ffilip776  Dołączył: 21 Cze 2018
Pentax AF teleconventer 1.7x
Witam!

Przychodzę z pytaniem na temat tytułowego cuda. Zastanawiam się nad jego kupnem, jednak mam pewne wątpliwości. Od razu zaznaczam, że poprzedni temat o tym telekonwenterze przeczytałem i nie przyniósł on upragnionych odpowiedzi.

Mam zamiar kupić ten telekonwenter w dwóch celach. Wydłużyć moją Sigme 70-200 HSM II oraz żeby wydłużyć obiektyw 300mm, który mam zamiar zakupić. Tutaj pojawiają się dwa pytania:

1. Czy Sigma 70-200 HSM II F2.8 będzie współpracować (czy system AF telekonwentera spokojnie da radę ostrzyć)?
2. Mam do wyboru zakup dwóch 300mm. Pentax M 300mm F4 lub Tokina AT-X SD 300mm F2.8. Osobiście skłaniałbym się bardziej ku Tokinie, z uwagi na rewelacyjne światło. Pytanie, czy ten drugi obiektyw będzie współpracować z telekonwerterem?

W nawiasie zaznaczę, po co mi owy telekonwerter i takie połączenia z obiektywami. Potrzebuję sprzętu do pracy na torach wyścigowych oraz do fotografowania w Sejmie. Niestety nie stać mnie na najmłodsze 150-450mm, dlatego szukam alternatywy, która mogłaby choć ogniskową dorównać temu zestawowi.

Pozdrawiam
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Z racji tego że telekonwerter robi z każdego szkła AF to oba powinny działać.
Światło jest odpowiednie żeby AF załapał.

Tokina ma swój własny AF plus styki wiec raczej jest lepszym wyborem w kontekście współpracy z nowoczesnym body (pomijam kwestie optyki)

Ale nie miałem nigdy tego szkła, tym bardziej z tym TC więc może ktoś kto miał okazję będzie wiedział o jakimś błędzie uniemożliwiającym współpracę.

 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Miałem w swojej karierze trzy sztuki TC 1.7.
Z obiektywami 50 mm działa rewelacyjnie i bardzo szybko, obiektyw ustawia się na nieskończoność, a resztę robi TC.
Gorzej z obiektywami powyżej 100 mm, trzeba wstępnie nastwić ostrość na obiektywie, przy długich ogniskowych TC nie jest w stanie wyostrzyć w całym zakresie.
Był w zasadzie zaprojektowany pod obiektywy 50 mm.
Sigma, Pentax i Tokina powinny współpracować bez problemu z jednym zastrzeżeniem, że trzeba wstępnie ustawić ostrość ręcznie.
W przypadku Tokiny jej AF po podpięciu przez TC nie będzie działał, dotyczy to również Sigmy.
 
ffilip776  Dołączył: 21 Cze 2018
A jak wygląda sprawa z jakością optyczną? A

F z obiektywów nie będzie mi potrzebny ;). Tak samo, wstępne ustawienie ostrości to też nie problem, na torze i tak trzeba wybrać kadr i potem to w większości leci seria.

Dziękuję za odpowiedzi. Jeżeli jest ktoś kto ma wiedzę jak te konkretne obiektywy będą działać, będę wdzięczny za odpowiedź.
 
ffilip776  Dołączył: 21 Cze 2018
Zapomniałem wspomnieć. Dzialam na dwóch korpusach, K1 II i K5 IIs.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mam ten telekonwerter i potwierdzam to co naisał Zdano. Używam go również z SMC FA*300/4.5. W tym przypadku zazwyczaj przełączam ustawienie ostrości w trzysetce na MF (ma taką funkcję). Wydaje mi się (musiałbym sprawdzić), że bez tego telekonwerter nie chciał dzialać. Nie widzę znacznego pogorszenia działania szkła pod względem obrazowania. Jak pisał kiedyś Grzechotnik ten konwerter wydłuża ogniskowa x1,7 ale redukuje światło obiektywu o 1,5. Tak ponoć jest w danych technicznych.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach