enermax  Dołączył: 21 Lis 2010
Cytat
cypis
Ja używam obiektywów manualnych z K100D i nic nie muszę zwierać.

Cytat
plwk
jeżeli obiektyw nie ma przewodzącej "dupki" i nie zwiera styków w body to pomiar ekspozycji jest, delikatnie mówiąc, zafałszowany

Cytat
jojoko
Zwieram dodatkowo jeszcze ten problemowy styk i zaczyna działać

Cytat
gilby
Ze stykami w obiektywach SMC-A jest tak – styk który jest w body wklęsły jest do tego, aby poinformować body, że obiektyw ma włączoną opcję A, czyli że można sterować przysłoną z body. Pozostałe styki mówią o tym jaka jest minimalna i maksymalna przysłona.
Styki te nie mają żadnej elektroniki, one tylko zwierają się lub izolują od masy aparatu.
Jeśli zewrzemy wszystkie styki, łącznie z tym wklęsłym aparat pomyśli że mamy aparat z obiektywem SMC-A o przysłonach od f1,2 do do f22, czyli bardzo jasny obiektyw

i dalej...
Cytat
Ja chce zrobić taki patent:
1. Wklęsły styk w bagnecie zewrzeć na stałe
2. Na bagnecie obiektywu zamalować lakierem miejsca które się nie maja zwierać - dla różnych obiektywów oczywiście różne.
I w ten sposób body zawsze będzie myślało, że ma obiektyw ze stykami a obiektyw będzie zwierał te styki które mówią o jego przysłonie

Cytat
subby
Korzystam teraz z takiego rozwiązania: materiał: puszka po pepsi

i dalej
Cytat
Jeśli będziecie potrzebować zewrzeć tylko niektóre styki, zamalować odpowiednie miejsca lakierem do paznokci, albo zwyczajnie zeszlifować lakier z puszki tylko tam gdzie potrzeba.

Cytat
lopcio
Sprawdziłem z jednym szkłem i wynik jest następujący:
- bez zwartych styków - aparat reaguje na zmianę przysłony, ale nie doświetla - trzeba robić korektę;
- ze zwartymi stykami - pomiar jest bardzo dobry, na najmniejszej i na największej dziurze aparat dobrał odpowiedni czas i nie musiałem wprowadzać korekty

Cytat
kierdel
Zwarcie styków trochę pomaga. Nie wiem jak jest z K200D, być może wszystko będzie cacy. K10D oraz GX10D i tak prześwietla przy większych przesłonach. Będziesz musiał ewentualnie przyzwyczaić się do drobnych korekcji


Z powyższego wyłaniają się następujące wnioski. Styki muszą być zwarte, gdzie najistotniejszym jest chyba jest ten płaski, głębiej osadzony. Pytanie czy wszystkie muszą być zwarte, czy tylko niektóre, a może wystarczy tylko płaski i jeden z wypukłych dla prawidłowego pomiaru.
Pytanie czemu po zwarciu styków niektórym pomiary wychodzą prawidłowo, a w niektórych przypadkach jednak potrzebne korekty (kierdel pisał, że trochę pomaga).
W tygodniu zrobię pierścień z puszki po piwie (jak kolega subby) i będę kombinował ze stykami w różnych konfiguracjach. Dam znać co i jak.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
enermax napisał/a:
Zdjęcie f/2.8- przepał na moje oko 2 EV
Jak dla mnie koło 1EV. A matówkę masz oryginalną czy jakiś zamiennik z klinem? Światłomierz matryca czy średnio-ważony?
 

enermax  Dołączył: 21 Lis 2010
powalos, dzięki, przeanalizuje to
 

enermax  Dołączył: 21 Lis 2010
Ryszard, przy M42 pomiar matrycowy nie działa, ale popraw mnie jeśli się mylę. Mam ustawiony pomiar średnio ważony, matówka oryginalna.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Racja! Aparat z automatu przełącza się na średnio-ważony. Pytałem o to, bo matówki z klinami potrafią oszukiwać matrycowy pomiar światła.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach