Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
plwk napisał/a:

Ryszard napisał/a:
każdy może sobie "zawisnąć" metr nad kominem sąsiada i zerkać kamerką

Po co? Sens jest jedynie gdy robią pomiary miejskie służby, ale im to wolno i nie zakwalifikuje się to do zakłócania miru domowego.

Dla "normalnego człowieka" pewnie po nic. Ale chyba nie spodziewasz się, że brakuje też takich, którzy po przeczytaniu takich interpretacji przepisów pomyślą: "o, czyli mogę sąsiadowi zaglądać co tam ma po swojej stornie płotu i czy aby się jego żona/córka nie opala, a jak mi drona zepsuje to jeszcze policje na niego napuszczę! Bo mi wolno!"
Sorry, ale jak by mi tak ktoś nad moją posesją latał - w sensie, że nie jeden raz, incydentalnie przelatując, tylko tak faktycznie latał nade mną - to bym... go poszukał i porozmawiał. A jak rozmowa by skutku nie przyniosła to bym "porozmawiał" ponownie.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Generic napisał/a:
Dla "normalnego człowieka" pewnie po nic.
Ot co! Na przyszłość, gdybym kupił hacjendę za miastem, to na dachu wymaluję a na klombach obsadzę piękne, kolorowe i wyraziste "euriony" :-P No właśnie, urządzenia rejestrujące rozpoznają ten wzór? :-D
Generic napisał/a:
A jak rozmowa by skutku nie przyniosła to
armatka wodna i po sprawie, bez śladu :mrgreen: To oczywiście był żart, wiadomo ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Cytat
Art. 126a. - [Zniszczenie, unieruchomienie bezzałogowego statku powietrznego lub przejęcie kontroli nad jego lotem] - Prawo lotnicze.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.1235 t.j. Akt obowiązujący
Wersja od: 10 czerwca 2022 r. do: 30 września 2022 r.
Art. 126a. [Zniszczenie, unieruchomienie bezzałogowego statku powietrznego lub przejęcie kontroli nad jego lotem]
1.
Bezzałogowy statek powietrzny, w tym model latający, może zostać zniszczony, unieruchomiony albo nad jego lotem może zostać przejęta kontrola, w przypadku gdy:
1) przebieg lotu lub działanie bezzałogowego statku powietrznego:
a) zagraża życiu lub zdrowiu osoby,
b) stwarza zagrożenie dla chronionych obiektów, urządzeń lub obszarów,
c) zakłóca przebieg imprezy masowej albo zagraża bezpieczeństwu jej uczestników,
d) stwarza uzasadnione podejrzenie, że może zostać użyty jako środek ataku terrorystycznego;
2) bezzałogowy statek powietrzny wykonuje lot w przestrzeni powietrznej w części, w której wprowadzono ograniczenia lotów albo znajdującej się nad terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w której lot statku powietrznego jest zakazany od poziomu terenu do określonej wysokości.
2.
Do zniszczenia lub unieruchomienia bezzałogowego statku powietrznego albo przejęcia kontroli nad jego lotem w przypadku, o którym mowa w:
1) ust. 1 pkt 1 lit. a, b i d - są uprawnieni funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej, Straży Marszałkowskiej, żołnierze Żandarmerii Wojskowej i Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz pracownicy specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych,
2) ust. 1 pkt 1 lit. c - są uprawnieni funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, żołnierze Żandarmerii Wojskowej oraz pracownicy specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych,
3) ust. 1 pkt 2 - są uprawnieni żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej

- na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
Gdy kupiłem miniacza, to widząc niezłe widowisko na niebie (czerwone słońce podświetlało czarne chmury), pod blokiem wystartowałem. Nie było to pod blokiem, choć przyznaję się, że 100metrów od bloku też nie, ale lot ponad bloki (na 100metrów) i robię zdjęcia.
Po chwili z bloku wyszedł facet, pyta się po co latam, to mu pokazałem zdjęcia, że bloki są na dole, a mnie interesuje tylko niebo.

Co do rodo, to ludzie powariowali z tym, wszystkiego nagle się boją, totalnie źle interpretując te przepisy.

Aż dziw, że rowerzystów nie odstrzelają, którzy "śmią" przed płotem jeździć. A ileż aut ma kamerki i nagrywa wasze płoty :mrgreen: toż sędziowie już się aż do rodo garną ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Z dzisiejszego latania "koło komina".

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ostatnie rondo przy wyjeździe z Włocławka w stronę Kruszyna (kierunek do dołu zdjęcia) - panorama sferyczna z 35-ciu zdjęć, 40 metrów nad ziemią. Po lewej stronie załapał się jakiś ptak.

 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
Ale kula okrągła! Bardzo fajnie to wyszło, a osobiście średnio mi się takie zdjęcia podobają, to to bardzo :-B
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To jedno ze zdjęć z projektu "Włocławskie ronda". Zacząłem fotografować ronda dronem, wszystkie z tych samych wysokości i podobne ujęcia. Na razie mam 6 z 25-ciu.
Przy trzech chyba będę musiał odblokowywać strefy DJI.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Od jakichś dwóch tygodni nie działa mi aplikacja DJI Fly. Odpalam, pojwia się ekran uruchamiania i znika. Ktoś coś?
Reinstalowałem, wszystkie aktualizacje zrobione. Nagle, bez żadnej aktualizacji przestała działać.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Aktualizację musisz pobrać ze strony DJI.
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
W piątek latałem, wszystko działało.
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
GrzegorzD napisał/a:
RODO


Nie dotyczy osób prywatnych, które robią zdjęcia do szuflady.

https://ec.europa.eu/info/law/law-topic/data-protection/reform/what-does-general-data-protection-regulation-gdpr-govern_pl#:~:text=Przepisy%20nie%20maj%C4%85%20zastosowania%20do,z%20dzia%C5%82alno%C5%9Bci%C4%85%20zawodow%C4%85%20lub%20komercyjn%C4%85.

A konkretnie

"Przepisy nie mają zastosowania do przetwarzania danych osobowych przez osobę fizyczną w ramach działalności czysto osobistej lub domowej, pod warunkiem że nie ma ona związku z działalnością zawodową lub komercyjną."

Dopiero gdy prowadzą działaność kulturową (*):

"Jeśli jednak osoba fizyczna wykorzystuje dane osobowe w celach wykraczających poza „sferę osobistą” — na przykład w związku z działalnością społeczną, kulturową lub finansową — wówczas musi przestrzegać przepisów o ochronie danych."

Czyli można latać, można fotografować. A RODO wkracza dopiero przy decyzji o publikacji.

(*) - interpretacja własna, prawnicza może się różnić.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dawno nic nie było.

 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Bardzo ładnie. Zastanawia mnie, jak takie małe coś robi takie obrazki. Oczywiście za sprawą wprawnego łoperatora :-D
Co to za obiekt?
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
rychu napisał/a:
Co to za obiekt?

Pałac Branickich w Białymstoku.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To jeszcze jeden obiekt.

 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
To mini 2?
Chyba czas wymienić 1kę na 2kę...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
potraff napisał/a:
To mini 2?

Mini 3 Pro.
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
Oj, to mogę sobie pomarzyć.
Nie mam nerki na sprzedaż :mrgreen:
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
potraff, można próbować przechwycić jakiegoś ;)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach