Endriu61  Dołączył: 16 Mar 2014
[obiektyw] Problem z obiektywem czy z body?
Witam! Mam takie pytanie: otóż mam obiektyw Pentax F 28-80 f 3,5-4,5, od dłuższego czasu już go nie używam, ale dzisiaj postanowiłem sprawdzić, jak działają moje nieużywane szkła. Kiedy podpiąłem ten obiektyw do body K-5II , stwierdziłem, że przy ogniskowej 28mm autofokus nie łapie ostrości, słychać tylko jakby próbował, a nawet kilkakrotnie tylko takie turkotanie - i nic. Gdy przesunę ogniskową dalej np. 35mm itd, autofokus działa bezbłędnie. Podpiąłem ten obiektyw do K-3 i wszystko działa bez zarzutu na wszystkich ogniskowych począwszy od 28mm. Przeprowadziłem jeszcze próbę K-5II ze "starym" obiektywem F 70-210 i wszystko działa jak należy. K-5II z obiektywami DA działa prawidłowo. Moje pytanie brzmi: jak sądzicie problem tkwi w obiektywie F 28-80, czy coś złego dzieje się z autofokusem K-5II ( ma przebieg 16tys.)?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Czyściłeś styki w obiektywie i K-5II?
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Trzeba ruszyć mikroregulację w body . Miałem podobnie z tym obiektywem . Na KR działał idealnie a na K-5 już nie . Tak jakby próbował kręcić poza obiekt . I też tylko na 28 mm .
 

Endriu61  Dołączył: 16 Mar 2014
Nie czyściłem, faktycznie muszę to zrobić. Z K-3 działa prawidłowo i K-5II z pozostałymi obiektywami także działa bez zarzutu, więc ... sam nie wiem, ale wyczyszczę.
Ps. Jeszcze jeden objaw zauważyłem, jak odepnę od K-5 F-28-80 po kilku próbach nieudanego ostrzenia i podepnę jakiś DA, to słyszę jakiś dziwny dźwięk śrubokręta, zanim wyostrzy i każde następne ostrzenie jest już bez uwag. Czyżby F-28-80 tym "nieostrzeniem" źle oddziaływał na śrubokręt?
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Wątpię . Pewnie AF ustawia się z nowym obiektywem . Tobie nie ostrzy na wszystkich odległościach czy tylko na dalekie/bliskie plany ?
 

Endriu61  Dołączył: 16 Mar 2014
Nieostrzy tylko na 28mm, powyżej 35 itd. ostrzy prawidłowo. Na 28 mm ostrzy bliskie plany - do kilku metrów, nie ostrzy na dalsze-nieskończoność.
 

Endriu61  Dołączył: 16 Mar 2014
Kot72 napisał/a:
Trzeba ruszyć mikroregulację w body . Miałem podobnie z tym obiektywem . Na KR działał idealnie a na K-5 już nie . Tak jakby próbował kręcić poza obiekt . I też tylko na 28 mm .

Mam tak samo tzn. jest tak jakby na 28 mm próbował kręcić poza obiekt. Wcześniej używałem go z k-5 i wszystko było wzorowo, więc czemu ruszyć mikroregulację?
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
To identycznie ja u mnie . Tak jak wyżej pisałem , użyj precyzyjne regulacji AF . Nie pamiętam czy + 1 lub +2 załatwiło sprawę .
 

Endriu61  Dołączył: 16 Mar 2014
Kot72 napisał/a:
To identycznie ja u mnie . Tak jak wyżej pisałem , użyj precyzyjne regulacji AF . Nie pamiętam czy + 1 lub +2 załatwiło sprawę .

Ok. Bardzo dziękuję, jutro sprawdzę i napiszę czy pomogło.
 

Endriu61  Dołączył: 16 Mar 2014
Witam! Zrobiłem przesunięcie w mikroregulacji do +3 i jest prawie dobrze, tzn. w 90% autofokus ustawia ostrość. Nie sprawdzałem jeszcze jak wygląda ostrość na pozostałych ogniskowych. Wcześniej miałem ustawione na -2, ale było ustawiane na tablicy testowej. Trochę to dla mnie dziwne, bo na K-3 obiektyw działa na wszystkich ogniskowych bez zarzutu, a na K-5II przestał ustawiać autofokus na 28mm, ciekawe dlaczego tak się stało, wcześniej nie było z tym problemu.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Endriu61, zobacz czy nie masz luźnej przedniej soczewki
 

Endriu61  Dołączył: 16 Mar 2014
powalos napisał/a:
Endriu61, zobacz czy nie masz luźnej przedniej soczewki

Sprawdziłem, nie ma żadnych luzów.
 
radek_m  Dołączył: 21 Lis 2007
u mnie po wielu latach kitowe DA 18-55 od K10D dostało luzów i czasem nie było w stanie wyostrzyć na nieskończoność tych 18mm. I podobnie jak u ciebie mikroregulacja pomogła.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
K20D czasem kręcił mi kitowcem poza nieskończoność, prawie do zderzaka - dopóki nie dałem +6 regulacji. Od razu wszystkie zdjęcia się poprawiły :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach