dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
windows xp professsional - jak najtaniej? a moze 2000?
Sa jakies triki na tania legalizacje XP? Jakis upgrade z dos'a albo cos takiego?

Czy te XPeki OEM z allegro za 100 kilka zlotych po po-leasingowych komputerach maja w ogole jakiekolwiek znamiona legalnosci, czy jedyna ich przewaga nad piratami jest techniczna mozlwosc rejesteracji w MS?

Czy Win 2000 ze wszystkimi service packami ma jakies braki w stosunku do XP? Sterowniki wszystkie powinienem miec.

pozdrawiam

dzerry
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wiele programów już nie chce pracować z W2K (z CS3 na czele i Lightroom).

W rozumieniu OEM tak, jak to rozumie MS, to OEM się przywiązuje do płyty głównej z wszystkimi konsekwencjami. Jeżeli Masz komputer z systemem i go rozbudowujesz, na pewno wymiana płyty głownej wymaga ponownej aktywacji i tu mogą zacząć się schody z infolinią (ale nie muszą, bo ludzie mówią, że to jest proces automatycznego przełączania rozmowy telefonicznej przez automat, w końcu dostajesz numer aktywujący). A jednym z wymogów OEM (od jakiejś daty oczywiście) jest nalepiona naklejka na obudowie (nie dotyczy to wersji, które nie miały naklejki).
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Czyli jesli kupie XP z allegro za 120 zl z naklejka, ktora nakleje sobie na obudowe, to bede mial legalnego windowsa? :shock:

Poszukam jeszcze na ebayu, bo ja nie lubie komputerow po polsku :-/

dz.

[ Dodano: 2008-03-12, 19:58 ]
zorzyk napisał/a:
XP Home
Ale ja nie chce HOME - chce sobie normalnie korzystac z dobrodziejstw LAN w domu.

dz.

 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeżeli jego numer nie został użyty do aktywacji to nie powinno być problemów, tak mi się zdaje. Gorzej będzie w przeciwnym wypadku.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Ale ja nie chce HOME - chce sobie normalnie korzystac z dobrodziejstw LAN w domu.
Możesz w skrócie napisac, co się traci, mając Home?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tylko jeszcze powinieneś się upewnić, czy to jest oryginalny MS czy podróba.

[ Dodano: 2008-03-12, 20:02 ]
Cytat z forum dobreprogramy.pl http://forum.dobreprogram...pic.php?t=51905
Cytat

Windows XP Home vs Windows XP Professional

Wersje Home i Professional systemu Windows XP zostaly odpowiednio skalkulowane, zarowno pod katem ceny jak i mozliwosci w odpowiedzi na potrzeby dwoch grup uzytkownikow do ktorych sa adresowane.
Roznice sprowadzaja sie zasadniczo do braku w wersji Home niektorych narzedzi, funkcjonalnosci i opcji dostepnych w wersji Pro.
I faktycznie, czesc z nich jest kompletnie niedostepna, czesc ukryta przed uzytkownikiem, kolejna czesc mozna zastapic rozwiazaniami trzecimi :)
Ponizej chcialbym zebrac pewna wiedze dotyczaca tego zagadnienia by rozwiac pewne watpliwosci.

A wiec czego nie ma(?) w XP Home:

1. Pulpit zdalny - faktycznie usluga pulpitu zdalnego jest niedostepna. Jest przeciez jednak bardzo dobra alternatywa w postaci UltraVNC czy tez RealVNC.
2. Pliki trybu offline - tego tez brak. Lecz pamietajmy o poczciwej Aktowce :)
3. Obsluga wielu procesorow - o ile wersja Pro potrafi obsluzyc dwa procesory (odnosi sie rowniez to do technologi HT w Pentium IV) to XP Home niestety zawsze zobaczy tylko jeden procesor.
4. EFS - mechanizm NTFS pozwalajacy szyftowac dane. Jest to wygodny sposob, zintegrowany z systemem, pozwalajacy szybko i sprawnie szyfrowac dane w XP Pro. Dla zabezpieczenia danych w Home mozna skorzystac z zewnetrznych aplikacji (kilka darmowych dostepnych jest w serwisie http://www.dobreprogramy.pl)
5. Zabezpieczenia NTFS - w normalnym trybie XP Home nie sa dostepne. Dostep do nich pojawia sie jednak po wlaczeniu systemu w Trybie awaryjnym z obsluga sieci i zalogowaniu sie na wbudowane konto administratora.
6. Mozliwosc pracy w domenie - absolutny brak.
7. Zalozenia grup - brak przystawki mmc, aczkolwiek wiele z polis mozna ustawiac w rejestrze (wiecej informacji dotyczacych wpisow dla konkretnych polis mozna znalezc w Registry Reference for Windows 2003 w TechNecie).
8. Brak narzedzia do tworzenia kopii zapasowych - owszem nie jest ono instalowane domyslnie, znajduje sie jednak na dysku CD w katalogu ValueaddMSFTNtbackup
Oprocz powyzszych pozycji, XP Home bezwglednie(?) nie oferuje rowniez:
- profili mobilnych
- instalacji poprzez RIS
- MUI
- zapamietywanie hasel sieciowych
- limit do 5 polaczen


[ Dodano: 2008-03-12, 20:03 ]
Odn. p.3. - Home obsługuje jeden fizyczny procesor, na pewno 4-rdzerdzeniowy i widzi 4 rdzenie - taką informację uzyskałem kiedyś na Infolinii MS.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Jak zwykle cos pomieszalem - domeny z grupami roboczymi ;-) No to wyglada na to, ze w pracy domowej nie odczuje sie wiekszych roznic, a system bedzie przynajmniej lzejszy. Spytam sie adminow jutro w robocie ;-)

dz.
 

TePe  Dołączył: 24 Sie 2006
dzerry napisał/a:
Czyli jesli kupie XP z allegro za 120 zl z naklejka, ktora nakleje sobie na obudowe, to bede mial legalnego windowsa? :shock:

Poszukam jeszcze na ebayu, bo ja nie lubie komputerow po polsku :-/

dz.


nie

sprawa jest o wiele bardziej zagmatwana.

polecam oglądnąć ten wywiad (jest dość ciekawy)

http://tnij.com/yumI
(wywiad z pracownikiem polskiego MS, przy okazji można się dowiedzieć po co powstają takie "legalne" systemy za 120 zł )

Osobiście uważam nie nie warto kupować prawie legalnego systemu żeby mieć aktualizacje (takie wersje latwo pobrać z torentów ) Wszystko wskazuje na to że Vista była/jest/ i najprawdopodobniej pozostanie niewypałem. Wiec najlepiej zainwestować i kupić sobie teraz XP Pro (ew Home) w normalnym sklepie (MS chce zaprzestać sprzedawania XP wiec trzeba sie spieszyć ;) ) bo ten system porządzi jeszcze przez co najmniej 2 - 3 lata a nikt nie wie jak zmieni się polskie prawo do tego czasu.
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
dzerry, na domowe potrzeby spokojnie wystarczy Ci home, nawet do pracy w sieci. Aby MS Win byl legalny musisz mieć: oryginalny nośnik (chyba że dokumentacja stanowi inaczej, np. obraz recovery w nowych notebookach), naklejoną naklejkę na obudowę (chyba że doc stanowi inaczej), zawsze musisz mieć dowód zakupu. Jeśli kupujesz używany sprzęt z MS win, na rachunku musisz mieć zaznaczone że sprzedający odsprzedaje Ci go razem z systemem. Nie trzeba dodawać że system będzie legalny tylko z tym sprzętem i nawet jeśli aktywujesz go po przełożeniu bebechów (co udaje się często bez problemu, zwłaszcza jeśli od poprzedniej aktywacji minęło już trochę czasu), to prawa do jego używania już nie masz.
PS. A tak się zarzekałeś że MS win tylko w pracy a w domu go nie chcesz widzieć ;-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
screwdriver napisał/a:
PS. A tak się zarzekałeś że MS win tylko w pracy a w domu go nie chcesz widzieć
Vuescan mi szaleje z moim skanerem i jestem zmuszony uzywac softu minolty :-( W sumie zamiast systemu moge zawsze skaner zmienic ;-)

dz.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Rozważyłbym XP Home lub Professional w wersji OEM (teraz kupuje sie z półki i instaluje na komputerze, który jest).
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
Oczywiście z tym ograniczeniem, że support techniczny świadczy się samemu sobie.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W praktyce to jest nieistotne IMO - wszystkie problemy/tematy/rozwiązania trzeba było po prostu rozwiązać/przećwiczyć/wyguglować/wydzwonić od znajomych. Być może wsparcie techniczne MS ma znaczenie dla korporacji z tysiącem maszyn, ale nie mam takich doświadczeń.
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
Napisałem to tylko tak dla uściślenia, bo wbrew pozorom, są tacy co czasem tam dzwonią :-)
 

anduril  Dołączył: 31 Lip 2007
zorzyk napisał/a:
Rozważyłbym XP Home lub Professional w wersji OEM (teraz kupuje sie z półki i instaluje na komputerze, który jest).

Czyli np. http://www.xnet.pl/microsoft/windows_xp_home.html ?
To jest najtańsza legalna opcja do używanego notebooka? Siostra się coś nie może do Ubuntu przekonać :)
 

jojoko  Dołączył: 29 Mar 2007
Skąpiec pokazał jeszcze coś takiego http://www.apollo.pl/store/show_detail/2671
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wersja XP Home OEM to rzeczywiście jest najtańszy sposób na legalny system w komputerze.
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
Pamiętajcie tylko, ze ten legalny windows przychodzi w szarym pudełku z czerwoną naklejką - plombą. Jej rozerwanie jest równoznaczne z zaakceptowaniem warunków licencji OEM. Dopiero wewnątrz jest książeczka, płyta i naklejka. Zawartości pudełka nie wolno samodzielnie odsprzedawać.
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
aflinta napisał/a:
Jej rozerwanie jest równoznaczne z zaakceptowaniem warunków licencji OEM.

dziwne skoro zapewne podczas instalacji jest "czy akceptujesz instalacje" ;)
nie jestem na 100% pewien bo nie mialem do czynienia z wersjami oem, tylko box.
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
vertiico, W czasie instalacji akceptujesz licencję odnośnie systemu (np. to, że M$ nie odpowiada za żadne błędy w tym systemie ;-) ), przed otwarciem pudła musisz zaakceptować warunki licencji OEM, tak jak to napisał aflinta

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach