josio  Dołączył: 20 Lut 2012
Robert N napisał/a:
Ten akurat pyłoszczelny być powinien. Nie mówimy o cząsteczkach gazu powietrza, tylko o wielgaśnych pyłach, miliardy, biliony razy większych, widocznych nawet gołym okiem. Aż sprawdziłem na moim. Nie ma żadnych pyłów pod soczewką, chociaż mały przebieg jest (najwyżej 200 - 300 zdjęć). Nawet obiektywy nieuszczelniane na wodę raczej pyłów nie wpuszczają do środka. Jeśli są pyły widoczne okiem, to raczej reklamacja.


No niestety chyba to mnie czeka
 
krzyc sur  Dołączył: 10 Paź 2018
Robert N napisał/a:
plwk napisał/a:
Żaden obiektyw zmieniający wielkość nie może być szczelny.

Ten akurat pyłoszczelny być powinien. Nie mówimy o cząsteczkach gazu powietrza, tylko o wielgaśnych pyłach, miliardy, biliony razy większych, widocznych nawet gołym okiem. Aż sprawdziłem na moim. Nie ma żadnych pyłów pod soczewką, chociaż mały przebieg jest (najwyżej 200 - 300 zdjęć). Nawet obiektywy nieuszczelniane na wodę raczej pyłów nie wpuszczają do środka. Jeśli są pyły widoczne okiem, to raczej reklamacja.


Humm czy ja wiem...chyba obiektywy typu pompka super szczelne nie są..mam KITa 18-50 WR i HDFA 24-70 2.8 WR i też jakieś tam pyłki są, szczególnie w tym pierwszym, oba nigdy nie rozbierane od nowości...był chyba dawno temu wątek na temat Pentax smc DA* 16-50 mm f/2.8 że podobno był nawet za szczelny i rdzewiały styki od SDMa
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
krzyc sur napisał/a:
Pentax smc DA* 16-50 mm f/2.8 że podobno był nawet za szczelny

Cały był za bardzo "za". Mam leciwego 50-135 i jest czyściutki, a styki, cóż, zostały odłączone.
 

mertel  Dołączył: 17 Gru 2008




K-70 + 55-300 PLM ogniskowa 300 przysłona 6.3 ISO 1000
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
mertel, kadry bardzo przyjemne. Jednak zapytam: jesteś pewien, ze z balansem bieli jest wszystko ok w tych kadrach ?
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
mertel, Prześliczne. A balans bieli jak najbardziej pasuje. Zimowy.
 

mertel  Dołączył: 17 Gru 2008
powalos, tak to tego dnia wyglądało padał śnieg z deszczem.
Robert N, dzięki.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
mertel, zamiast dziękować za przyklaskiwanie, zastanowił bym się o co pyta powalos, bo to co pokazałeś nie nadaje się do publikacji nawet na tiktoku.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
mertel, nie pogniewaj się ale nadal twierdzę, że jest źle z tym BB. Ja widziałbym to "na szybko" tak.




Bez zadnych skomplikowanych ustawień. Po prostu jeden klik w IrfanView. Za jakiś czas usunę te pliki z moich zdjęć w Google.
 

mertel  Dołączył: 17 Gru 2008
powalos, 1 na pewno nie pióra na łepku dzięcioła dostały lekko zielonkawego zafarbu, wokół jest zielono jakby były liście na drzewach 2 też choć tu już jest lepiej. Twoje są bardziej jesienne a wtedy leżał wszędzie śnieg i jeszcze padał nowy z nieba.
Oryginały jedynie pomniejszone


Moją intencją nie było wywoływanie dyskusji o balansie bieli chciałem wrzucić przykładowe zdjęcia z obiektywu o którym jest ten wątek, balans bieli to bardziej sprawa aparatu i obróbki.
rychu, Pozwól że to ja będę decydował za co dziękować a za co nie.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
mertel, Ja bym podziękował za krytykę. Pozwalam Ci decydować. A niech tam :-P Kolega pokazał co można poprawić. Miał do dyspozycji jpg więc efekt marny. Wrzuć plik do wątku Raw Challenge zobaczysz, co mistrz :-D Blesso z tym zrobi. Obiektyw to nie tylko ostrość i bokeh. To co pokazałeś, powiedział bym, że to przeterminowany skan ORWO albo jakaś Miranda lub pierwsze wersje sowieckich podróbek CZJ. Pokaż na co stać ten świetny obiektyw i nie dąsaj się jak pięciolatka.
 
incosgnitos  Dołączył: 21 Sty 2008
mertel, niebieskie jakby przez niebieską szybę robione, albo balans bieli na jakąś świetlówę ustawiony... powalos Ci napisał, że jednym klikiem w IrfanView zrobił zmianę i wygląda to lepiej od Twojego zimnego niebieskiego... Wrzuć w RC jak powiedział rychu oryginał w dng i zobaczymy co się da wydobyć. Obstawiam, że znajdzie się choć jeden co zrobi na 'zimowo' bez zielonego zafarbu.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mnie zawsze zastanawia pokazywanie niebieskiego śniegu. Niby wiemy, że przy zachmurzonym niebie wszystko staje się bardziej niebieskie z powodu wyższej temperatury barwowej. Tyle, że nie widzimy przecież niebieskiego śniegu bo nasz procesor biologicznych ustawia nam, że to jednak biel. Podobne efekty jak u kolegi widywało się (i może jeszcze widuje) przy fotografowaniu na slajdach. Ale to raczej w fotografii amatorskiej. Nikt robiący fotki dla zarobku nie pozwoliłby sobie na coś takiego, bo nikt nie przyjąłby tego do np. druku. Do niwelacji takich zafarbów używało się odpowiednich filtrów korekcyjnych. Dzisiaj można to zrobić odpowiednią obróbką cyfrową. Jeżeli taki .jpg wyszedł z aparatu to należało w nim zmienić ustawienia BB. Uff, ale się rozpisałem. :evilsmile:
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
... dlatego nie wrzucam zdjęć "do oceny". Poziom zadowolenia autora jest subiektywny i generalnie "z kobietami o kolorach nie rozmawiam" ;-)
Mój kolega, jeden z najlepszych fotografów jaskiniowych, ma manierę przesterowywania kolorów w obróbce i żółcie stają się pomarańczami, zielenie - turkusami itd. Wszystko jest podkręcone, słitaśne i nienaturalne, co mnie - humanoida z naturą dokumentalisty drażni i prowokuje do krytyki, której ów kolega nie lubi słuchać... widocznie on ma inny balans bieli w głowie niż ja i muszę się z tym pogodzić.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Moim zdaniem nawet w wątku o obiektywie nie ma sensu pokazywania zdjęć ze skrajnie nieprawidłowo oddanymi kolorami, odzwierciedlanie kolorów to też jeden z aspektów obiektywu.
 

mertel  Dołączył: 17 Gru 2008
powalos, nie jestem profi i podobają mi się te niebieskie ;-)




Dzięki wszystkim za uwagi.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
A ja też nie jestem Profi. :-)
Te które teraz pokazujesz są dużo lepsze niż poprzednie.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
mertel, przyślij któreś do RAW Challenge, zobaczymy, co inni z tego wycisną. :-)
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
No i jest dużo lepiej, nie jestem jakimś ortodoksem – też lubię zafarb, desaturację, ale są granice... teraz przynajmniej biały wygląda na biały. :P
 

mertel  Dołączył: 17 Gru 2008


Ze swojej strony kończę już epopeję tych dwóch zdjęć w tym wątku.
bakulik, niestety nie ma RAW-ów są tylko JPG

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach