Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
duzyalf, fajne :-)
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
duzyalf, pikne to :-B
Sam przymierzam się do czegoś w tym stylu. Masz jakieś źródło technicznego wsparcia?
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
duzyalf napisał/a:
Pierwsze próby z Star trails
Fajne. Mam pytanka 2. Koraliki, to co to było? A drugie, czemu ukryłeś zdjęcie na flickrze?

P.S. Jak pierwszy raz fotografowałem Drogę Mleczną to Orionidy się łapały w kadry i wyglądały właśnie jak takie koraliki.
 

duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
Dzięki!
rychu, posiłkowałem się pewnymi wskazówkami z tego filmu link

rysiekll, To były samoloty. Spadające gwiazdy powinny być ciągłymi kreskami, których jeden koniec powinien być jaśniejszy, ale można je pomylić z satelitami. Swoją drogą, to podczas robienia zdjęć widziałem, że spadło kilka meteorów, ale nie udało się ich zarejestrować. Co do ukrytego zdjęcia na flickrze, to chciałem mieć tylko makrofotki na profilu, ale jednak zmieniłem zdanie ;-)
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
Dziękuję za wytłumaczenie :-B

Podczas moich pierwszych niezdarnych prób mieliśmy szczęście obserwować Orionidy (w nocy z czwartku na piątek 20 października).
Poniżej kumpel z latarką. Meteoryt złapał się pomiędzy drzewem a słupem, i jest właśnie takim koralikiem, tyle że w mniejszym zakresie.
 

apemantus  Dołączył: 08 Maj 2013
Kumpel z laterką wyszedł świetnie! :-B Całe zdjęcie świetne! :-B Muszę i ja kiedyś spróbować. W młodości nawet prenumerowałem "Astronomię i astronautykę" :mrgreen:
 

duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
Fajny efekt z latarką. Zazdroszczę ciemnego nieba... u mnie na Śląsku jest tragedia pod tym względem. W kierunku północy jest jeszcze w miarę ok, ale południe jest koszmarnie zaświetlone :roll:
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
apemantus, duzyalf, dzięki :-)
duzyalf napisał/a:
Zazdroszczę ciemnego nieba... u mnie na Śląsku jest tragedia pod tym względem
U mnie w Tarnowie też takiego nieba nie uświadczysz, ale fakt na Śląsku jest jeszcze gorzej. W Biesy miałem wyjechać dopiero w piątek i okazało się że ostatnia bezchmurna noc jest z czwartku na piątek, przyspieszyłem więc wyjazd i się udało...
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Wczorajsza koniunkcja Księżyca z Marsem.
Na niebie pozornie blisko siebie. W rzeczywistości dystans nie mały.
Do Księżyca 394 tys. km, do Marsa 98 mln. km

ED80 (ogniskowa 510mm) i Pentax K3
Koniunkcja Księżyca z Marsem by Roman Szuster, on Flickr
 

duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
Star trails na tle torpedowni w Babich Dołach

Torpedownia Babie Doły by Alfred Błażytko, on Flickr
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
duzyalf, nieźle to wygląda :-) najciekawsze są te poziome pasy w tle. (jak sądzę Hel)
 

duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
Dzięki! To przepływający statek zrobił takie pasy ;-)

Kilka dni po maksimum Perseidów wybrałem się za miasto z nadzieją, że jakiś wpadnie. Udało się złapać 2 sztuki na jednej klatce (na samej górze jest drugi). Niestety śląskie niebo daje o sobie bardzo znać.
Perseids by Alfred Błażytko, on Flickr
 

duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
To może jeszcze mleczak z poprzedniego roku.

Milky way by Alfred Błażytko, on Flickr
 
Piotrek K  Dołączył: 16 Lis 2009
Kilka wakacyjnych startrails ode mnie z K-7 i K-200D z M 2.8/28. Drugie to sklejka zdjęć z 2 aparatów robionych równolegle.







 

duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
Pierwsze nieśmiałe próby z obiektami głębokiego nieba

M33
M33 by Alfred Błażytko, on Flickr
 

duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
M31

M31 by Alfred Błażytko, on Flickr
 
Kameleon Super  Dołączył: 06 Mar 2021
Jaki jest praktyczny maksymalny czas naświetlania dla nierozmytego obrazu w K-50 z Ogps-1 - 2 ? Ogniskowe 70 i 135, ewentualnie 300 mm.
 

duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
Ja z wbudowanym GPS w K3II na 135mm osiągam jakieś 30 - 40s, a z 50mm 70 - 80s zależnie od kalibracji, wiec na 70mm 60s powinno sie udać. Udało mi się też naświetlić 5 minutową klatkę beż żadnego poruszenia na 15mm (oczywiście w centrum kadru, bo rogi pojechane mocno). Z 300mm nie próbowałem ale nie sądzę zeby pociągnął dłużej niż 10s. Nie wiem jak ten nowy O-GPS 2 działa, ale może da się wyłuskać dłuższe czasy.
 
Kameleon Super  Dołączył: 06 Mar 2021
duzyalf napisał/a:
... Nie wiem jak ten nowy O-GPS 2 działa, ale może da się wyłuskać dłuższe czasy.

Sądzę, że granicą jest tu maksymalny przesuw matrycy. Dlatego zadałem pytanie o konkretny model aparatu fotograficznego.
Jeśli centrum kadru można naświetlać 30 s to już coś fajnego można uzyskać.
Pytanie, czy jest sens i nie lepiej dozbierać do EQ5 z GoTo, wtedy jest zabawa :D
 

duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
No właśnie niekoniecznie, bo aparat pokazuje maksymalny czas jaki można ustawić pod kokretną ogniskową i kierunek nieba (mi pokazuje po 3 minuty na 135), ale rzeczywista długość nieporuszonej klatki jest znacznie mniejsza. Problem z poruszonymi rogami znika w okolicach ogniskowej 30mm, także można spokojnie długie czasy uzyskać. Ja tydzień temu kupiłem SWSA i wydaje się to nieporównywalnie lepsze rozwiązanie niż O-GPS (tym bardziej ze mozna kupic je w podobnych pieniądzach). Zależy oczywiście od zastosowań, bo jednak moduł jest mobilniejszy w porównaniu do montażu, jednak ten montaż jest na tyle mały, że bez problemu wejdzie do plecaka. Jeśli stoisz przed takim dylematem to nawet się nie zastanawiaj tylko bierz paralaktyka.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach