bartek_chiny Dołączył: 05 Maj 2006
SMC 50mm
Witam,

Czy warto kupić obiektyw SMC stałoogniskowy 50mm z F1,7? Mam tylko dwa obiektywy, jeden z wiekszym zoomem, drugi standardowy.

Widzialem w sieci, ze jest wiele wersji obiektywow SMC, ale interesuja mnie te o duzej jasnosci, czy maja funkcje auto-fokus? Za jaka rozsadna kwote mozna je kupic?


Pozdrawiam
Bartek
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tutaj masz link do tego co warto kupic :
http://manufactura.home.p...topic.php?t=191

A co do tego czy jest czy nie ma autofocus-a ...... sa wersje z i bez AF :D

Wersje K / M / A - sa bez AF
Wersje F / FA / FAJ / DFA - sa z AF
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
bartek_chiny napisał/a:
drugi standardowy.


ale standardowy tez zoom? w uproszczeniu mozna napisac, ze prawie kazdy ob. SMC jest wart uwagi

napisz cos wiecej, bo z tych "danych wejściowych", ktore podales ciezko cos napisac. Napisz jaki masz aparat. W kazdym razie AF w obiektywie to nie jest funkcja tylko albo mają AF albo nie mają. Są jednak jasne 50tki, jak to piszesz - SMC, z auto-focusem. Jasność 1,7 albo 1,4 (nie wiem czy są jaśniejsze, chyba była jeszcze 1,2, ale nie jestem pewien czy miala AF)

[ Dodano: 2006-05-05, 10:51 ]
jak zaczynalem pisac, to postu fafniaka jeszcze nie bylo .... nie mniej "dobrze mówi" :-)
 
bartek_chiny Dołączył: 05 Maj 2006
przełącznik A
Dzięki za pomoc. Mam Pentaxa MZ30 + Sigma 70-300mm i Tamron 28-80mm. Wszystkie mają przysłony powyżej F3,5, więc chciałem coś jak F1,7 czy F1,4.

Czytałem jednak o swoim korpusie, że nie działa w przypadku obiektywów bez automatycznego (A) ustawienia przysłony. To znaczy, gdy przełącze w Tamronie manualnie na obiektywie na przykład na wartość 11, czy 22 z trybu A, to MZ30 odmawia całkowicie wykonania zdjęcia.

A jak będzie ze starymi SMC? Czy one mają taki przełącznik A dla przysłony?



Pozdrawiam
Bartek
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
taki przełącznik mają wersje: A/F/FA z Twoim korpusem dzialalaby jeszcze wersja FAJ, ktora nie ma pierscienia przyslon czyli tak jakby jest na stale ustawiona pozycja A .. wymienione wersje obiektywow beda wspopracowaly z Twoim korpusem
 
bartek_chiny Dołączył: 05 Maj 2006
a mocowanie?
A jak to się ma do:

Wersje K / M / A - sa bez AF
Wersje F / FA / FAJ / DFA - sa z AF

K to rodzaj mocowania, czy rodzaj obiektywu? Mocowanie mam K, ale obiektyw mogę kupić tylko A/FA itp. Wszystkie, które mają A w ustawieniu przysłony?!

Co w zasadzie oznacza FA, chodzi właśnie o to A w przysłonie?


Pozdrawiam
Bartek
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
myśle, że dobrym rozwiązaniem będzie lektura artykułów ->

http://www.pentax.osw.pl/...K_ewolucja.html
oraz
http://www.pentax.osw.pl/..._K_wyjatki.html

w skrócie:
K to rodzaj mocowania ale również popularna nazwa wersji obiektywu oznaczona w pierwszym artykule w tabelce 1 jako samo SMC.

A w FA jest tylko literką - całość czyli FA wskazuje na wersje mocowania, tak samo jak J w FAJ (artykuly sa troche starawe ii nie uwzgledniaja w opisie FAJ)

aa FAJ oznacza, że są to FAJowe obiektywy :mrgreen:
 
bartek_chiny Dołączył: 05 Maj 2006
zubożony?!
Czyli MZ30 ma wersję zubożoną mocowania K?! Chodzi więc o to ustawienie A w przysłonach?

Nie rozumiem jednak tego zdania:
Korpusy MZ-30/ZX-30 nie działają z obiektywami z bagnetem K. Aby mogły współpracować z obiektywami serii A, F i FA pierścień przysłon obiektywu musi być ustawiony w pozycji 'A'.

Czyli z jakim bagnetem działają? Przecież większość ma K? Chyba powinno być napisana nie działają w pełni, albo pod warunkiem, że przysłona jest w pozycji 'A'. Z pierwszego zdania wynika, że w ogóle nie działają?

Najważniejsze, żebym kupił obiektyw A/FA z przełącznikiem przysłony, zapewniającym funkcję automatyczną A, zgadza się?


Pozdrawiam
Bartek
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
bartek_chiny napisał/a:
ie rozumiem jednak tego zdania:
Korpusy MZ-30/ZX-30 nie działają z obiektywami z bagnetem K. Aby mogły współpracować z obiektywami serii A, F i FA pierścień przysłon obiektywu musi być ustawiony w pozycji 'A'


powróce do tego co napisałem:
"K to rodzaj mocowania (bagnetu) ale również popularna nazwa wersji obiektywu oznaczona w pierwszym artykule w tabelce 1 jako samo SMC".

bartek_chiny napisał/a:
Czyli z jakim bagnetem działają? Przecież większość ma K?


nie większość, ale wszystkie mają bagnet K :-) WSZYSTKIE

bartek_chiny napisał/a:
Z pierwszego zdania wynika, że w ogóle nie działają?


rzeczywiście nie jest tamto zdanie precyzyjnie napisane - nie działają z wersją obiektywów oznaczaną jako K (lub SMC w tabeli1 pierwszego artykułu)

bartek_chiny napisał/a:
Najważniejsze, żebym kupił obiektyw A/FA z przełącznikiem przysłony, zapewniającym funkcję automatyczną A, zgadza się?


tzn. tak ii .. nie, bo tak jak wspomniałem wczesniej obiektywy FAJ nie mają tego przełącznika, jak również w ogóle nie mają pierścienia przysłon, ale będą współpracować z Twoim korpusem - jest jednak ob. FAJ zaledwie kilka i nie ma wśród nich jasnych 50tek, dlatego najlepiej A lub FA

Podsumowując:
KUP:
obiektywy A - będą współpracować, tzn. będziesz mógł zrobić zdjęcie, ale nie będziesz miał auto-focusa i pierścień przysłon musisz mieć zawsze ustawiony na A
obiektywy FA - jak wyżej, ale będzie miał auto-focus
obiektywy FAJ - jak wyżej, ale nie ma pierścienia przysłon, więc nie będziesz musiał pamiętać o tym, żeby ustawiać zawsze na A, ale tych obiektywów jest tylko kilka i nie ma w nich jasnej 50tki
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Jakby co to w ogloszeniasz masz moj post - sprzedaje najnowszy model: FA50/1,7 w pieknym stanie - podziala ze wszystkim co ma bagnet K we wszystkich trybach :mrgreen:

Pzdr
Spinner

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach