rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
opiszon, dziękuję.
Znalazłem gdzieś ten wierszyk na forum Ubuntu. Zadziałał.
Czy można zmusić to okienko do wyświetlania plików DNG RAW?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Nie znam się na Linuxie. Ostatni raz na desktopie odpalałem pewnie z 10 lat temu. :-)

Pewnie trzeba jakieś kodeki doinstalować.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Linux i drukarki.

Macie orientację co teraz jest polecane, wspierane i rozwojowe?
Laserówki małe.
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
Nie wiem co jest obecnie na topie ale od 4 lat używamy Brother HL-2352DW. Jest cicha jak na laserówkę, ma dupleks i wi-fi. Drukuje bez zająknięcia z Linuxa i telefonu z Androidem. Na dodatek można używać zamiennika toneru (byleby miał chip).
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
Od dwóch lat Brother HL-L3270CDW bez problemu Linux i Win. Reszta tak jak pisał Ijon.
Wymiana tonerów banalnie prosta.
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Przy temacie drukarkowym aż mi się przypomniało jak w akademiku męczyliśmy pod Linuksem drukarkę igłową. Znalazłem nawet fajny programik, który sam rozpoznawał kodowanie polskich znaków i konwertował je na zestaw, który drukarka łykała. No ale to było urządzenie, które nie grymasiło, tylko drukowało to, co się wysłało przez port LPT :-)

Dla czytających po angielsku polecam też śmieszno-straszną lekturę - Podręcznik Nienawidzących Uniksa: https://en.wikipedia.org/wiki/The_UNIX-HATERS_Handbook
Niby o Uniksie, ale gołym okiem widać, że Linuks jest obciążony dziedzicznie ;-)
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Nie bijcie ;)
Czy darmowy nik colection działa pod linuksem , (wine?) lub inne darmowe wersje wołarek typu DXO czy C1 express
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Jeszcze poprzedni temat drukarkowy. Brothery nie muszą być specjalnie nowe i rozwojowe czy wspierane, by działały bez zarzutu. 13-to letni kombajn DCP-J6510DW [bo chciałem mieć w domu skaner A3] po WiFi działa z Windą, Linuxem i Andrutem. Poza okresowym czyszczeniem czarnych dysz nie robi fochów. Używane Brothery różnych rodzajów można okazyjnie tanio wyrwać, a firma nadal wspiera starsze modele.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
pszczołowaty napisał/a:
Nie bijcie ;)
Czy darmowy nik colection działa pod linuksem , (wine?) lub inne darmowe wersje wołarek typu DXO czy C1 express

Na pewno działa Darktable i RawTherapee - oba darmowe, oba natywne dla Linuksa, oba otwarte. Oba dają też bardzo dobre efekty, choć oczywiście obu trzeba się nauczyć, ale to dotyczy każdego nowego programu, niezależnie od systemu czy platformy.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Dzięki Apas, RT dawno nie używałem a Dark Table zainstalowałem, efekty dobre się mało intuicyjny ;) ale do pojedynczych rawów mi wystarczy, mam jeszcze dobre jpgi z fuja ;) Szukałem, C1 raczej nie pójdzie, można próbować LR.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Przy robieniu bootowalnego pendrive Linux mx, i wielu problemach z tworzeniem partycji itd, zachciało mi się to wszystko zaktualizować. Wywala mi po zakończonych aktualizacjach błąd aufs overlayfs nie są dostępne, nic nie mogę dalej zrobić :-?
Macie jakiś pomysł?
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
pszczołowaty, niestety po tak lakonicznym opisie nie wiem czy ktokolwiek podejmie się pomocy. Co zrobiłeś dokładnie? Co rozumiesz przez "wszystko zaktualizować"? Jaki był output komend? W którym momencie i jaki bład dostajesz? Teraz można tylko zażartowac, że jak Ci "wywala" to wwal z powrotem a jak aufs ovelayfs nie są dostępne, to je udostępnij :-P
pszczołowaty napisał/a:
nic nie mogę dalej zrobić

PS. to to https://mxlinux.org/ ? Niby bazuje na Debianie, a ten raczej od wieków się "dobrze" aktualizuje między wersjami, o ile przeczytasz release notes i erraty: https://www.debian.org/re...-upgrading.html

MX ma swoje forum użytkowników - pewnie jest tam ich więcej niż tu? https://mxlinux.org/support/
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
bbartlomiej, Pena 64gb robiłem z minta poprzez usb live makera. Od początku wszystko szlo pod górkę, udało mi się dopiero poprzez klonowanie toran itd. Jakiś plik testowy dwie wtyczki do ff. Zapamiętał, czyli byliśmy prawie w domu. Chciałem zaaktualizować sudo apt update i sudo apt upgrade
Pod koniec długiej aktualizacji pojawiły się jakieś błędy ale dokończył, i z boota wyświetlił sie mi tylko ekran pierwszy i koniec...
Chyba spróbuje ponownie z najnowszym 23, ten robiłem z 21.21. Zły jestem bo nic mi nie chciało zrobic tak jak powinno lub nie umiałem ;-)
Sam system bardzo fajny
Posiłkowałem się tym
https://python101.readthedocs.io/pl/latest/env/live.html
i tym https://www.youtube.com/watch?v=sGVgGMhP1d4
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
pszczołowaty, sorry, ale ja wysiadam. Nie odpowiedziales na pytania i nie pokazales tych "jakichś" błędów, a mi się nie chcę dopytywać. Mam nadzieję, że Ci się uda z najnowszym, a poza tym proponuję jednak jakąś mainstreamową dystrybucję - chyba, że to Twoje hobby i lubisz dłubać ;-)
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
bbartlomiej napisał/a:
proponuję jednak jakąś mainstreamową dystrybucję

:?: Zarówno Mint, jak i MX, to jedne z najpopularniejszych dystrybucji.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Kerebron, az sprawdzilem:
Linux Distros 2023 by bbartlomiej, on Flickr
Ciezko mowic o popularnosci jak kilka/kilkanascie razy czesciej trafie na informacje o Ubuntu/Debianie niz MX, o ktorym przed chwila pierwszy raz uslyszalem. Nie wrozy ta "popularnosc" dobrze osobom jak pszczołowaty, ktore szukaja pomocy w internecie ze swoimi problemami.
Tak wiem, to tylko Google Trends, ale pewnie bardziej rzetelne niz distrowatch.com ;-) Bo za ich przykladem moge wysnuc wniosek, ze uzytkownicy MX czesciej wchodza na strone MX, bo musza czesciej reinstalowac system po fuckupach :-D
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Cytat
Nie wrozy ta "popularnosc" dobrze osobom jak pszczołowaty, ktore szukaja pomocy w internecie ze swoimi problemami.

Nie ma tematu, proszę moda o wywalenie moich problemów z usb.
Czy mi się wydaje czy kiedyś tu było inaczej?
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Polecam... pewnie dla wielu może być za długi... kontrowersyjny, dla innych zaoszczędzi może trochę czasu :) translator googlowski daje radę
https://www.youtube.com/w...RPgbi3o&t=3154s
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
pszczołowaty napisał/a:
Cytat
Nie wrozy ta "popularnosc" dobrze osobom jak pszczołowaty, ktore szukaja pomocy w internecie ze swoimi problemami.

Nie ma tematu, proszę moda o wywalenie moich problemów z usb.
Czy mi się wydaje czy kiedyś tu było inaczej?

Kiedyś wszystko było inaczej...
A co do Twojej walki - naprawdę, żeby Ci pomóc musiałbym wiedzieć kila rzeczy (nie wiem, jeśli pisałeś gdzieś wyżej i nie doczytałem - to przepraszam...). Na przykład: czy próbujesz instalować Linuksa jako główny system, czy stawiasz go obok Windy jako dual boot, czy może chcesz go odpalić w VM pod Windą? Jaki masz sprzęt- laptop czy biurkowy pc, z jakim prockiem i GPU? Nie jestem w stanie zliczyć, ile razy instalowałem Minta, Ubuntu czy Archa (i wiele innych dystrybucji w VM, żeby sobie potestować) i w zasadzie ZAWSZE wszystko poszło bez zająknięcia, a już na pewno Mint... Nie pamiętam, bym w przypadku 'miętówki' kiedykolwiek musiał użyć jakiejkolwiek magii, poza graficznym instalatorem...
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Dzięki Apas, :-B dałem radę, próbowałem z najnowszym mxem, utworzyłem partycje, wszystko jest zapisywalne, zapamiętuje aktualizacje, pendrive bryka, system świetny na stary komp.
W moim, tym konkretnym przypadku chodziło tylko o zapisywalnego pena

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach