Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
[Oszczędzanie] Obligacje skarbowe .
Mały kaganek oświaty chciałbym zapalić – choćby na sekundę.

Ostatni moment na ulokowanie wolnych środków pieniężnych na „dobry procent”.
Przez parę następnych dni ( do 31.10.2023) można kupić obligacje Skarbu Państwa , dające następujące oprocentowanie:

1.Obligacje trzyletnie TOS-6.85 %każdego roku , indeksowanie środków po roku ( odsetki dopisywane są corocznie i wypłacane po 3 latach – dając w sumie 21.99%)
2.Obligacje czteroletnie COI–7 %w pierwszym roku i 1.25% + inflacja za rok poprzedni w następnych 3 latach – odsetki wypłacane corocznie.
3.Obligacje 10 letnie EDO-7.25 %w pierwszym roku i 1.50% + inflacja za rok poprzedni w następnych 9 latach. Odsetki wypłacane po 10 latach a indeksowanie jest coroczne.

Te trzy w/w rodzaje obligacji wg mnie są najlepszym wyborem.

Jeśli ktoś jest beneficjentem programu 500+ może zainteresować się obligacjami :
4.Obligacje 6 letnie ROS- 7.20% w pierwszym roki i 1.75% + inflacja za rok poprzedni w następnych 5 latach
5.Obligacje 12 letnie ROD- 7.50 % w pierwszym roku i 2% + inflacja za rok poprzedni w następnych 11 latach.
[ limit dla tych obligacji to kwota uzyskanych profitów z 500+ ]

Obligacje kupuje się w placówkach PKO Banku Polskiego oraz Banku Polska Kasa Opieki S.A.i burach maklerskich obu banków.

Rewelacyjnym rozwiązaniem jest założenie konta IKE Obligacje i „opakowanie” w nim obligacji TOS ; COI ; EDO . Można dzięki niemu „uciec" od podatku od zysków kapitałowych ( wypłata bez podatku możliwa po 60 roku życia) lecz obarczone jest ono limitem rocznych wpłat (20 805 złw tym roku) oraz prowizją od 0.10 do 0.16% . Dla osób 45/50+ to konto powinno być głównym miejscem składowania oszczędności.

Informacje oraz zakup obligacji ( po założeniu konta ) można dokonać na stronie :obligacjeskarbowe.pl

IKE Obligacje założyć można w biurze maklerski PKO B.P i w oddziałach PKO Banku Polskiego
bm.pkobp.pl/ofe…je/skie PKO Banku Polskiego [ w biurze maklerskim operację tę wykonuje się szybciej i "łatwiej"]


Warto się pospieszyć bo nowe serie obligacji ( sprzedawane od 01.11.2023 do 30.11.2023 ) mają już gorsze oprocentowanie tj : trzyletnie TOS - 6.6% ; czteroletnie COI - 6.75% ; dziesięcioletnie - 7%.

Przepraszam za "lokowanie produktu" ale warto pomyśleć o "finansowej przyszłości".
 
incosgnitos  Dołączył: 21 Sty 2008
Takie pytanie... nie można sobie zapakować w te obligacje ile się chce? Tylko limit jest 20 805 PLN na każdy pakiet TOS/COI/EDO czy łącznie na wszystkich pakietach można mieć 20805?
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Odwiedzając biuro maklerskie ( najlepiej ) wspomnianych banków możesz założyć dwa rachunku:
1. Rachunek rejestrowy - za jego pomocą można kupować wszystkie obligacje w dowolnej ilości. Jest do niego łatwy dostęp online , jest całkowicie bezpłatny i można wystąpić o wcześniejszy wykup obligacji umieszczonych na nim.
2. IKE Obligacje - za jego pomocą można kupowac prawie wszystkie obligacje ( oprócz ROS/ROD). Obligacje umieszczone na nim a raczej przychód generowany przez nie, nie jest obarczony podatkiem od zysków kapitalowych ("podatkiem Belki"). Warunkiem tego zwolnienia podatkowego jest dokonanie 5 wpłat (przynajmniej 5 lat) i utrzymanie środków do 60 roku życia. Koszt tego rachunku to od 0.16 do 0.10% rocznie. Jest to świetna forma oszczędzania dla osób 45/50+ , które posiadają środki o "długookresowym zakresie" i mają świadomość , iż ich emerytury nie będą najwyższe (spadająca stopa zastąpienia).

Przez dwa dni istnieje jeszcze możliwość kupienia obligacji , które jak do tej pory i tego co widać na inflacyjnym horyzoncie dadzą najwięcej i są mocną alternatywą dla lokat czy kont oszczędnościowych.
 
incosgnitos  Dołączył: 21 Sty 2008
Blesso napisał/a:
Warunkiem tego zwolnienia podatkowego jest dokonanie 5 wpłat (przynajmniej 5 lat) i utrzymanie środków do 60 roku życia
Tak, ale jak napisałeś wcześniej
Blesso napisał/a:
1.Obligacje trzyletnie TOS-6.85 %każdego roku , indeksowanie środków po roku ( odsetki dopisywane są corocznie i wypłacane po 3 latach – dając w sumie 21.99%)
2.Obligacje czteroletnie COI–7 %w pierwszym roku i 1.25% + inflacja za rok poprzedni w następnych 3 latach – odsetki wypłacane corocznie.
3.Obligacje 10 letnie EDO-7.25 %w pierwszym roku i 1.50% + inflacja za rok poprzedni w następnych 9 latach. Odsetki wypłacane po 10 latach a indeksowanie jest coroczne.
to mi wychodzi, że nie "utrzymam środków" bo wypłacają po 3 latach...
a nawet jeśli jest jakaś opcja, że "wypłacają" ale zostaje na rachunku to potem utrzymywanie tego przez kolejnych np. 10 lat do osiągnięcia 60+ zmarnuje wszystkie wypracowane zyski ?!?
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Na koncie IKE Obligacje środki nie zostają"wypłacone" . Są od razu ( automatycznie) reinwestowane.
Czyli na przykład coroczne odsetki od obligacji czteroletnich COI corocznie są inwestowane w ten sam rodzaj obligacji.
Na tym koncie może "leżeć" wypracowane gotówka w wysokości maksymalnej 99.99zl . Gdyby było o 1 grosz więcej od razu zostałaby kupiona obligacja.
Dlatego to jest takie fajne i "proste". Kupujesz raz w roku ( a najlepiej corocznie) i to jest jedyna operacja, którą musisz wykonać. Wszystko inne dzieje się już potem samo.
Oprocz oczywiście likwidacji konta IKE Obligacje po 60 roku życia .
 
incosgnitos  Dołączył: 21 Sty 2008
ok, to zaczyna mieć sens...
a to jeszcze ostatnie pytanie... jak się oszczędzającemu zemrze i nie doczeka 60-ki to co, zostaje w spadku rodzinie czy Morawiecki albo inny pazerny pinokio przejmuje?
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Nikt niczego nie przejmuje. To są Twoje prywatne pieniądze ( tak jak ROR, konto oszczędnościowe czy lokata w banku albo akcje).
Możesz wykonać też dyspozycję na wypadek śmierci a jeśli jej nie będzie , traktowane środki będą jako masa spadkowa do podzialu wg ogólnych zasad.

IKE Obligacje warto założyć a nawet powinno się założyć będąc kobietą ( wiek zakończenie IKE Olbigacje pokrywa się z jej wiekiem emerytalnym) . A to kobiety mają niższe emerytury (przez krótszy okres składkowania, dłuższe pobierania świadczenia) i im pewnie środki mogą być bardziej potrzebne.

Można , zobaczyć swoją hipotetyczną emeryturę logując się na stronie ZUS do PEU ( po wybraniu "katalogu usług" jest dostęp do "kalkulatora emerytalnego") a także zobaczyć stan swojego SUBKONTA ( powstałego po przelaniu na nie zapisów z OFE w 2014) , które jest ...dziedziczone w przypadku śmierci ubezpieczonego ( mało kto o tym wie).

Dlatego dla kogoś z krótkim okresem inwestycyjnym obligacje trzyletnie TOS , które dają 6.85% każdego roku po 3 latach dadzą skumulowane 21.99% ( minus podatek Belki - bez IKe Obligacje) , albo obligacje EDO ( 10 letnie) dla tych, którzy myślą o lepszym życiu na emeryturze ( te obligacje nawet opłaca się zakończyć przed czasem, pomimo 2 zł opłaty za 1 obligacje).

Można też założyć "zwykłe" IKE i tam oszczędzać kupując akcje czy ETF i też uciec od podatku .
O IKZE dającym szanse zrobić odpis od przychodu wykazanego w PIT w wysokości 8300zł już nawet nie wspominam ;)
 

DeTe  Dołączył: 14 Maj 2008
Blesso napisał/a:
obarczone jest ono limitem rocznych wpłat (20 805 złw tym roku)

Czy to jest maksymalna kwota jaką można zainwestować czy też jest to dolny limit?
Blesso napisał/a:
Warunkiem tego zwolnienia podatkowego jest dokonanie 5 wpłat (przynajmniej 5 lat) i utrzymanie środków do 60 roku życia.

Jak są traktowane środki wpłacane corocznie? Czy jeśli wybiorę obligacje 10-cioletnie to wpłata w 5-tym roku będzie "uwiązana" jeszcze przez następne 5 lat czy nowe 10?

I jeszcze jdno pytanie - żeby założyć IKE Obligacje to trzeba mieć konto w PKO BP czy z Pekao SA też można?
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
1. Konto IKE Obligacje można założyć w PKO BP ( najlepiej w biurze maklerskim).
2. Rachunek Rejestrowy można założyć w PKO BP jak i Pekao S.A.
3. Obligacje ROS i ROD ( dla beneficjentów 500+ ) można kupic na Rachunku Rejestrowym założonym przez PKO BP
4. IKE Obligacje - zakup obligacji obostrozny jest limitem ROCZNYM ( w tym roku to 20805zł) , który jest każdego roku zmieniany/waloryzowany o wskaźnik wzrostu płac . W 2024 pewnie bedzie większy o ponad 10 % i w tymże roku tyle będzie można wpłacić lub dopłacić do konta IKE Obligacje. Sumaryczna górna granica wpłat jest sumą wszystkich rocznych limitów , ale nie można przekraczać rocznego "obostrzenia".
5. Zakup 10 letnich obligacji nie wiąże się z ich trzymaniem do okresu wygaśnięcia. Można wystąpić o wcześniejszy wykup tychże papierów ( koszt takiej transakcji to 2zł za każdą obligację) ale tylko na Rachunku Rejestrowym albo dla posiadacza IKE Obligacje "zamknąć " to konto ( po 60 roku życia) - nie płacąc żadnych dodatkowych kosztów ( tych 2 zł/obligacja).
Jeśli zamknięcie IKE Obligacje nastąpi przed 60 rokiem życia zapłacimy te 2 zł jak i podatek Belki od zgromadzonych tam "oszczędności".

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach