dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Athlon XP czy Pentium 4
Planuje zrobic sobie upgrade dla ubogich, poniewaz moje celeron 1ghz na plycie za 30 zl juz nie daje rady, a kasy na nowy komputer nie mam. Dostalem w prezencie plyte z Socket A. Postanowilem dokupic sobie do niej Athlona XP, powiedzmy 2500+ na bartonie i jakies giga RAM'u. No ale cos mnie tknelo, sprawdzilem allegro i okazalo sie, ze za cene takiego Athlona mozna kupic plyte z Pentium 4 o podobnej szybkosci.
I powiedzcie mi co ja mam zrobic? Uprzedzam, ze lama jestem i wiekszosci uzasadnien pewnie i tak nie zrozumiem.

A moze Athlon na bartonie to zbytek i jakis sempron mi styknie?

Komputera uzywam do tego co wiekszosc z nas - skanowanie, obrobka zdjec, jakas grafika wektorowa, grzebanie w HTML'u i internet. Nie gram. Jade na 32 MB grafice Matroksa i zadne 3d mi nie jest potrzebne. Tym wszystkim kreci Ubuntu.
pozdrawiam

dzerry
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Re: Athlon XP czy Pentium 4
dzerry napisał/a:


Komputera uzywam do tego co wiekszosc z nas - skanowanie, obrobka zdjec, jakas grafika wektorowa, grzebanie w HTML'u i internet. Nie gram. Jade na 32 MB grafice Matroksa i zadne 3d mi nie jest potrzebne. Tym wszystkim kreci Ubuntu.
pozdrawiam

dzerry


Odradzam Athlona XP - nie ma SSE2, więc spora część nowych programów graficznych nie ruszy! mam ten problem teraz - na laptopie z celeronem rusza wszystko a na szybszym stacjonarnym nawet photoshopa elements i premiere element nie mogę odpalić bo nie ma sse2... Lightzone też z tego co pamiętam nie odpalił mi się na athlonie xp... Wymagane min. sempron 64, lub nowsze...

Generalnie po paru zabawach polecam cokolwiek z athlona x2 - nie musi być z najnowszych... do grafiki jak marzenie ;)
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
dzerry, za Grendelem, lepiej sprawdzi się P4. Athlon mocniej się grzeje, brak zabezpieczenia termicznego, łatwo uszkodzić rdzeń przy montażu i... zdarza się że przestaje działać. W ostatnim tygodniu dostałem do serwisu dwa padnięte CPU Athlona (2500+), CPU P4 które przestało działać, nie przypominam sobie. Generalnie jeśli jeszcze P4 będzie miała HT - będziesz, przy zastosowaniach które opisałeś, bardziej zadowolony.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Dzieki za uratowanie tylka. Kupuje P4 :-)

dz.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dwa słowa:
- P4 jest gorący, dobra pasta (np. Zalman) potrzebna
- są różne modele P4 (np. 630, 631) - musisz się upewnić, że płyta główna obsługuje dany model
- dobre doświadczenia mam z płytą MSI Neo3 (chipset i965) oraz P4 3 GHz (630).
- ideałem jest zsailacz z dużym wentylatorem 12 cm wyciągającym + tunel w ściance + wentylator na ścianie tylnej

To co opisuję powyżej kręciło się do 3450 MHz (bez najmniejszego problemu)
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
zorzyk napisał/a:
kręciło się do 3450 MHz
u mnie ten sam CPU z płytą Abita (ten sam chipset) działa stabilnie przy tej samej częstotliwości, przy standardowym chłodzeniu. Temperatura na CPU - do 65C przy max obciążeniu.
zorzyk napisał/a:
ideałem jest zsailacz z dużym wentylatorem 12 cm wyciągającym + tunel w ściance + wentylator na ścianie tylnej
:-) tak właśnie jest. Od dołu podgrzewa jeszcze R X1950XT
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
A, i jeszcze jedno - dobra pasta na procesor - Zalman ZM-STG1 (tej używam) lub Arctic Silver 5/7. Wydasz dodatkowo 25-30 zł i masz święty spokój ;-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Oj, panowie, ja pisalem o upgradzie dla ubogich. Ze cene plyty na tym chipsecie ja chce sie zmiescic w zestawie procesor-plyta ;-)

dz.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Sorry - to MSI co używałem było na chipsecie 865 :roll: myślenie mi się zawirowało ;-)
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
zorzyk, :-) też się wkręciłem za Tobą. ja mam dokładnie 865PE (ICH5-R), co ciekawe działa na nim PAT, ale trzeba założyć bardzo solidne pamięci (Kingston HyperX)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
np. tu MSI Neo3: http://www.allegro.pl/ite...w_fv_od_ss.html

[ Dodano: 2007-11-23, 13:42 ]
screwdriver, bo pamięć jest dobra, tyle, że krótka :evilsmile: a to w sumie już takie "zaprzeszłe" konstrukcje, o P4 już człowiek całkiem zapomina w czasach procesorów wielordzeniowych....
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
dzerry, jeśli już masz tę płytę na Socket A, to ja mogę zaproponować Durona 700 gratis :) Muszę tylko sprawdzić czy nadal leży w szufladzie.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
To nie ma byc komputer na lata, tylko ad-hoc powiekszenie komfortu zyciowego mozliwie niskim kosztem. Dlatego sklaniam sie ku bardziej budzetowym rozwiazanim Co powiecie na cos takiego?
http://www.allegro.pl/ite...a_8i848p_l.html

dz.
 
PawelK  Dołączył: 03 Maj 2007
Kurka ja uzywam XP2000+ i właśnie z Adobe Premiere miałem zonka bo nie chciał działać z wyżej wymienionego względu...
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
screwdriver napisał/a:
dzerry, jeśli już masz tę płytę na Socket A, to ja mogę zaproponować Durona 700 gratis :)
Dzieki za dobre checi, ale boje sie, ze jak juz go wsadze, to nie bedzie mi sie chcialo go wyciagac i bede dalej sie meczyl. Jak juz, to niech chociaz skocze o oczko wyzej ;-)

dz.
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
dzerry, a może chcesz coś takiego:
ASUS A8V-VM SE K8M890 S939 (PCX/VGA/DZ/SA/RA/L) 141zł
PROCESOR AMD ATHLON 64 3700+OEM (939 pin) 130zł
nówki z gwarancją.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
screwdriver napisał/a:
dzerry, a może chcesz coś takiego:
a mowisz, ze taki zestaw bedzie dawal rade?

dz
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
dzerry, do tego co napisałeś - OK. Sprzęt z hurtowni, z gwarancją. Cena którą Ci napisałem to cena hurtowni z moim podatkiem (ryczałt 3%) i VATem. Transport możesz mieć gratis - pracuję w fimie transportowej, gdy wyślemy kierowców do Gdańska, przejdziesz się do portu i odbierzesz :) Zwróć tylko uwagę że płyta ma gniazdo grafiki PCX, Ty pewnie masz kartę AGP :-/ Ale jest grafika na płycie i bez korzystania z 3D powinna wystarczyć.
 

Pietras  Dołączył: 30 Kwi 2007
dzerry, Jeżeli masz kartę na AGP to polecam starszy socket S754, procesor to +/- 120zł amd athlon 3200 + płyta np ASUS K8V-X SE co prawda bardziej polecił bym gigabyte ;P

W P4 moim zdaniem nie ma sensu się pchać... Strasznie słaby w stosunku do Athlon-a 64 do tego pożera masę prądu i poci się jak głupi :) I to nie tylko moje zdanie, z czasem sam Intel się do tego przyznał.

Taki zestaw powinien kosztować do 300zł oczywiście nowy... Jeżeli chcesz taniej to Sempron też jest ok, sam na takim pracuje. Spokojnie daje radę z obrabianiem HDTV i pracą w Photoshop czy 3D Studio :)
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
tak jak tu koledzy doradzaja jakis 64 bit amd,
zwroc uwage na plyte by miala albo agp ( dasz stara grafe ),
ewentualnie pc-ex+ zintegrowana grafa ( bedziesz mogl uzyc zintegrowanej, badz dokupic nowa o ile bedziesz chcial ) .

watpie by sie oplacalo kupywac uzywanego athlona xp, no chyba ze za 60zl :)

i zadne P4, bo to jeden wielki niewypal, i smieszne porownanie z athlonem xp (barton ) :]

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach