tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Pomocy w kwestii sieciowej
Sprawa ma się tak, jest sobie mała sieć, podpięta do rutera z dhcp a z drugiej strony neostrada. Router teoretycznie ma serwer dhcp a podłączony komp z XP-ekiem nie może zobaczyć sieci, gdy podepnę lapka wszystko hula. Serwer dhcp ma przydzielić ip z zakresu 192.168.1.x a komp pokazuje że jest ip 254.x.x.x. Klient oczywiście skonfigurowany na popierz automatycznie itd. Może ktoś podpowie jak to ugryźć? Szedłem w kieunku czysczczenia tabeli routingu ale też bez skutku :-/ A gdy na sztywno wklepię 192.168.1.x to widzi sieć i się pinguje ale oczywiście netu nie ma :evilsmile: Jeśli ktoś cokolwiek zrozumiał z mojego bełkotu i miałby chęć coś podpowiedzieć to będę dźwięczny.
 

fanmario  Dołączył: 23 Paź 2007
Może identyfikuje sprzęt po adresie fizycznym MAC karty sieciowej lapka i potrzebne jest klonowanie. Miałem coś podobnego przy WiFI. Raczej kopnij się na jakieś specjalistyczne forum. Jak to nie pomnoże.
 

TLu  Dołączył: 25 Gru 2006
Jesteś pewien, że działa DHCP w routerze? Zobacz co ma w konfiguracji zapisane
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Działa DHCP bo 6 innych kompów jest podpiętych i działa, a zabezpieczenia po mac-u kart też nie ma :-/
 

TLu  Dołączył: 25 Gru 2006
To w takim razie problem w Windows. Sprawdź czy aby na pewno ma pobierać DHCP (choć tak jest domyslnie). Jest w Windows narzędzie netsh, uruchamia się w konsoli i za jego pomocą możesz zacząć ustawiac po swojemu, np. timeout (chyba się da).
Nie możesz dać mu stałego IP spoza puli przydzielanej dynamicznie?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Sprawdź w wykazie usług czy działa "Klient DHCP" na XP-ku.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
TLu napisał/a:
Sprawdź czy aby na pewno ma pobierać DHCP

tak na pewno pobiera

TLu napisał/a:
Jest w Windows narzędzie netsh

dzięki, z tym spróbuję powalczyć.

zorzyk napisał/a:
czy działa "Klient DHCP

działa
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
Spróbuj tak: na routerze ustaw DHCP w zakresie 192.168.1.1 - 192.168.1.250 Zakładając że router będzie miał adres 192.168.1.254, dla kompa przydziel numer 192.168.1.251. Oczywiście nadaj tę samą maskę podsieci co router, czyli np. 255.255.255.0. Jako bramę wpisz adres routera, a jako DNSy adresy: DNS 1: 194.204.152.34; DNS 2: 217.98.63.164 (standardowe DNSy TPSA, w przypadku niektórych routerów, np. Linksys AG241 w nowszej wersji, nie działa ustawienie jako DNSu adresu routera, a dokładniej działa do momentu aż się go porządnie obciąży P2P). Daj znać czy zadziała. Ale pomysłu na wytłumacznie dlaczego tylko jeden komp dostaje adres z puli 254.x.x.x nie mam. Na logikę szukałbym winy po stronie klienta a nie serwera.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
screwdriver napisał/a:
Na logikę szukałbym winy po stronie klienta a nie serwera.

właśnie do tego doszedłem, dzięki screwdriver, za powyższe podpowiedzi spróbuję jutro z tym powalczyć.
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
tomecki, a może w sieci działa jeszcze jeden router na "dziko" i właśnie z niego dostajesz adres? Lub któryś z użytkowników udostępnia połączenie innym komputerom za pomocą ICSa? Spróbuj tracert'em lub jakimś traceroute'owi podobnym programem gdzie lecą pakiety które wysyłasz do Internetu.
 

TLu  Dołączył: 25 Gru 2006
Czy przypadkiem nie ma ten komputer włączonego udostepniania? Wówczas może włączyć się własny serwer DHCP i głupieje
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Przede wszystkim to XP home, to on chyba nie może udostępniać, router na 100% jest tylko jeden, to taki modem do neostrady z wbudowanym routerem i dalej rozprowadzone kablami.
Ale ja myślę (może błędnie) że ten adres 254.x.x.x siedzi jakby w cashu i zamiast pobierać ustawienia z routera to wstawia to, używając route print wyświetla właśnie takie dzikie ustawienia, a gdy próbuję dać route delete 254.x.x.x to pisze że nie odnaleziono ..... itd.
Gdzie fizycznie przechowywana jet tabela routingu? W jakimś pliku, czy też może startuje jako serwis albo coś innego?
 

nediam  Dołączył: 07 Wrz 2007
Miałem podobnie, przyczyną okazała się uszkodzona karta sieciowa ;)
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
nediam, no niestety ale też na to wpadłem i po włożeniu innej dobrej karty sieciowej, windows przydziela taki dziwny ajpi :-/
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
tomecki, a manualne przydzielenie adresu w/g mojego opisu zadziałało?
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
screwdriver, niestety jeszcze nie sprawdzałem, jakoś nie mam na nic czasu, a owa sieć jest dosyć daleko ode mnie, tak więc muszę się tam specjalnie kopsnąć, chyba najszybciej to mi w niedziele wyjdzie. Po powrocie zdam relację z placu boju.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach