zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
TV SAT / FTA / radio - kilka pytań
Drodzy Ludkowie :-) chodzę koło tematu platformy cyfrowej oraz radia z satelity. Po przeczytaniu połowy internetu nasunęły mi się następujące pytania, które adresuję do Was, ponieważ sie na wszystkim znacie :mrgreen:

1. Jak można ocenić dostępnych dostawców (Polsat, Cyfra+, n) pod względem stabilnosci dostawy sygnału, jakości obrazu (w założeniu odbiór na zwykłym telewizorze analogowym 4:3) - czy może to jest tak, jak z komórkami: czy Plus, czy Era - jedna cholera ;-)

2. Chcę mieć radio z satelity (konkretnie PR Program III) - w tym celu pewnie trzeba rozdzielić sygnał z jednej anteny na dwa dekodery. Czy kilkanaście metrów kabla do drugiego dekodera nie spowoduje pogorszenia sygnału?

3. Drugi dekoder w tym układzie ma bazować na niekodowanych stacjach. Czy są jakieś modele/typy dekoderów satelitarnych których należy sie wystrzegać, ewentualnie, których należy szukac? Poza standardowymi funkcjami odbioru TV i/lub radia to może nic nie potrafić, ale żeby było dobre, bezawaryjne, relatywnie łatwe w obsłudze no i niezbyt drogie (Ferguson?)

Tu jest wykaz kanałów FTA/PL: http://www.humax.com.pl/modules.php?name=Polskie

4. Antena to 90 cm i dwa konwertery w zezie?

Jakie macie doświadczenia w tym temacie?
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
1. Jak można ocenić dostępnych dostawców (Polsat, Cyfra+, n) pod względem stabilnosci dostawy sygnału, jakości obrazu (w założeniu odbiór na zwykłym telewizorze analogowym 4:3) - czy może to jest tak, jak z komórkami: czy Plus, czy Era - jedna cholera

Jak miałam wybierać dostawcę, to nawet nie myślałam o tym jaka będzie stabilność sygnału. Jakoś nie przyszło mi to na myśl - a w sumie powinno - bo w górach z dostepnych operatorów komórek tylko jedna działa znośnie [Era], a jedna w ogóle nie działa [Plus - o dziwo].
Głównym kryterium był Polsat - tylko on wyświetla "Gotowe na wszystko" ;-)

Na szczęscie wszystko działa. Czasem jest zanik sygnału- ale BARDZO rzadko - jakies burze itp.

Aha - mamy Polsat Cyfrowy.
 

gator  Dołączył: 24 Kwi 2007
Cytat
1. Jak można ocenić dostępnych dostawców (Polsat, Cyfra+, n) pod względem stabilnosci dostawy sygnału, jakości obrazu (w założeniu odbiór na zwykłym telewizorze analogowym 4:3) - czy może to jest tak, jak z komórkami: czy Plus, czy Era - jedna cholera ;-)


nie wiem czy mozna oceniac ich pod wzgledem stabilnosci sygnalu. Bardziej bym sie skupil na ofercie programowej, gdyz z satelity obraz na zwyklym TV praktycznie z kazdego dostawcy bedzie taki sam. Popatrz bardziej ktorych kanałów bedziesz wiecej ogladal u danego operatora i tego wybierz.

Cytat
Chcę mieć radio z satelity (konkretnie PR Program III) - w tym celu pewnie trzeba rozdzielić sygnał z jednej anteny na dwa dekodery. Czy kilkanaście metrów kabla do drugiego dekodera nie spowoduje pogorszenia sygnału?


Ja osobiscie mam C+, nie wiem jak wyglada oferta polsatu, ale na C+ mozna sluchac PRIII. Druga sprawą jest tez to na czym bedziesz sluchal radia ? bo same kolumny podlaczone do tunera niewiele dadza radosci z sluchania.
Co do podziału sygnału na dwa dekodery, to musisz kupic konwerter twin na antene (podwójny), podłanczasz dwa przewody i na obydwu tunerach nie tracisz sygnalu. W przeciwnym wypadku na jednym z tunerow bedzie ciemnosc (nie na wszystkich kanalach, ale na wiekszosci tak).

Cytat
3. Drugi dekoder w tym układzie ma bazować na niekodowanych stacjach. Czy są jakieś modele/typy dekoderów satelitarnych których należy sie wystrzegać, ewentualnie, których należy szukac? Poza standardowymi funkcjami odbioru TV i/lub radia to może nic nie potrafić, ale żeby było dobre, bezawaryjne, relatywnie łatwe w obsłudze no i niezbyt drogie (Ferguson?)


Proponuje Philipsa 6010 4MB, jest tani, latwy w obsludze, jest duzo softu i latwo sie go programuje. A co najwazniejsze przy programowaniu praktycznie nie do uwalenia, jak to w przypadku innych tunerow bywa bardzo czesto.
Jezeli chcesz cos lepszego to Pioneer 1430, 1530.
Przy kupowaniu tunera, zwroc tez uwage na to aby tuner mial wejscie na karty, gdyz niektore modele fergusonow tego nie posiadają.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zorzyk, chcąc zasilać dwa tunery, musisz do każdego prowadzić osobny kabel od konwertera. Przy antenie 90 cm proponuję zastosować konwerter typu "monoblok twin".
Obędzie się wtedy bez dodatkowych uchwytów do "zeza" i steroników DisqC. Jeżeli chodzi o platformy cyfrowe to moim zdaniem najkorzystniejszy cenowo jet Polsat. Odbór z zezującego konwertera umożliwiają tylko tunery Polsatu i TV"n".
 

gator  Dołączył: 24 Kwi 2007
powalos: mam c+ i konwerter monoblok twin, tuner c+ dziala bez klopotu.

Cytat
Obędzie się wtedy bez dodatkowych uchwytów do "zeza" i steroników DisqC.


konwerter wklada sie w miejsce starego podpina sie dwa przewody i po problemie.

Cytat
Odbór z zezującego konwertera umożliwiają tylko tunery Polsatu i TV"n"


tunery polsatu i c+ sa takie same (te same modele). TV "n" to tuner HD
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Dopiero niedawno C+ zaczął wprowadzać tunery niezależne które terują sygnałami DisqC.
Orgnalne tunery te platformy nie generowały tych sygnałów (nie mówię o "oprogramowaniu alternatywnym"). A tunery HD ma też Polsat i C+. Ale co z tego, skoro trzeba jeszcze mieć TV przystosowany do odbioru HD, a Zorzyk pisze o normalnym odbiorniku TV.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Żorż szczerze polecam n-kę, moja matula ma i sobie mocno chwali, zaników sygnału nie zanotowano, ja chyba niedługo też sobie zapodam.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Również wymiana konwertera nie jest tak prosta dla kogoś kto nie miał z tym nigdy do czynienia. Trzeba przecież w menu tunera odpowiednio konfigrować sterowanie monobloka sygnałem disqC.

[ Dodano: 2007-12-08, 23:14 ]
Gator, konwerter o którym Ty piszesz to prawdopodobnie "twin" a nie "monoblok twin".
Monoblok możliwia odbiór z Atry i Hot Birda korzystając z jednego przewodu antenowego. Po prostu są to dwa konwertery zespolone w jednej obudowie ze sterownikiem DisqC.

[ Dodano: 2007-12-08, 23:18 ]
Aha, monoblok będzie działał prawidłowo tylko na czaszy o średnicy 80-90 cm. W innym przypadku trzeba stosować układ klasycznego zeza a i tu czasza powinna mieć minimum
70 cm.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
tomecki, a czy "n" ma Polsat?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
"n" nie ma polsatu. Polsat ma tylko Polsat.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
No właśnie. Polsat Cyfrowy ma wszytkie kanały polsatowskie, wszystkie kanały TVN, wszystkie Discovery, AnimalPlanet, jedynkę, dwójkę i wiele innych i to w ofercie podstawowej, w tzw Pakiecie Familijnym. Umożliwia ponadto odbiór wszystkich programów
niekodowanych nadawanych zarówno z Astry jak i Hot Birda. Montuje się tego przez ostatnie pół roku bardzo dużo. Niewiele za to TV"n". Zresztą było (nie wiem jak jest teraz ) dużo zastrzeżeń do tunerów tej platformy, szczególnie tych z twardym dyskiem. Pzdr. Chyba pójdę już spać!
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dziękuję za wszelkie informacje. Krok po kroku, obraz sie rozjaśnia... :-)

Jeszcze jedno pytanie mnie naszło: gdzieś w necie wyczytałem, że radio nadawane jest z bitrate 192 kbit/sek. Prawda to? Pamietam, jak reklamowano dźwięk z satelity jako "jakość CD", a CD to jest 320 kbit/sek.

Jak to z tym jest naprawdę?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To co jest iTVP to jest z satelity?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Hmm, nie bardzo rozumiem? To jest streaming zwykly..
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
No tak, ale pytałem o radio z satelity? Jaki to ma bitrate?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Aaaa kapuje!! :-) Za szybko przeczytalem. Jak ostatnio sluchalem PR na cyfrze, to chyba nie byla to jakas powalajaca jakosc. To moze wynikac z jakosci samego dekodera. Ale moge sie mylic :-P
 

Janes  Dołączył: 26 Gru 2006
Jeśli chodzi o tunery to polecam Fergusona FX7600 (takiego mam :-) ) Strona Producenta
Plus to taki, że b. łatwo ułozyć sobie listę programów wg swojego upodobania (w komputerze) i wysłąć go do tunera za pomocą kabla
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
powalos, jakieś 3-4 lata temu miałem polsat i uważam że większego g...... nie ma, nie dość że się ciągle tuner wieszał, to jeszcze po paru miesiącach zbrali 1 i 2, mam same złe wspomnienia :evilsmile:
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tomecki, wszystko co piszesz to prawda, ale też i przeszłość. Teraz Polsat jest największą platformą cyfrową w Polsce. Nadal uważam, ze jeżeli ktoś nie jest maniakiem oglądania sportu lub HBO a interesują go programy podróżniczo-przyrodnicze to nie ma lepszej cenowo oferty. Dla ścisłości chciałbym dodać, że nie mam interesu w jej reklamie. Montuję każdą platformę jaką zleci klient. A nowe tunery - szczególnie Samsungi - są szybkie i niezawodne.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach