matb  Dołączył: 02 Lis 2006
sezon na makro rozpoczęty!
Wyszedłem z psem na spacer a pod domem już kwitną na biało drzewka. Zaś do kwiatków dobiera się leniwie pszczoła (? - w każdym razie jakiś owad latający do pszczoły podobny, tylko jakby większy). Dość zimno jeszcze, to i zwierze niezbyt ruchawe. Nic, tylko fotografować. Tylko obiektyw macro został w domu :-P Szczęściem miałem w torbie soczewki makro, to je podpiąłem do 135 i kilka ujęć insekta machnąłem. No niestety, w Z-20 wyświetlacz w wizjerze taki ciemny jakiś i g... widzę, więc ciężko światło ustawić przy zmieniającym się oświetleniu (bo słonko raz jest, raz nie ma). I ostrzenie ręczne bez klina :-P
Skończę film, to zobaczę jak wyszło.
A na razie - zgodnie z nową niepisaną tradycją otwieram wątek, gdzie można fajne makro pokazać (swoje i nie tylko). I nad techniką porozmawiać... Chyba nie zamkną i nie wywalą do działu "do oceny"?
 

Cobretti  Dołączył: 06 Lut 2007
tak, ja w tym sezonie mam ochotę porobić bardzo mocne portrety owadów, same główki wręcz, z raynoxem msn 202, bo obiektyw i pierścienie to za mało...
 
PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
Cytat
"Na wiosnę jak co roku miliony amatorów fotografii wychodzą z domu by powtarzać wciąż te same, nudne ujęcia [...] Zapytani, po co to robią, zwykle nie potrafią wskazać powodu" - Andreas Feininger, "Nauka o fotografii"
:lol:
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
Dziś na flikrze trafiłem na bardzo dobre zdjęcia makro: http://www.flickr.com/photos/johnhallmen/.

Część robiona zestawem K10D + makro konwerter Panagor + A50/2 + Raynox DCR-250. Albo nawet jakiś obiektyw "tyłem na przód" zamiast Raynoxa. Nie wiem jaka z tego wychodzi skala odwzorowania, ale podejrzewam, że trafienie z ostrością jest wyzwaniem nawet dla dieharda :-)
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Re: sezon na makro rozpoczęty!
matb napisał/a:
Wyszedłem z psem na spacer a pod domem już kwitną na biało drzewka.


U mnie przed domem też zakwitły na biało. A potem się stopiły.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
matb napisał/a:
można fajne makro pokazać (swoje (...))

Myślę, ze swoje makro jest dobrą propozycją. A gdzie te zdjecia? Znowu tylko będziecie gadać ? :evilsmile:
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
zorzyk, napisałem, że na kliszy na razie. Film trzeba skończyć, wywołać - to nie cyfra, nie takie hop-siup ;-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Aaaaa faktycznie :oops: Przepatrzyły misie ;-)
 

GrzehooFR  Dołączył: 08 Sie 2007
To moze ja sie odwaze i wysle wreszcie jakies zdjecia, co prawda z zeszlego sezonu, ale ten zaczyna sie wielkimi krokami, wiec pewnie wkrotce cos nowego doloze:) Wszystkie zdjecia zrobione zestawem: Pentax K100D+Tamron 75-300+Raynox DCR 250+dyfuzor
Mam nadzieje, ze sie spodobaja:) Pozdrawiam serdecznie
1.

2.


3.


4.

5.

6.


7.

8.

9.

10.


11.


12.


13.


14.


15.


16.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
O, kurde!
Kolejny geniusz na Forum!

Wszystko wyśmienite, a 3 rewelacja, wybitne!

Pogratulować
 

GrzehooFR  Dołączył: 08 Sie 2007
:) dzieki bardzo. Milo mi to slyszec :-B
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
:shock:

Brawo! Bardzo udane łowy :-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
3cie jajcarskie :-D
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
Mucha - okularnik rządzi! :)
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
3 wygralo!! czemu go na zadnym dennym konkursie macro nie widzialem w sieci? a tyle fajnych nagrod juz bylo do zgarniecia...
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
GrzehooFR, nie wysyłaj, pod żadnym pozorem na żaden konkurs.
Najlepiej w ogóle usuń z tego Forum.
Zachowaj.
A we właściwym momencie zbij na nim fortunę. Poważnie.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
GrzehooFR, mucha dalekowidz rewelacja :mrgreen:

Podobnie jak Matb wychodząc z domu zauważyłem takie małe fioletowe kwiatuszki (jak zapytam kogoś mądrzejszego to uzupełnię nazwę :oops: ). Wokół nich latało "robactwo" ;-) obudzone wiosennym, popołudniowym słoneczkiem. Akurat kończyła mi się rolka slajdu więc wróciłem po pierścienie :-) . Pierścienie z pięćdziesiątką nie są zbyt wygodne ze względu na niewielką odległość przedniej soczewki od obiektu ale owady kuszone nektarem nie przejmowały się mną zbytnio. To była moja pierwsza makrosesja z pierścieniami. Jestem pełen podziwu dla osób prezentujących tutaj fotografie, w których można zajrzeć owadom w oczy. Pięćdziesiątka to nie jest jakiś wybitnie wąski obiektyw, a sprawiło mi dużą trudność złapanie owada w całości w kadrze z kompletem pierścieni. Światło było zastane - popołudniowe "chylące się ku zachodowi" słońce. Czasy na granicy poruszenia. Początkowo cieszyłem się przeglądając pobieżnie slajd ale przy skanowaniu okazało się, że nadają się 3 klatki - na pozostałych owady są poruszone - wniosek na przyszłość - lepiej czymś doświetlać lub wybrać dogodniejszą porę dnia.

Mucha nie była tak ruchliwa jak pszczoły, przy fotografowaniu których zdjąłem najszerszy pierścień kosztem skali odwzorowania :-/ .

 

kafciok  Dołączył: 24 Lut 2007
piotrecius, te kwiatki to krokusy ;)
 

GrzehooFR  Dołączył: 08 Sie 2007
Dzieki wszystkim:) Wielki :-B dla Was.
A dla chetnych mucha okularnik w nieco wiekszej wersji:) Tyle ze tam kompresja troche dokucza, zwlaszcza na kolorach tla...
http://bp0.blogger.com/_z...00-h/krople.jpg
Pozdrawiam serdecznie
 

kafciok  Dołączył: 24 Lut 2007
GrzechooFR, rewelacja! I jeszcze nr 7.. jak on patrzy!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach