ffilip776  Dołączył: 21 Cze 2018
Pentax 24-70 f2.8. Luzy w tubusie
Witam!

Zakupiłem używany obiektyw wymieniony w tytule. Obiektywny ma 6 lat, zewnetrzenie jest zachowany w idealnym stanie. SDM działa bez zarzutu. Problem pojawia się przy spasowaniu. Tubus obiektywu jest dosyć luźny, rusza się zarówno w górę dół jak i prawo lewo. Nie ma to wpływu na zdjęcia. Przy ogniskowej 70mm efekt ten jest znacząco słabszy. Poniżej jest gorzej. Po dociśnięcia tubusu, ten idealnie się trzyma, luzu znikają. Dodatkowo, pierścień ostrzenia ma również lekki luz. Pytanie, czy takie luzy są naturalne i nie świadczą o zniszczeniu obiektywu? Czy one są od nowości i nie mają żadnego wpływu na jakość fot, czy jest to raczej dowod na słaby stan obiektywu?
Pytam, ponieważ mam jeszcze czas żeby obiektyw zwrócić, jednak zależy mi żeby przy nim pozostać. Jeżeli jednak nikt z Was tak nie ma po dłuższym jego użytkowania, to nie będę ryzykować i go zwrócę.

Proszę o szybką odpowiedź.
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
W mojej sztuce pierścień ostrości siedzi sztywno i ma opór przy obracaniu. Tubus albo pierścień zooma faktycznie się buja, ale nie jest to jakieś straszne. Ile lat ma obiektyw nie wiem - sam go kupiłem jakieś 2 lata temu z drugiej ręki. U poprzedniego właściciela musiał być używany bo guma od zoom spuchła i wymieniałem.

Podejrzewam że Twojemu obiektywowi należy się serwis, zwłaszcza jeśli cena była okazyjna.
 
ffilip776  Dołączył: 21 Cze 2018
U mnie pierścień ostrości też ma opór, i to taki jak w nówce sztuce. Co więcej, obirktyw wygląda na nowy, od zewnątrz jest w stanie idealnym. Poprzedni właściciel deklarował, że obiektywy używał bardzo mało.

To bujanie się wynosi może z 1 albo 2mm. Wydaje ono też charakterystyczny dźwięk. Brzmi to jednak nie jakby układ optyczny się rozwalił, ale jakby tubus uderzał o zewnętrzną obudowę

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach