mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
aparat idealny dla prawdziwego glupka ;)
Tak na fali tych wszystkich D3 i przyszlych wersji 5d i tak dalej, rozwazalem sobie, co ze soba zrobic, jakie zakupy planowac itd. i doszedlem do tragicznych wnioskow. A mianowicie - nie cierpie kolorow z cmos'a. Po prostu masakra, puszczam normalnie na nie pawia jak je widze. Patrzac na moje stare zdjecia z pentaxa, ogarnia mnie wzruszenie, jak porownam kolory do tego co mam w C...
Idac tym tropem, zaczalem sie zastanawiac jaki bylby aparat dla mnie idealny i stwierdzilem, ze byloby to cos takiego:
- body *istD z gripem od razu, z LCD od DS
- matryca z D/DS, ale powiekszona do rozmiarow pelnej klatki - czyli wyszloby cos z 10mpix.
- matryca moglaby byc lekko usprawniona, coby mniej szumiec, ale przezylbym stan szumow z DSa
- AF na poziomie chocby canona 30d bylby zadowalajacy.

i na koniec spojrzalem na to co mi do lba przyszlo i pomyslalem sobie - jakie to proste :) Tylko czemu pentax nie rozumie moich potrzeb? :lol:

Ale tak na marginesie - wciaz sie zastanawiam, co dalej stworzy nasza ulubiona firma i z trwoga i pewna taka niesmialoscia spogladam w przyszlosc - oby nie pojawilo sie w niej slowo cmos ;)

Kto podziela moje uczucia? :-B
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Z tego co wiadomo z przecieków to K20D i K200D, zapowiadane na luty 2008, będą na cmos-ach.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
mily, jak to jest z tymi kolorami cmos. Sporo na ten temat słyszałem wiele różnych sprzecznych opinii, sam przeglądając różne zdjęcia jakoś nie bardzo potrafię stwierdzić to jest z cmosa, a to jest ccd. Masz może jakieś "miarodajne przykład" wiesz tak żeby unaocznić różnicę. Bardzo mnie to interesuje (zwłaszcza że podobno kolejny Pentaxa ma mieć matrycę cmos).

pozdrawiam

choć problem jak na razie zupełnie poza mną na obecnym etapie cały czas myślę jakie by tu szkiełka dokupić o zmianie body zupełnie nie myślę ta ma wszystko czego mi trzeba :mrgreen: :mrgreen:
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
awakqwq: nie ma czegos takiego jak miarodajny przyklad, bo to sprawa czysto subiektywna. Moze gdyby udalo sie zebrac kilka aparatow z cmosem i kilka z ccd i strzelic cos w tych samych warunkach, byloby to widoczne, co nie znaczy wcale, ze kazdy zachwycilby sie tym co produkuje CCD.
Natomiast mnie opisuje temat tego watku, wiec jestem niemiarodajny ;)
Ale takie mam odczucia i czesc. Pol biedy w plenerze, w swietle dziennym, ale wystarczy wejsc do jakiegos pomieszczenia i wszystko z cmosa robi sie jakiestakie pomaranczowo zolte, ew. po zmianie WB swinsko rozowe, mam zdecydowane wrazenie, ze w tych samych warunkach ccd produkowala normalna game barw.
Stare foty z P - mam praktycznie zrzucone z RAW i sa fajne kolorystycznie, natomiast to co uzyskuje z C - zawsze jest takie samo - zrypane kolory, niezaleznie czym konwertuje z RAW i jakie profile kolorow sobie wrzuce - zeby zdjecie wygladalo zadowalajaco zawsze walcze z krzywymi. I to koniec mojej teorii na ten temat ;)

ps. i zeby nie bylo, bo mozna by podejrzewac, ze to kwestia tylko C - z roznych zrodel slysze podobne opinie od roznowiercow, rowniez w temacie nowego cmosa N. WIadomo, kolory beda sie troche roznic, ale chodzi o zasade oddawania barw, a nie o konkretny profil kolorow dla konkretnej marki.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Czy jesteś pewny, że za te kolory odpowiada matryca a nie to jak jest zdefiniowana obróbka danych z matrycy :?:
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
Szczerze, to nie mam bladego pojecia :D
jak przystalo na porzadnego trolla, paplam co zaslyszalem ;)

Ale tak na powaznie, to serio nie wiem, slyszalem z paru zrodel, ze to kwestia technologii produkowania obrazu przez cmos, ale nie jestem kompententny do dalszych wypowiedzi na ten temat. Wiem tyle, ze jakbym rawa nie wolal, czym bym nie wolal, jakie profile uzywal, to zawsze efekt jest jednakowy. Kolory nieco sie roznia, ale zasada jest ta sama i nie jest to sposob oddawania barw, jaki znam z ccd z DSa...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
mily napisał/a:
Ale tak na powaznie, to serio nie wiem, slyszalem z paru zrodel, ze to kwestia technologii produkowania obrazu przez cmos,


Stawialbym jednak na postproces w dalszych elementach elektronicznych niz sama matryca. Moze po prostu nie lubisz kolorow z Canona....
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
alkos napisał/a:
oze po prostu nie lubisz kolorów z Canona....
właśnie jak to jest z tym kolorem firmy? Często na forach padają wypowiedzi w stylu kolory Nikona ko0lory Olympusa Pentaxa Canona...
Czytałem tez opinie że generalnie jest to mit oparty o domyśle ustawienia palety barw dla pliku jpeg a przy RAWach nie ma żadnego znaczenia.
:-/

Nie wiem czy to nie jest rozdzielanie włosa na czworo choć patrząc na to co pisze mily, problem jest.
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cytat
Stawialbym jednak na postproces w dalszych elementach elektronicznych niz sama matryca. Moze po prostu nie lubisz kolorow z Canona....

jest to jak najbardziej mozliwe, chociaz wydaje mi sie, ze dlubanie w profilach powinno zalatwiac sprawe. Ale poniewaz tak czy siak wchodze w posiadanie 5d na poczatku przyszlego roku, to mam postanowienie powalczyc z tym troche dluzej.
Tak czy inaczej jakiestam glosy zwalajace wine na cmos sie pojawialy - a potencjalnych winowajcow moze byc tylko dwoch - cmos albo canon. Zobaczymy co w praniu wyjdzie z nowych cmosow nikosia.
Jakby na to nie spojrzec, ten aparat u gory bylby idealny ;)

[ Dodano: 2007-12-11, 20:34 ]
Cytat
Czytałem tez opinie że generalnie jest to mit oparty o domyśle ustawienia palety barw dla pliku jpeg a przy RAWach nie ma żadnego znaczenia.

gdyby tak bylo, wrzucilbys sobie w edytorze raw - profil od pentaxa do canona i byloby pieknie ;) ale to nie tak niestety ;)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
postaram sie disiaj przygotowac male porownanie
istD vs canon 20D - ten sam plener te podbne szkla
 

flying  Dołączył: 13 Sie 2007
To ja pozwolę sobie na zamieszczenie pierwszej opini;
...and the winner is Pentax :-D !!
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
http://www.pbase.com/fafniak/image/90218471

prosze....
jak ktos umie podlinkowac z pbase to prosze....
tylko nie na zadne fotosiki itp. :evil:
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Jak dla mnie P ze skorygowanym WB ma bardziej naturalne kolory. U Canona ta skora rzeczewiscie jakas taka swinska :-D
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
canon i tak jest oszukany.....bo WB z ACR jest ....potworne.....
chyba do mily, przesle RAW- niech wywola w firmowej wolarce a pentaxa wywaolam tez w firmowej....
to chyba najlepszy pomysl...?
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
Fafniak - to potworny pomysl - raz sprawdzalem oryginalna wolarke, to straszna wolarka a efekty jeszcze straszniejsze ;) od tej pory jej nie posiadam ;)

Poza tym generalnie, to nie jest najlepszy przyklad, bo w takich warunkach te kolory sa jeszcze znosne. Bolec naprawde mocno zaczyna w pomieszczeniach, przy swietle sztucznym - tutaj jest tylko przedsmak tej kolorystyki widoczny chyba najbardziej na tych glowach, ale to jeszcze nie to. Najbardziej tendencyjne warunki, gdzie najmocniej widac kolory canona, to cos w stylu sali weselnej z blyskiem w sufit - u fotografow slubnych mozna bez pudla strzelac, kto ma canona, a kto nikona :)

[ Dodano: 2007-12-12, 01:39 ]
np. buszujac przed chwila w sieci, przegladalem sobie czyjas strone i prosze:
http://www.strykowski.net...czapce_4284.php
canon na 100%
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
mily napisał/a:
Najbardziej tendencyjne warunki, gdzie najmocniej widac kolory canona, to cos w stylu sali weselnej z blyskiem w sufit - u fotografow slubnych mozna bez pudla strzelac, kto ma canona, a kto nikona
- sam niestety to przezylem.... :evil: ale foty wywalilem juz z komputera.....

Natomiast ogromna czesc odpowiedizalna za kolorystyke tkwi takze w postprocesie wiec to ze w pentaxie bedzie CMOS nie oznacza ze barwy beda takie jak w canonie....
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
w pentaxie bedzie CMOS nie oznacza ze barwy beda takie jak w canonie....
Pocieszajcie się...
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Michu napisał/a:
Fafniak napisał/a:
w pentaxie bedzie CMOS nie oznacza ze barwy beda takie jak w canonie....
Pocieszajcie się...

:mrgreen:
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
Mysle, ze dowiemy sie tego na dniach, jak tylko ludzie pobawia sie troche nowymi nikonami ;) Wtedy wylezie ktore slowo na "c" jest winowajca :D
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
mily napisał/a:
ktore slowo na "c" jest winowajca
CMOS , CMOS, CMOS, CMOS,CMOS, CMOS , CMOS, CMOS, CMOS,CMOS :evilsmile:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach