kris81pl  Dołączył: 02 Lut 2008
Chcę kupić K10D ale...
Witam, jestem Krzysiek i jestem Tu nowy.

Mam takie pytanie do doświadczonych użytkowników.

Chcę kupić cyfrową lustrzankę. Do tej pory fotografowalem bardzo amatorsko kompaktem Canon PowaerShot A80. W przeszłośći bawiłem się moim Zenitem E i Olympusem IS100s.

A teraz przyszedł czsas na jakąś lustrzankę, i tu mam dylemat.
Pstrykam amatorsko ale duzo czytam o fotografii coraz wiecej wiem i eksperymentuje, wieć chcę mieć dobry aparat z zadowalającym amatora kitowym obiektywem.

Waham się między: K10D / Canon EOS400 /Olympus E510. (dośc podobna klasa cenowa)

Czytałem opisy, recenzje. Do niedawna wydawało mi się że w tej rywalizacji bezapelacyjnie króluje K10D.
A potem znalazłem to forum i poczytałem że sa problemy z FF/BF z hot i dead pixelami...
Cholera nie znam sie na tym, ale gdy zainwestuje w aparat 3k PLN to jakaś jedna czy druga hot pixela mogłaby wywołać u mnie atak szału. Nie jestem krezusem.

Nie stać mnie na bujanie sie po serwisach, nie mam na to czasu chce raz kupic aparat i korzystac z niego a nie wozic po serwisach z powodu rąbniętej matrycy.

Teraz jestm w kropce bo nie wiem co mam wybrać.
Aparat chce kupić w fizycznym sklepie, bo chcę mieć go w ręku zanim za niego zapłacę.
Nie mam kolegi, ktory ze mna pojdzie do MM czy euro i sprawdzi sprzęt.

Jakie jest ryzyko , że gdy zdecyduje sie na K10D to się natne na felerby egzeplarz?
Czy hot/dead pixele są honorowaym przez mediamarkt czy euro powodem do reklamacji?

Prosze o jakies rady i wskazówki.,
Dzieki z góry!
Krzych
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
nie ma problemów z żadnymi hot/dead pixelami, nie wiem gdzie to wyczytałeś. FF/BF zdarza się częściej, ale tak samo, lub rzadziej niż u Canona czy innych (pomijając olympusa).

Jeśli chcesz wydać 3tysiące i mieć dobry sprzęt i robić zdjęcia, to po prostu musisz to robić. kupić i robić zdjęcia, zaręczam ci, że to jest dokładna recepta na to. nie robić testów srestów tylko zdjęcia, nie marnować życia.

i będzie ok ;-)
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Witaj. Miałem identyczny problem jak twój, tylko rozważałem Canona 30d/40d, Nikona D80, Olka E-510 i Pentax'a K10d. Po kilkumiesięcznych męczarniach związanych z wyborem, czytaniu wszelakich testów i buszując po wszelakich forach zdecydowałem się przed świętami na K10d. Jestem bardzo zadowolony i jak na razie nic nie zmąciło jeszcze mojego dobrego samopoczucia. Nie wiem czy miałeś w ręce Canona 400d i K10, ale moim zdaniem to jak porównywać zabawkę z odpustu z normalnym aparatem fotograficznym. Olek jest niezły, ale jednak mimo wszystko, system 4/3 jest mniej "lustrzankowy" od Pentax,a. Ale wybór należy do Ciebie.
 

kris81pl  Dołączył: 02 Lut 2008
Rozumiem więc, że mogę bez obaw "wejść w pentaxa" ?

:)

w e510 zniechęca mnie wolniejszy i gorszy w słabym oswietleniu af oraz dłuższy czas "od wyjecia z plecaka do zrobienia foty"
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
kris81pl, bez obaw nie powinienes wchodzic w zaden system.... to tylko elektronika - moze sie zepsuc....

[ Dodano: 2008-02-04, 20:24 ]
kris81pl napisał/a:
dłuższy czas "od wyjecia z plecaka do zrobienia foty"
oooo
 
Długi  Dołączył: 16 Sty 2008
Witaj! Ja też się bujałem między, najpierw 400d, a 80d, potem doszedł olek i k10. Tak jak powiedział gin z tonikiem, 400d to kawał plastyku, z imitacją wizjera, więc został skreślony. D80 był w porządku, ale przy tej cenie miał zbyt dużo minusów w stosunku do k10. Olek to raczej inna klasa, więc pozostałem przy k10 i oczekuję na dostawę od paru dni :mrgreen: Bierz i nie zastanawiaj się ja wziąłem z dual kitem i jestem pewien, że nie będę żałować.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
kris81pl napisał/a:
Nie stać mnie na bujanie sie po serwisach, nie mam na to czasu chce raz kupic aparat i korzystac z niego a nie wozic po serwisach z powodu rąbniętej matrycy.

kup analoga (sprawdzonego lub prawie nowke) i nie bedziesz mial zadnych problemow. No niestety, takie czasy.
 

kris81pl  Dołączył: 02 Lut 2008
Pewnie zostanę przy K10D.

A teraz takie pytanie, czy kupiony w sklepie K10D ma zawsze firmware 1.10 czy moze mieć już instalowane nowsze softy?

Czy jeżli będe chciał do K10D podczepić obiektyw od Zenita Helios 2/58 to wystarczy taka zwykła przejścióweczka z allegro? czy musi byc jakiś "dyndelion"?
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
kris81pl napisał/a:
czy kupiony w sklepie K10D ma zawsze firmware 1.10
ma 1.00
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
kris81pl, Jeśli mogę coś Ci podpowiedzieć, to te wszystkie duperszmity dedy, hoty, BF-y FF-y i jeszcze cholera wie co to sprawa drugorzędna, za dwa trzy lata puszkę wymienisz i wszystko może się zmienić. IMHO wyjdź od tego co będziesz fotografował i jakie Ci szkiełka będą potrzebne i czy np. lampę zew. będziesz dokupywał.
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
kris81pl, Pośród tak zacnych fachowców, niech cię nie przeraża wersja 1.0 , natychmiast dostaniesz nową wersję, jaką będziesz chciał i instrukcję łopatologiczną jak to wgrać. A potem... żadne Zenity, Tairy, Wołny, Beroflexy nie będą ci straszne. Przyłączasz i ...jechane... do kategorii "Oceń moje zdjęcia", a tam, to już ci nikt nie pomoże, ale wtedy już się obronisz, jak startowałeś od Zenita... dierżyś.

 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
kris81pl, tomecki dobrze wie - przeciez namowilismy go na nikona 8-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
kris81pl napisał/a:
podczepić obiektyw od Zenita Helios 2/58 to wystarczy taka zwykła przejścióweczka

Odsyłam do poczytania - jest specjalny wątek o obiektywach manualnych:
http://manufactura.home.p...opic.php?t=1299
 

kris81pl  Dołączył: 02 Lut 2008
Póki co nie zamierzam dokupować ani lampy ani szkieł.
Wystarczy mi kitowy obiektyw. Moge też podłączyć Heliosa od Zenita.

W planie na najblizszy rok będzie dokupienie lampy, nie jakiejś super, potrzebuje tylko takiej co mi doświetli zdjęcia, które bedą robione na weselu.
Nota bene to nie ja bede focił na tym weselu bo to bedzie moje wesele :)

Bede też chciał dokupic jakiś obiektywik do makro.

I to całe plany.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
l_uka, tylko miał być D40 a mi wcisnęli jakiś inny nieznany :-P

[ Dodano: 2008-02-04, 20:53 ]
kris81pl, poczytaj trochę o lampach jakie możesz podłączyć do kadyszki, dużo tego nie ma niestety :-/
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
tomecki, To nie widziałeś, że to Yakumo od kolegi z forum??? :-D
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
kris81pl napisał/a:
Póki co nie zamierzam dokupować ani lampy ani szkieł.
Wystarczy mi kitowy obiektyw. Moge też podłączyć Heliosa od Zenita.

W planie na najblizszy rok będzie dokupienie lampy, nie jakiejś super, potrzebuje tylko takiej co mi doświetli zdjęcia, które bedą robione na weselu.
Nota bene to nie ja bede focił na tym weselu bo to bedzie moje wesele :)

Bede też chciał dokupic jakiś obiektywik do makro.

I to całe plany.
- ehhh nie lepeij kupic jakiegos dualkita Olego ?
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
kris81pl, Jeżeli jeszcze nie kupiłeś , to rozważ 16-45 vs.18-55, ja mam ten pierwszy i sobie chwalę. A po dalsze instrukcje o manualach to już Zorżyk najcelniej cię skierował. Zostaw wszystko co miałeś do Zenita, przyda się...

 

jacekh  Dołączył: 08 Maj 2007
Zawsze pozostaje D40x lub najnowszy D60.... :mrgreen: :evilsmile:
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
Fafniak, On ma trzy posty, poczekaj jeszcze.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach