jak trzymasz aparat przy zdjęciach pionowych?
od góry
87% Complete
42 (87%)
od dołu
12% Complete
6 (12%)
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
  jak trzymacie aparat przy zdjęciach pionowych?
Zdjęcie w wątku o oczach natchnęło mnie do zrobienia ankiety. Pytanie jak w temacie. Na wspomnianym zdjęciu obie dziewczyny trzymają aparaty od góry. Mi akurat wygodniej jest trzymać od dołu, ale to kwestia przyzwyczajenia. W ankiecie pominąłem opcję "grip", bo tu jest jasne.
 

JFK  Dołączył: 04 Sty 2007
Hmm, jesli o mnie chodzi to chyba oczywiste...
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
pionowo? :->
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Nie ma reguły, zależy jak mi wygodniej, nawet o tym nie myślę, robię to automatycznie. Skupiam się na kadrze, a nie na trzymaniu sprzętu, sprzet jest tylko po to, żeby ostro rejestrował obraz i prawidłowo naświetlał -prawidłowo, znaczy tak jak ja chcę [dlatego nie używam takich cudów jak A, P, Av, Tv, itp.]

Zadałeś pytanie na które nie znam odpowiedzi, choć aparat mam w rękach dość często. Tak jak mówię, robię to podświadomie, widocznie moje łapy już wiedzą czy się zmieszczą między murem a latarnią od prawej**, czy muszą od lewej**.

*od góry
** od dołu prawa ręka
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
W sumie to nie wiem, ale dokładnie inaczej, niż koleżanka małżonka. Wiem, bo zawsze jej zdjęcia trzeba obracać inaczej, niż moje ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ja od góry a moja małżonka od dołu.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Spustem do góry
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
A nie ma opcji "z boku" dla tych co mają gripa. :-P

Ostatnio moja koleżanka się wkurzyła, bo przy robieniu zdjęcia pionowego omją kadyszką z gripem nie dość, że trzymała nie za grip, to jeszcze odwrotnie (spust na gripie był na dole 8-) ). A ja jej usiłowałem wytłumaczyć, że można inaczej.

To chyba zależy którym okiem patrzysz w wizjer, ja trzymam zwykle od góry (jak gripa nie ma).
 

bosmanzbryzy  Dołączył: 25 Cze 2006
jestesmy chyba na dobrej drodze do ankiety "Ktora reka piszesz a ktora sie podcierasz" sorki ale nie moglem sie powstrzymac :-D


(wbrew pozorom to dosc ciekawy temat, bo sprobujcie uzyc do ktorejkolwiek z tych czynnosci reki drugiej)
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Ja mam grypę i zawsze u mnie wychodzi z góry ;-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
tomecki napisał/a:
zawsze u mnie wychodzi z góry
- co ? :roll: :-P
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
no ten pipeć :oops:
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
tref napisał/a:
sprzet jest tylko po to, żeby ostro rejestrował obraz i prawidłowo naświetlał


Jakiez to glebokie... :-P :mrgreen: No i "macho vel diehard Tref" leci w manualu - to juz blisko do doskonalosci... :-P :evilsmile:

Od gory - takie trzymanie aparatu jest znacznie stabilniejsze, aparat w zasadzie juz swoim ciezarek "wisi" zaczepiony na palcach... Odmiennie trzymam tylko wtedy kiedy zmusza mnie sytuacja...

Pzdr
Spinner
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
tref napisał/a:
dlatego nie używam takich cudów jak A, P, Av, Tv, itp
A jak bedziesz uzywal hajmatika? :-P Gdyby nie automat, nie zrobilbym nigdy kilku z moich najlepszych zdjec ;-)

dz.
 

bosmanzbryzy  Dołączył: 25 Cze 2006
tref napisał/a:
Skupiam się na kadrze, a nie na trzymaniu sprzętu, sprzet jest tylko po to, żeby ostro rejestrował obraz i prawidłowo naświetlał

hehe a Iza ten sam argument przytacza wlaczajac P ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
bosmanzbryzy napisał/a:
"Ktora reka piszesz a ktora sie podcierasz"

W niektórych kulturach jest to istotne, prawa ręka jest do jedzenia a lewa do podcierania. Witamy się oczywiście wyłącznie prawą.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
aparat "wisi" mi na dłoni ;-) mam dodatkowy chwyt przyczepiony do gripa i body. Ogromna wygoda i stabilność chwytu. Czyli trzymam od góry :-)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Jak trzymam automatycznie i nie myślę o tym, to chwytam od dołu. Najczęściej łokieć przyciskam wtedy do tuławia, żeby wyeliminować nadmierna wstrząsy. Aparat właściwie leży mi w dłoni siłą ciężkości [im cięższy tym lepszy ;-) ]. Lewą wtedy podtrzymuję podchwytem obiektyw.

Jak sobie przypominam jak jest na obrazku w instrukcji, to zmieniam na trzymanie od góry. Ale przy np. makro, to ciężko tak trzymać przez dłuższy czas. Ramię mi się męczy. Bardziej się chwieje.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
mygosia napisał/a:
Ramię mi się męczy. Bardziej się chwieje.
na siłownię marsz
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
piotr_luk, już nad tym pracuję. Tylko ten cholerny kręgosłup.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach