Zbyma72age  Dołączył: 22 Kwi 2008
Ukazała się wersja Darktable 4.2
Ukazała się wersja Darktable 4.2

Zgodnie z wieloletnia tradycją przed świętami ukazała się nowa wersja darktable

https://www.darktable.org/install/

Szczegóły:
https://www.darktable.org/news/
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Zbyma72age, dziękuję. Darktable zagościło u mnie chyba na dłużej.
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
Czy ktoś z Kolegów posiada wiedzę, jakie są wymagania sprzętowe dla stabilnej i płynnej pracy komputera dla Darktable 4.2.0. Niestety nigdzie nie mogę doszukać się podstawowych wymagań dla CPU, GPU i RAM.
 

pe72  Dołączył: 12 Paź 2010
slwk2020, wymagania sprzętowe nie zmieniły się specjalnie.
System powinien być 64 bitowy. RAM-u minimum 4 GB. Procek w miarę współczesny. Jeśli chodzi o GPU to cokolwiek co nie jest zintegrowane - dzięki temu szybkość eksportu zdjęcia przy niektórych modułach znacząco się skraca.
Podam Ci konfigurację z moich laptopów dla orientacji. Na pierwszym: procek: Intel Pentium N3540 2,16 GHz x 4, RAM: 4 GB, Karta graficzna: Intel Atom (czyli brak oddzielnej). Darktable działa płynnie, ALE... przy zastosowaniu niektórych modułów (na pewno: Dyfuzja lub wyostrzanie) eksport zdjęcia po zakończonej pracy trwa koszmarnie długo. Czas przetworzenia jednego zdjęcia waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu minut :shock: Za ten stan rzeczy odpowiada zapewne brak oddzielnego GPU.
Na innym laptopie gdzie jest: Procek: Intel i7-7500, RAM: 8 GB i karta GeForce 940MX (czyli nie jakiś demon), Darktable "wypluwa" foty z prędkością karabinu maszynowego :mrgreen:
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Raczej słaby procesor. Intel Pentium N jest fajny do oglądania stron www, ale i7 to zupełnie inna liga. Do tego pamięć (pojemność ale i szybkość).
Karta graficzna (raczej) nie ma tutaj nic do rzeczy.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
slwk2020, Od kilku dni mam wersję poprzednią, chodzi na Mincie i kilkunastoletnim blaszaku (64 bitowy system, 4 GB ramu, procek intela i5 750 (4) karta GTX 260 . Myślałem , że będzie gorzej. Na razie faza testów ;)
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
Dziękuję wszystkim za pomoc. O szczegółach w temacie "Jaki laptop".
 

pe72  Dołączył: 12 Paź 2010
Gwiazdor, oczywiście ten procesor nie jest najlepszy, ale karta graficzna jak najbardziej ma znaczenie. Piszą o tym sami twórcy Darktable. Na tym lapku pracuję od kilku lat i dopiero od wersji Darktable w której pojawił się moduł "Dyfuzja lub wyostrzenie" pojawiło się wąskie gardło przy eksporcie zdjęcia z użyciem tego modułu. Twórcy Darktable zresztą ostrzegali, że to jest obciążający moduł. W przypadku pozostałych modułów nie zauważyłem właściwie różnicy, więc nawet taki procek daje radę. Jeśli chodzi zaś o RAM, to jest go wystarczająco. Ten lapek pracuje pod kontrolą Linux Mint i nie zauważyłem nigdy, żeby mu RAMu brakowało. Reasumując trochę lepszy procesor, a na pewno oddzielna karta graficzna i wykorzystanie Open CL w Darktable, dadzą wyraźną poprawę przy eksporcie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach