kari  Dołączył: 23 Cze 2007
Filtr połówkowy 2/3
Czy w Polsce można dostać filtry połówkowe, ale z "zaciemnieniem" 2/3? Może jakieś sklepy internetowe?
Chodzi mi o filtry nakręcane na obiektyw.
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
Wisz co kari? Nie bardzo mogę się domyślić ile to będzie 2/3.
Przeglądnij sobie ofertę np. na optyczne.pl i zobacz czy coś znajdziesz.
Pamiętaj, że możesz łączyć filtry uzyskując sumeryczne zaciemnienie tylko uwaga na winietę (można użyć redukcji i większej średnicy filtrów).
 
kari  Dołączył: 23 Cze 2007
Jeśli chodzi o 2/3, to chodziło mi o umieszczeniem "podziałki" między ciemną, a jasną częścią filtra w 2/3 negatywu/odbitki. Po prostu aby nie robić przysłowiowego horyzontu w połowie, tylko kierować się rozmieszczeniem mocnych punktów. Ale dzięki za odpowiedz :).
 
olaf  Dołączył: 12 Wrz 2006
Re: Filtr połówkowy 2/3
kari napisał/a:
Czy w Polsce można dostać filtry połówkowe, ale z "zaciemnieniem" 2/3? Może jakieś sklepy internetowe?
Chodzi mi o filtry nakręcane na obiektyw.


Moze to Cie naprowadzi na jakies rozwiazanie:

http://manufactura.home.p...topic.php?t=387
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
Ach, teraz rozumiem kari :mrgreen: ale osobiście się nie spotkałem, dobrym rozwiązaniem tego problemu jest propozycja olafa.
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
olaf, Czy chodziło o to???
Cytat
Sam właśnie zamówiłem zestaw Hitecha szarych połówek (soft) - 0,6
cytat z Dąbrowskiego.
jeżeli tak, to napisz wyraźnie, że:
-chcę mieć możliwość zmniejszenia światła zastanego (o 2/3 lub do 2/3)na części kadru,
lub nie: jeżeli,
- chcesz mieć linię podziału zaciemnienia na wysokości 2/3 od dołu kadru.
 
olaf  Dołączył: 12 Wrz 2006
corn napisał/a:
olaf, Czy chodziło o to???
Cytat
Sam właśnie zamówiłem zestaw Hitecha szarych połówek (soft) - 0,6
cytat z Dąbrowskiego.
jeżeli tak, to napisz wyraźnie, że:
-chcę mieć możliwość zmniejszenia światła zastanego (o 2/3 lub do 2/3)na części kadru,
lub nie: jeżeli,
- chcesz mieć linię podziału zaciemnienia na wysokości 2/3 od dołu kadru.


Z tego zrozumialem, ze Jarek kupil sobie fajnego Hitecha (chociaz nie mam co do tego pewnosci). ;-)


Nie wiem co Ty chcesz, ja tego nie chce, wiemy - jak sadze - czego chce kari. A w tym czego ON chce moze mu pomoc sposob mocowania filtrow systemu cokin, hitech, lee (84x100mm).




 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
olaf, Czego chce Kari to ja się teraz dowiaduję. I odpowiadam: W tego typu filtrach, a właściwie mocowaniach tych filtrów, jest możliwość przesunięcia granicy zaciemnienia, w pionie, w pewnym ograniczonym przedziale, w zależności od średnicy wyjściowej obiektywu i zastosowanego mocowania.
 
kari  Dołączył: 23 Cze 2007
Wydawało mi się, że kiedyś słyszałem o takich filtrach. Wydaje mi się, że były by o wiele lepszym rozwiązaniem, niż standardowe połówki nakręcane na obiektyw i dziwię się, że żaden z producentów filtrów nie wpadł jeszcze na taki pomysł. Bo przecież rozwiązania typu Cokin nie każdemu odpowiadają.
Zastanawiam się, czy ciężko było by połączyć ramkę od zwykłego filtra ze szkłem od filtrów np. Cokin'a?
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
kari, W ten sposób byś ograniczył swoją "swobodę twórczą", bo na jakiej wysokości (na pionowej średnicy) byś umieścił ten podział?
-Na połowie, aby mieć największą swobodę?,
-Na 2/3 od dołu aby zachować warunki kompozycji?
a jakby ci przyszło wykonać zdjęcie na którym musiałaby być jasna ściana tylko na 1/8 kadru? Dlatego powstały holdery Cokina, w trzech hipotetycznych, ale najczęstszych średnicach mocowań: N, P i chyba X. Ja używam P, na zakres średnic moich obiektywów.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach