gecko  Dołączył: 29 Paź 2020
[K-7] Uszkodzony mechanizm przysłony - co dalej?
Cześć wszystkim,

W kwietniu podczas wyjazdu w Bieszczady, zauważyłem że co któreś zdjęcie wychodzi bardzo niedoświetlone. Po paru pstryknięciach problem znikał, lecz wraz z dalszym użytkowaniem aparatu, zaczął pojawiać się co raz częściej. Korzystając z tego, że miałem wciąż dwa miesiące gwarancji, zareklamowałem sprzęt u producenta. Uszkodzony był mechanizm przysłony. Przekopałem parę wątków na tym forum i widzę, że to częsta usterka w pentaxach . Czy zamiennik, który producent stosuje do napraw uszkodzonego mechanizmu, jest bardziej trwały i w związku z tym nie muszę się obawiać, że za dwa lata problem się powtórzy? Nie wiem, czy dalej eksploatować sprzęt, czy może sprzedać go teraz, kiedy jest świeżo po naprawie gwarancyjnej i zainwestować w aparat innej marki. Trochę boję się, że po dwóch latach znowu się rozsypie i będę musiał pokrywać koszty naprawy z własnej kieszeni.
Z góry bardzo dziękuję za rady.

ps.
Mój aparat to Pentax K-70 z obiektywem DA18-135 WR
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
gecko napisał/a:
widzę, że to częsta usterka w pentaxac

Tylko w modelach budżetowych K-30, K-50 i K-70.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
chyba jest błąd w temacie - bo gecko, napisał na koniec że ma K70

Ja K70 używam użytkuje i jak na razie problemów brak (27tyś kliknięć minęło)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
K-70 ma ten sam mechanizm przysłony co K-30 i K-50, może mieć mniej awaryjne podzespoły.
Na pentaxforums opisują jak naprawić ten problem w K-70.
https://www.pentaxforums....e-solenoid.html
 
gecko  Dołączył: 29 Paź 2020
Czyli generalnie nie ma co się nastawiać, że zamiennik będzie bardziej trwały od części montowanej seryjnie na etapie produkcji aparatu? Trochę się łudziłem, że w okresie dwóch lat dzielących moment zakupu oraz moment naprawy, producent zastąpił ten wadliwy element czymś trwalszym..
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
gecko napisał/a:
Czyli generalnie nie ma co się nastawiać, że zamiennik będzie bardziej trwały od części montowanej seryjnie na etapie produkcji aparatu? Trochę się łudziłem, że w okresie dwóch lat dzielących moment zakupu oraz moment naprawy, producent zastąpił ten wadliwy element czymś trwalszym..


Moment moment... Amerykanie na Pentaxforums twierdzą, że od 2015 są montowane mniej zawodne elektromagnesy. Nie tak niezawodne jak w analogach czy wczesnych DSLR ale lepsze niż pierwsze. Jednakże mniejsza zawodność <> niezawodność. Pewność daje tylko wymiana na elektromagnes z analoga/wczesnego DSLR.

Jak znajdziesz MZ-50 jako dawcę daj znać.
 
jopusiek  Dołączyła: 13 Wrz 2015
Cześć :)
Zobaczyłam ten wątek i niestety mam podobny problem z moim k-50
Biję się teraz z myślami, czy warto go naprawiać w serwisie. Krzyczą za to 600zł :roll:
Sentyment mam do tego staruszka, bo dobrze mi służył do tej pory ;-)
RPM, czy ty byłbyś w stanie dokonać takiego "przeszczepu"? Z MZ-50 do K-50? :-D
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
Tak, napisz na PW.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach