nightartist  Dołączył: 28 Paź 2007
Obiektyw portretowy z AF do 2000zl
Co polecacie 'ostre od pelnej dziury' pod cyfre (k10d) do max 2.000zl ?
Wiem ze temat byl, ale.. pentax zapowiedzial pojawienie sie wielu nowych i ciekawych obiektywow, wiec juz niekoniecznie proponowanej wczesniej alternatywy beda teraz tak interesujace jak dawniej.

Sprzedaje sigme (24-70 f2.8) i bede potrzebowal innego szkla.
Dobry obiektyw, ale do portretu sie nie nadaje.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Re: Obiektyw portretowy z AF do 2000zl
nightartist napisał/a:
Co polecacie 'ostre od pelnej dziury' ... pentax zapowiedzial pojawienie sie wielu nowych i ciekawych obiektywow

Sugerujesz, że ktoś z nas jest wróżką?
Z tych zapowiedzianych, na portretowy wygląda tylko 55/1.4 i będziemy mądrzy dopiero jak się pojawi.
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Z nowo zapowiedzianych raczej nic do portretów się nie znajdzie (no może 55 się nada). Z tych co są już na rynku, to najsensowniejszym wyborem wydaje się Tamron 90/2.8 macro.
 

MORKO  Dołączył: 25 Mar 2007
DA 70 Ltd.
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Może Sigma 70 f/2.8 DG Macro (cena ok. 1400), a najlepiej to 77 Ltd. ze Stanów ;-)
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
A ja to chcę jakieś 85 f1.8 za 1300, tak jak mają w innych systemach... :-|
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
mcgyver napisał/a:
A ja to chcę jakieś 85 f1.8 za 1300, tak jak mają w innych systemach...

Zmień system ;-)
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Może coś takiego - PENTAX FA Soft 85 f/2.8 (ok. 2000 zł). Ale nie wiem czy do dostania w Polsce.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
gin z tonikiem, to raczej obiektyw "efektoowy" niz "portretowy"
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
No tak. Ostry od pełnej dziury zapewne nie jest (jak rozumiem o to chodzi z tym soft?). Ale pewnie można robić fajne portrety.
 

yacek13  Dołączył: 07 Gru 2007
No nie powiem, żebym się ucieszył przeczytawszy powyższe posty.
W takim razie co pozostajew granicach rozsądku amatora? Ruskie stałki - jakiś Jupiter 9 czy manualne Pentaxy 50tki czy co?
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
No, można spróbować z tą Sigmą 70/2.8 i jakimś filtrem zmiękczającym. Albo z wspominaną 90 Tamrona.
Ja nie wiem, ale czy koniecznie trzeba mieć osobno ostre 90 makro i miękkie 90 portret ? Filtry zmiękczające znane sa już od dziesiątków lat, do portretu chociażby. Przy odrobinie pomysłowości można je sobie zrobić za grosze...

 

szczypiorrr  Dołączył: 10 Sie 2007
MiQ27 napisał/a:
Przy odrobinie pomysłowości można je sobie zrobić za grosze...

Wystarczy dać pożywkę grzybom i w kilka tygodni gotowe :lol:
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
szczypiorrr napisał/a:
Wystarczy dać pożywkę grzybom

E tam, a jak trzeba sesję zrobić nazajutrz ? I jeszcze wyrosną nie tak jak trzeba...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
ile razy ten temat bedzie tluczony i walkowany..... :roll:
szkla macro nadaja sie do portretu - kwestia zmiekczenia ich to sprawa wtorna...
a sposobow jest kilka/kilkanascie....od softu poprzez stare sposoby nanoszenia na filtr UV (naprzyklad UV....) plynu do mycia / wazeliny itp.
softwareowe zmiekczenia i zmniejaszanie szczeg. to dwie rozne sprawy....
w aps-C 50 jest calkiem niezla portretowka....
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Lepiej kobicie zakosić rajstopy
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
plwk napisał/a:
rajstopy

No, to może być jeden z tych droższych sposobów, bo kobita może zechcieć rekompensaty :-)
Ale tak mi się przypomniało - oglądałem kiedyś profi filtry soft Cromateka - w płytkach przeźroczystej żywicy były zatopione właśnie takie "pończochowe" siateczki. Czarna, biała i chyba też beżowa...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
te bardziej profi to promist black i white
sa tez white net black net - tyle ze to nie jest do zmiekczania ale troche daje taki efekt...
 

yacek13  Dołączył: 07 Gru 2007
Jak mnie opadło zdziwienie z powodu mojej głupoty, że mi flltry nie przyszły do głowy to zaraz poleciałem na Allegro oglądać. I nic nie rozumiem, bo oczywiście filtrów zmiękczających jest ileś tam rodzajów... A raczje muszę polegać na czymś kupnym bo majsterkowiczem to ja nie jestem.
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
U Cromateka to są SOFT NET FILTERS oraz STOCKING FILTERS :-)

yacek13 napisał/a:
muszę polegać na czymś kupnym bo majsterkowiczem to ja nie jestem

Spróbuj z pończochą, to łatwe :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach