lux  Dołączył: 04 Gru 2007
Pierwsze spostrzeżenia z gx-1s
A więc mając panasonica fz5 mam już jakieś porównanie ;-)
Przedewszystkim ciężki a że uchwyt nie jest duży dla mojej dłoni nie jest tak wygodny jak fz5 :-|
Wizjer duży i nawet widać szczegóły przy słabym świetle duży plus.
Wolny Af w świetle mieszkalnym duża szkoda.
Iso rewelacja do 1600 mozna spokojnie robić. Na 3200 bez żadnych zbliżeń. Nie ma tu nawet porównania do fz5 no ale to wiedziałem wcześniej że to podstawowa zaleta lustrzanek.
No ale coż z tego a mam pierwsze doświadczenia z tak dużym iso że i tak szybkości migawki dla poprawnego naświetlenia nie są zbyt okazałe dla wysokich iso. W świetle mieszkalnym dla przesłony 3,5 szybkość 1/20 dla 3200. Tu tylko D3 może coś poradzić.
Więc lampa to podstawa.
Na kicie widzę że efektu go nie da się chyba uzyskać co mnie zdzwiło.
Kompensacja lampy zakopana gdzieś głęboko w menu duży minus w porównaniu z fz5. Za to dostęp do balansu, iso ok.
No narazie tyle
Ogólnie muszę powiedzieć że większe podniecenie miałem zakupem pierwszej cyfrówki niż tej lustrzanki. Ale weim czego oczekuje. Iso ok choć i tak dla światła mieszkalnego widzę że musiało by być powyżej 10000 ;-) AF mnie zawiódł ;-)
Teraz pytanie może zewnętrzna lampa tu coś pomoże acha niekorzystałem jeszcze ze spawary jakby co jeśli idzie o Af. chciałbym dokupić lampę na ttl lub z właśna automatyką która wykorzystuje wspomaganie AF
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
lux napisał/a:
a że uchwyt nie jest duży dla mojej dłoni nie jest tak wygodny
Tylko grip rozwiąże ten problem, a właśnie Cześ ogłosił coś na ten temat w Giełdzie- przeczytaj.
 
lux  Dołączył: 04 Gru 2007
to do gx-1s jest grip :shock: tylko jak to tam się mocuje przecież nie ma żadnych styków spod spodu. Muszę jednak powiedzieć że ta niewygoda mi nie pszeszkadza jak nie pszeszkadzała w fz5 no ale on jest leciutki a ten ciężki.

 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Jeśli jest do istDs2 to jest i do GX-1S :mrgreen:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
lux napisał/a:
to do gx-1s jest grip :shock: tylko jak to tam się mocuje przecież nie ma żadnych styków spod spodu.

Wykorzystane jest gniazdo dla wężyka spustowego
http://www.dicain.com/200...esc=asc&no=4700
 
lux  Dołączył: 04 Gru 2007
co do tego Af to powiedziałem że wolny no ale to było dla AF-S z potwierdzeniem ostrości . A teraz jak zmieniłem na AF-C mozna walić foty znacznie szybciej no ale skuteczność nie co mniejsza. Ciekawe jak w seri bo z fz5 seria dawała niesamowite przyspieszenie AF fz5 ale tylko w świetle dobrym a tu widzę że AF jest szybki w gx-1s nawet w świetle gorszym


ps. acha a ten wizjer coraz bardziej mi się podoba wszystko widać :-)

 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
lux napisał/a:
Na kicie widzę że efektu go nie da się chyba uzyskać co mnie zdzwiło


Efekt go ;)

Ustaw 55mm f5.6 i wyostrz na cos nieodleglego...
 
lux  Dołączył: 04 Gru 2007
dzięki z tym go. Ale o ile wiem żeby uzyskać efekt rozmazanego tła to czeba mieć albo ustawioną bardzo małą przesłonę albo mieć obiektyw o dużej ogniskowej. Ale fakt może z tą odległością cos tu pomoże.

Co do tego wolnego Af to odwołuje na AF-C działa AF prawie tak jak chcę. Seria dziwna z przestojem no ale tu fz5 jeszcze gorszy.
No i głośna migawka ale nie peszkadza mi to

[ Dodano: 2008-01-10, 19:33 ]
jednak rewelacja ten AF ale tylko na AF-C acha i tą serię szybciej się wykonuje recznie niż oczekując aż aparat to zrobi ;-) No i skuteczność Af też widzę że nie jest taka zła choć pewnie skuteczniejsza przy AF-S. Jestem coraz bardziej zadowolony :-D
To co mi się podoba że można zmieniać ogniskową i natychmiast pstrykać a nie czekać na potwierdzenie jak w fz5.
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
lux napisał/a:
No i głośna migawka ale nie peszkadza mi to


To chyba lustro najbardziej hałasuje. Migawka jest raczej cicha :)
 

Polar  Dołączył: 12 Mar 2007
Cytat
No i głośna migawka ale nie peszkadza mi to


większość z nas traktuje to jako zaletę a nie wadę :lol:
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
lux napisał/a:
Na kicie widzę że efektu go nie da się chyba uzyskać co mnie zdzwiło.

Zapraszamy do tematu:
"Pokaz swój bokeh"

Prezentowane są tam różne obiektywy - kita też znajdziesz, chociaż nie ma go zbyt wiele. Efekty są czasem całkiem przyjemne do oka :-)
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
lux napisał/a:
AF-C mozna walić foty znacznie szybciej no ale skuteczność nie co mniejsza

lux, AF-C tylko pozornie jest szybszy - po prostu na AF-S aparat wyzwala migawkę dopiero gdy wie, że AF skończył swoją robotę (z takim lub innym wynikiem), a na ciągłym wyzwala wtedy gdy sobie tego życzysz nawet, gdy nie złapał ostrości.
I nie dziw się, że AF jest wolny w "świetle mieszkaniowym". On jest jak węże, co są żwawe jak im ciepło: lubi dużo światła - wtedy jest szybszy. Gwoli ścisłości: będzie "kręcił" przy dobrym świetle tak samo, ale szybciej znajdzie, czego szuka :-)
Pozdrawiam

[ Dodano: 2008-01-10, 21:04 ]
Polar napisał/a:
Cytat:
No i głośna migawka ale nie peszkadza mi to


większość z nas traktuje to jako zaletę

Uwielbiam ten dźwięk :-D
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Kłapanie lustra zazwyczaj jest super dźwiękiem, chyba że akurat nie chcesz, żeby otoczenie wiedziało, że jest uwieczniane ;-)
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
lux napisał/a:
a tu widzę że AF jest szybki w gx-1s nawet w świetle gorszym

Czy ktoś mówił, że AF w Pentaksie jest wolny - posłuchajcie tego, to brzmi jak muzyka dla uszu :mrgreen:
 
lux  Dołączył: 04 Gru 2007
nie chce tu jeszcze autorytatywnych opinii wygłaszać tym bardziej że instrukcja obsługi posłużyła mi tylko do tego jak włożyć kartę, baterie :-P ale na pewno jeżeli komuś zależy na szybkości AF to ciągłe śledzenie ostrości bez potwierdzenia ostrości będzie szybsze od AF potwierdzanego. Oczywiście zauważyłem że skuteczność nie zawsze wychodzi.
Zasadnicza różnica pomiędzy AF lustrzanki cyfrowej a cyfraka moim zdaniem właśnie objawia się w AF-C. W cyfraku jesteśmy ograniczeni raz tym że robimy to jednym palcem czyli ustawiamy ogniskową, wciskamy migawkę ustawiając AF i na dodatek nie jest możliwe w AF-C żeby walnąć fotkę bez potwierdzenia. Także ten AF-C w cyfraku to lipa a w lustrzance AF-C działa :-D
Ale tak naprawdę to jeszcze nic nie wiem choćby z tego AF jak wybierać punkty, jak doostrzać ręcznie po AF itd :-P
Muszę przestudiować też WB z którym wiedziałem że to będzie główna wada tego aparatu.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Witam w klubie GX-1S.
Dosyć fajne body ale nie bez wad.
Tryb jpg w pomieszczeniach radzę od razu sobie odpuścić, fatalny auto WB.
Ręczne zmiany WB nie możliwe po wybraniu programów tematycznych.
Zdjęcia z lampą na podglądzie fatalne ale w komputerku do obejrzenia (najlepiej w rawie robić).
Trzeba mieć najlepiej nowe i dobre akusie, bo na starych dużo zdjęć nie zrobisz.
Moim zdaniem użyteczne ISO to maks 800.
Może i 1600 da się użyć ale tylko w małych odbitkach.
3200 to jak z telefonu kom.
Zaktualizuj sobie firmware to będziesz miał obsługę kart SD o dużych pojemnościach...
Pozdrawiam Marek
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
lux napisał/a:
Muszę przestudiować też WB z którym wiedziałem że to będzie główna wada tego aparatu.
Najlepiej przestudiuj całą instrukcję. Poczytaj trochę o technice fotografowania. Potem zadawaj pytania, jeżeli czegoś nie rozumiesz.
 
lux  Dołączył: 04 Gru 2007
no z tym WB to AWB to wiem że się nie nadaje przy sztucznym świetle. Po ustawieniu zdaje się że na światło żarowe miłe zaskoczenie to znaczy WB robi minimalnie w drugą stronę to znaczy schładza w dominate niebieskości co mi akurat odpowiada. WB lampy też mi się podoba. Ale muszę przyczytać na temat manualu bo próbowałem ustawić tak jak w moim fz5 praktycznie z tą białą kartką i coś tam aparat przyjmował ale WB tragiczne wychodziło bardzo chłodne z dużą dominata niebieskości :-P No ale dla mnie to nawet pozytyw ponieważ w fz5 ten manual i tak nie schładzał a tu nieźle schładza :mrgreen:

Kurde gdzieś się to przewijało na tym foru pewnie z wiele razy ale jaką kartę pamięci polecacie
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
SanDisk Ultra II lub szybsze
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
lux napisał/a:
jaką kartę pamięci polecacie


Ja Ci polecam Preteca ...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach