu dzisiejszym wydano Darktable 3.8
https://www.darktable.org/install/
Szczegóły dotyczące nowego wydania:
https://www.darktable.org...3.8.0-released/

Korzystając z okazji życzę wszystkim forumowiczom
Zdrowych !! i pogodnych Świąt
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Ja korzystając z okazji chciałbym poprosić kolejny raz o grupowanie Twoich "newsów" w jednym wątku (np. per program), ale wiem, że kolejny raz to zignorujesz.
Cały dział Lightroom jest zawalony Twoimi ogłoszeniami. <sarkazm> Dzięki! </sarkazm>

Na pierwszej stronie:
- 9 tematów o Gimpie, z czego 4 to zwykłe ogłoszenie o jakiejś nic nieznaczącej aktualizacji. Jak wyjdzie 3.0 to krzycz.
- 3 tematy o G'MIC, gdzie podajesz tylko link do strony, czasem link do release notes, nawet bez wzmianki co uważasz za ciekawą aktualizację.
- sumarycznie 15 tematów założonych na chyba 37 wyświetlanych, <sarkazm> nieźle! </sarkazm>
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
bbartlomiej napisał/a:
Ja korzystając z okazji chciałbym poprosić kolejny raz o grupowanie Twoich "newsów" w jednym wątku (np. per program), ale wiem, że kolejny raz to zignorujesz.
Cały dział Lightroom jest zawalony Twoimi ogłoszeniami. <sarkazm> Dzięki! </sarkazm>

Na pierwszej stronie:
- 9 tematów o Gimpie, z czego 4 to zwykłe ogłoszenie o jakiejś nic nieznaczącej aktualizacji. Jak wyjdzie 3.0 to krzycz.
- 3 tematy o G'MIC, gdzie podajesz tylko link do strony, czasem link do release notes, nawet bez wzmianki co uważasz za ciekawą aktualizację.
- sumarycznie 15 tematów założonych na chyba 37 wyświetlanych, <sarkazm> nieźle! </sarkazm>

Sorry za odkopanie staruszka półrocznego, ale nieśmiało chciałem zauważyć,że:
1. GIMP, DT, RT, G'MIC etc wywodzą się ze świata Open Source, a w tym świecie każda aktualizacja jest ważna, choćby z racji tego, ze często bardzo nieliczne zespoły devów wprowadzają usprawnienia/usuwają błędy jeden po drugim, bez kumulowania ich w jednym 'dużym' wydaniu - te są przeważnie zarezerwowane dla osiągnięcia kolejnych 'kamieni milowych', typu przepisanie całości na nową wersje głównych bibliotek, 'refactoring' silnika czy głównych modułów etc.
2. Podawanie informacji o dostępnej aktualizacji, linka do niej i ew. linka do release notes czy surowej listy zmian jest w pełni akceptowalną normą w świecie FOSS - to nie WIndows czy inny Apple, żeby tworzyć dziesiątki stron marketingowego bełkotu, ociekającego ekstazą, ale za to bez faktów. Ciężko też wymagać, by ktokolwiek rozpisywał się o ważnych - jego zdaniem - zmianach w kolejnej wersji, bo dla kogoś korzystajacego pod Gnome z softu stworzonego pod GTK informacja, że nowa wersja wizualnie lepiej integruje się ze środowiskami opartymi na QT jest nieistotna, zaś dla użytkownika Plasmy - będzie ważna.
3. Od dłuższego czasu nie stwierdzam tłumów na forum, nowi userzy nie zapisują się w komitetach kolejkowych, nowe wpisy też pojawiają się z rzadka i najczęściej są o niczym - zamiast się więc cieszyć, ze komuś się chce i podaje informacje, które nie tylko jakoś tam są merytorycznie powiązane z tematyką, to jeszcze dla kogoś innego mogą być przydatne (dla ciebie akurat nie muszą, dla mnie - nie są, bo od dawna preferuję pracę w trybie rolling release i z reguły każdą aktualizacje używanego softu mam natychmiast w systemie, ale to nie oznacza, ze ktoś, kto całkiem niedawno zaczął używać Ubu czy Minta, albo działa na FOSSowym sofcie pod Windą - nie uzna ich za użyteczne) - ty marudzisz. Masz problem z kiepskim ustrukturyzowaniem wpisów kolegi - zgłoś to Kolorowym, a oni powinni w porozumieniu z autorem dokonać poprawek, połączeń, przenosin i wydzieleń, ewentualnie opracować sposób publikacji na przyszłość. Od tego są, takiej pracy się podjęli.
 

pe72  Dołączył: 12 Paź 2010
Gdyby ktoś nie zauważył, to Darktable osiągnęło wersję 4.0 :-D
 

rj1307  Dołączył: 02 Mar 2009
Gdyby ktoś nie wiedział, v4.0 nie jest jeszcze spolszczona.
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Gdyby ktoś nie poszukał, do wersji 4.0 jest za to polska instrukcja.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Co zrobić żeby w tym darktable 4.0 uzyskać kolor zbliżony do tego z DCU?
Mam wrażenie, że najnowsza wersja robi coś dziwnego z kolorem...
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
rj1307 napisał/a:
Gdyby ktoś nie wiedział, v4.0 nie jest jeszcze spolszczona.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś się tym zajął - na stronie projektu masz napisane jak. A jeśli nie chcesz/nie masz czasu/nie masz możliwości - to albo cisz się z doskonałego, w pełni funkcjonalnego i darmowego softu, który jest regularnie rozwijany i aktualizowany w dowolnej dostępnej wersji językowej, albo poszukaj innego produktu, który spolszczony jest. Darktable jest tworzony przez społeczność FOSS i wiąże się to - jak wszystko w życiu - z określonym zestawem wad i zalet.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Markus napisał/a:
Co zrobić żeby w tym darktable 4.0 uzyskać kolor zbliżony do tego z DCU?
Mam wrażenie, że najnowsza wersja robi coś dziwnego z kolorem...

U mnie nic takiego nie zauważyłem po pojawieniu się nowego numerka, a tak się złożyło, że sporo fotek obrabiałem i przed, i po... U mnie działa na Arch Linuksie z Plasmą, wszystkie biblioteki w systemie w najnowszych wersjach, jak to w Archu.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Pod Windows najnowsza wersja ma widocznie jakieś inne ustawienia standardowo?
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Markus napisał/a:
Pod Windows najnowsza wersja ma widocznie jakieś inne ustawienia standardowo?

Nie wiem, naprawdę. Wiem tylko, że DT w założeniach twórców (w sensie - głównych developerów) nigdy pod Windowsem nie miało pracować, co nie było spowodowane niechęcią kogokolwiek do Wingrozy (chyba?), ale raczej świadomą decyzją, że szczupłe zasoby lepiej przeznaczyć na rozwój programu niż jego port dla systemu M$. Dopiero zdaje się wersja 2.4 ukazała się w wersji także dla Windows, a to za sprawą pewnego usera, który uparł się, żeby DT jednak portować i osiągnął w tym spore sukcesy, uzyskując 'nieoficjalną' wersję do uruchamiania w Oknach, a po serii trudnych negocjacji z zespołem - także wsparcie developerów pod warunkiem, że on weźmie na siebie obowiązki związane z z opieką nad wersja windowsową. Od początku też ta wersja była nieco zubożona w stosunku do linuksowej: pewne funkcje nie były zaimplementowane, albo były zaimplementowane w niepełny sposób - stad może różnice, o których piszesz... Mam (niestety) trochę komputerów z Wingrozą w pracy, wiec jeśli znajdę czas to zainstaluję tam DT i rzucę okiem, ale nie obiecuję kiedy to nastąpi :-)
 

pe72  Dołączył: 12 Paź 2010
Markus napisał/a:
Co zrobić żeby w tym darktable 4.0 uzyskać kolor zbliżony do tego z DCU?
Mam wrażenie, że najnowsza wersja robi coś dziwnego z kolorem...


Używam Darktable na linuksie i nie zauważyłem żeby coś dziwnego działo się z kolorami. Może to kwestia portu na Windows, a może problem leży w innym sposobie pracy obu programów. Zaznaczam, że nie znam DCU, więc tylko tylko teoretyzuję :-)
Jaką wersję Darktable używałeś poprzednio? Od wersji 3 zmieniło się trochę w domyślnym przepływie pracy i może tu wystepuje różnica w porównaniu z wynikami z innego programu. Jeśli natomiast używałeś już poprzednią wersję i wszystko było ok, a teraz dopiero coś niedobrego się dzieje, to może faktycznie wina leży w wersji na Windę, bo pomiędzy 3 a 4 Darktable rewolucji w tym zakresie nie było...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach