Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
Takumar 50mm/1.4 i SPOTMATIC
Powiedzmy, że mam (zamierzam kupić) obiektyw Takumar 50mm/1.4 na gwint M42 i aparat Pentax Spotmatic. Co się stanie, jeśli obiektyw zamontuję w innym pentaxie za pośrednictwem adaptera M42/K? Czy poza utratą nieskończoności obiektyw stanie się mniej 'cudowny' niż był przy Spotmaticu tudzież innym aparacie na gwint?

Poza tym czekam na wypowiedzi użytkowników Spotmatica. Czy to dobry aparat? Jaki aparat na M42 (dowolnej marki) najchętniej mi polecicie?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jeśli przejściówka chowa się cała w bagnecie, to nie będzie "utraty nieskończoności", a obiektyw będzie równie cudowny. Zobacz jeszcze, czy ten Takumar żółty nie jest, znaczy promieniotwórczy ;-) .
 

Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
Dzięki. A nie wiesz może jak rozpoznać wersję tego obiektywu po literkach na obudowie? (albo po czymkolwiek) Bo kolesia pytam czy szkło jest radioaktywne, a on mówi, że się nie zna. Więc może mi równie dobrze streścić cyferki z obudowy...
W sumie przednia soczewka wydaje się jakby trochę zółta... Może spojrzysz?
LINK
 

kesek  Dołączył: 06 Wrz 2006
Jeżeli to jest super-takumar 50/1.4, to są conajmniej dwie wersje tego obiektywu. Starsza 8-soczewkowa (nie żółknie) i kilka wersji 7-mio soczewkowych. Wersję 7 i 8-mio soczewkowe różnią się wagą i położeniem znacznika ostrości dla podczerwieni.

pozdrawiam

--
Krzysztof Palenta
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Na zdjeciu na szkle jest jeszcze filtr, nic tam nie zobaczysz. Niech sprzedawca go zdejmie z puszki, otworzy na maksa i od tylu zrobi zdjęcie na tle białej kartki. Przykład masz w załączniku. Jak będzie żółto (a pewnie będzie) - to znaczy, że radioaktywny. Do cz-b to nie musi przeszkadzać, przy cyfrze można sobie skorygować, ale przy kolorowych negatywach/slajdach może trochę boleć...

Lepiej zapoluj sobie na SMC Takumara, lub Super-Multi-Coated Takumara - jest chyba mniejsza szansa na "żółtość", no i lepsze powłoki.
Tu masz listę, z jakiej możesz sobie wybierać :-)
http://www.aohc.it/tak03e.htm
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski, czy po kliknieciu na tej liscie obiektyw materializuje sie przed "klikajacym" ? :mrgreen:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Fafniak, podobno tak - tylko musisz kliknąć bardzo mocno.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
podobno tak - tylko musisz kliknąć bardzo mocno.


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski, - odkupujesz mi myszke !!!!!! 4 klawisze juz odpadly a szkla nadal nie ma :evil:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Masz coś z systemem Fafniak.
U mnie się zmaterializował. Niestety, trwa to ok. 12 sekund i obiektyw znika. To pewnie wersja demo - dlatego tak działa.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu, - moze dlatego ze u mnie deszcz pada ????
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
O! U mnie też przestało działać. Pewnie nadleciała zmiana strefy czasowej i zresetowała materializację.
 

Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
No i ze Spotmatica przez materializację obiektywów doszliśmy do pytania: Jaki korpus M42 polecacie do Takumara 50mm/1.4?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
ES 2 ???
 
dre  Dołączył: 14 Lut 2007
Jarek Dabrowski napisał/a:
Zobacz jeszcze, czy ten Takumar żółty nie jest, znaczy promieniotwórczy ;-) .

Jarek Dabrowski napisał/a:
Jak będzie żółto (a pewnie będzie) - to znaczy, że radioaktywny.

Czy naprawdę wierzycie w tą rzekomą radioaktywność? Czytałem o tych niby testach z przykładaniem obiektywu do polaroida, ale mz to bujda. Ze źródeł wynika, że radioaktywność spowodowana jest zastosowaniem szkła zawierającego "pierwiastki ziem rzadkich". Natomiast z porównania konstrukcji i opisu 7-elementowego Taka 1,4/50 oraz Taka 1,8/55 wynika, że tylko ten drugi jest zrobiony z "rare earth glass":
http://www.butkus.org/chi...atic/lens04.jpg
http://www.butkus.org/chi...atic/lens05.jpg
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
dre napisał/a:
Czy naprawdę wierzycie w tą rzekomą radioaktywność?
tak, nie jest rzekoma, poczytaj choćby fotografa niedzielnego :mrgreen:

oczywiście pierwiastki ziem rzadkich możesz rozumieć jako specyficzny i jedyną w swoim rodzaju odmianę brazylijskiego piasku, z którego można by wyrabiać szkło na soczewki (podobnie jak się robi osłony termiczne wahadłowców=tylko z tego surowca), ale w tym przypadku chodzi także o coś innego. :mrgreen:
 
dre  Dołączył: 14 Lut 2007
tref napisał/a:
tak, nie jest rzekoma, poczytaj choćby fotografa niedzielnego :mrgreen:

Nie bardzo mnie to przekonuje, ale widać jestem wyjątkiem ;-)
Zastanawiam się choćby w jaki sposób można by przewieźć taki obiektyw samolotem z usa nie narażając się na pudło za terroryzm :mrgreen:
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
no właśnie są problemy z tym :mrgreen: Podobnie jak każde szkło dużych rozmiarów takie "radio" też musisz wyjąć z torby. Prześwietlają to oddzielnie, itd. Na normalnych lotniskach, jeśli jest problem z obiektywem wołają celnika od elektroniki (są specjalizowani, od dzieł sztuki, elektroniki, chemii...) i on się zajmuje identyfikacją szkła i ewentualnych nieprawdiłowości/radioaktywności :mrgreen: Wierz mi, są to ludzie odprawiający sprzęt foto w takich ilościach i takiej klasy, że nie mają problemu z rozpoznaniem (kiedyś mi gość opowiadał jak w latach 80tych zajmowali się źródłami zasilania do przenośnego studia, reporter miał zestaw szkieł w 3 walizkach, do tego korpusy i jakieś tragicznie wielkie baterie-jak plecak, a wszystko na małą foto-wyprawę) :mrgreen:
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
Ja kupiłem tego nie radioaktywnego 50/1.4SMC (fotka poniżej). Rózni się on budową od tego radioaltywnego (pierścienie ostrości), co widać na fotce.

 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
noel napisał/a:
Rózni się on budową od tego radioaltywnego (pierścienie ostrości), co widać na fotce.
I nazwą na pierścieniu. Ten to SMC Takumar, a ten z "tradycyjnym" pierścieniem ostrości to Super-Multi-Coated Takumar

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach