piotr.tr  Dołączył: 24 Paź 2006
"Pochylone" zdjęcia - usterka matrycy czy wizjera?
Witam;
Mam pytanie dotyczące „pochyłych” zdjęć w K100D. Obiekt poprawnie wykadrowanym w wizjerze jest lekko pochylony w prawą stronę na wykonanym zdjęciu. Problem leży, więc jak sądzę w samym wizjerze lub matrycy aparatu. Czy taką usterkę należy reklamować i czy można liczyć na rozwiązanie tego problemu przez serwis?

P.S.
Udało mi się znaleźć jeden temat dotyczący tego rodzaju usterki, ale dyskusja przerodziła się w rozważania o balansie bieli wiec postanowiłem go odświeżyć.
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Należy przekrzywić aparat w drugą stronę podczas robienia zdjęć. U mnie działa bez pudła :) Poza fotkami nad morzem usterka nie rzuca się w oczy.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Skąd wiesz, że kadrując z ręki masz idealnie poziome zdjęcia? A statyw też może nie być idealnie prosto (poziomica na statywie może pokazywać poziomo, ale szybkozłączka w aparacie niekoniecznie musi być prosto. Chyba lepszym rozwiązaniem jest poziomica na sanki lampy.
Poza tym, co to znaczy "lekko pochylony"? Oceń w stopniach. Pomoże ci w tym:
- FastStone Image Viewer
- RawTherapee (na pewno najnowsza wersja ma poziomowanie i podaje wartości w stopniach z dokładnością do 1/10 (tak jak i FastStone)
- programy graficzne typu PS, czy GIMP też mają takie opcje, tylko daaawno z nich nie korzystałem i nie powien, gdzie szukać.
 

piotr.tr  Dołączył: 24 Paź 2006
Ta usterka nie jest znaczna, ale zauważalna przy szerokim kącie. Moje pytanie zmierza raczej w kierunku reklamacji i możliwości usunięcia tej wady przez pracowników serwisu.
Jeśli ktoś miał podobny problem i odesłał aparat w ramach gwarancji do naprawy to jestem ciekaw jak został on usunięty.
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
pawelek-79 napisał/a:
PS,
W Photoshopie jest tak:
- Image/Canvas size - powiększasz pole robocze o tyle o ile chcesz
- zaznaczasz obszar, który chcesz obrócić
- Edit/Transform/Rotate - pojawia się pasek z okienkami, gdzie możesz wpisać dokładnie o ile stopni chcesz obrócić.

[ Dodano: 2008-04-01, 14:24 ]
Albo włączasz siatkę (View/Show/Grid) i obracasz zdjęcie na oko ciągnąc za któryś róg.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
djack napisał/a:
W Photoshopie jest tak:

Ale ciągle aktualne jest pytanie do piotr.tr - skąd wie, że to matryca jest krzywo???
Nieraz rozmawiałem z różnymi ludzmi i każdy twierdzi, że mimo starannego kadrowania, zdjęcia z ręki nie wychodzą prosto. Prawie zawsze trzeba poprawić horyzont.
U mnie też, zawsze, kiedy robię z ręki mam przechylony stale w jedną stronę. Ze statywu już nie. Przechył może powstawać w momencie wciskania spustu. Wtedy na chwilę traci się z oczu obraz.
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
pawelek-79, gdzieś na dpreview czytałem, że matryca w K100D jest przekrzywiona względem wizjera i sam przekonałem się o tym. Nie wiem czy fabryka przyjmuje reklamacje, ale taka usterka jest faktem.
 

piotr.tr  Dołączył: 24 Paź 2006
Cytat

Ale ciągle aktualne jest pytanie do piotr.tr - skąd wie, że to matryca jest krzywo???


Nie wiem czy matryca jest krzywo - zdjęcia są pochylone.
Nie chcę narazie dowiadywać się jaki jest stopień tego pochylenia, oraz w jaki sposób można to poprawnie zdiagnozować. Na początek chciał bym zasięgnąć opinii osób, które próbowały to reklamować oraz czy serwis zdołał tą wadę usunąć. Jesli odpowiedzi będą pozytywne, serwis usuwa takie wady oraz zdecyduję się odesłać aparat do serwisu, napewno skoncentruję się na odpowiedniej metodzie, która umożliwi mi dokładną charakterystykę tej usterki w celu jej opisania.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Krzychoo napisał/a:
gdzieś na dpreview czytałem, że matryca w K100D jest przekrzywiona względem wizjera


Że co? Zrobić zdjęcie jakieś linii prostopadłej w stosunku do obiektywu, obiektywem o małych zniekształceniach geometrycznych (choćby i kitem na 33 mm), ze statywu, przy użyciu ramki autofocusa jako linii pomocniczych i dawać na forum. Jak jest krzywo to reklamować.

Przed chwilą obfociłem monitor, bo sam już zwątpiłem i na swojej kasetce czegoś takiego nie widzę.

Na upartego w GIMPie z prowadnicą mam 0,28 stopnia w prawo (obracałem w lewo). Na zdjęciu nie potrafię tego zauważyć, ani stwierdzić czy to po prostu błąd pomiarowy, bo obracałem w dużym powiększeniu, a celowałem przez 0,85 wizjer... Za to z wolnej ręki mam dwukrotnie większy przechył w prawo jakieś 0,6 stopnia :shock: Nie sądziłem ze obracam aparat naciskając spust.

Przeklęte forum, a żyłem sobie w błogiej nieświadomości...

piotr.tr napisał/a:
Nie chcę narazie dowiadywać się jaki jest stopień tego pochylenia, oraz w jaki sposób można to poprawnie zdiagnozować.

Nie kumam? Jeszcze nie wiesz czy masz wadę ale już chcesz reklamować?
 

piotr.tr  Dołączył: 24 Paź 2006
WuWu84 postaraj się czytać z większym zrozumieniem i nie koncentruj się tylko na fragmęcie tego co napisałem.
W poniższych punktach (krokach) postaram się wyjaśnić moje podejście do problemu:
1. zauważyłem pewną przypadłość mojego aparatu -> zdjęcia pochylone w prawą stronę;
2. postanowiłem zadać na forum pytanie, czy zdażyło się to już jakiemuś forumowiczowi i w jaki sposób można temu zaradzić;
3. jeśli usterkę tą można usunąć w toku reklamacji aparatu będącego na gwarancji...
4. ... przyłożę wszelkie starania do upewnienia się i zdiagnozowania przyczyn tego pochylenia wykorzystując odpowiednie narzędzia i metody, o których wyjaśnienie i opis poproszę użytkowników tego forum.
P.S.
Zdaję sobię sprawę ze "pochylenie", o którym pisze może wynikać z nieprawidłowego trzymania apratu bądź jest wynikiem tylko moich subiektywnych odczuć, ale mimo to postanowiłem zapytać forómowiczów co o tym sądzą. Widzę też, że temat cieszy sie zainteresowaniem, więc być może ktoś inny łatwo dzieki niemu znajdzie odpowiedz na dręczące go pytanie.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
piotr.tr napisał/a:
zdjęcia pochylone w prawą stronę;
Mnie się zdarzało nagminnie. Jak zacząłem bardziej dbać o poziom, to pochylenie drastycznie zmalało.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
piotr.tr napisał/a:
Zdaję sobię sprawę ze "pochylenie", o którym pisze może wynikać z nieprawidłowego trzymania apratu bądź jest wynikiem tylko moich subiektywnych odczuć, ale mimo to postanowiłem zapytać forómowiczów co o tym sądzą


Więc skoro zdajesz sobie sprawę (szczególnie w chwili obecnej, kiedy już trzech użytkowników, łącznie ze mną stwierdziło "że też tak ma z chwytem") że być może twój aparat nie ma wady, to może zamiast dawania mi wykładu o twoim toku rozumowania. Po prostu weźmiesz statyw i to sprawdzisz? Jak to zrobić masz już podane.

Obawiam że serwis nie uzna twojego sposobu trzymania aparatu jako powodu do reklamacji. Zatem dopóki nie wykluczysz tej możliwości, serwisem nie musisz się przejmować.

Winowajcą może być jeszcze maŧówka - sam głowy nie dam czy moja jest właściwie założona po czyszczeniu.
 

piotr.tr  Dołączył: 24 Paź 2006
WuWu84, bede wiec pisał prościej i krok po kroku...
Krok 1. Czy ktoś, kto stwierdził po wnikliwych testach, że "pochylone" zdjęcia nie są wynikiem jego "widzimisie" lecz wady aparatu, zareklamował taką usterkę w serwisie Pentax-a?
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
Sam zauważyłem ostatnio, że w zasadzie wszystkie moje zdjęcia z ręki wychodzą pochylone w prawo... Nieważne jak bardzo się staram zrobić prosto. Ale mam ME Super, więc pochylenie matrycy raczej nie wchodzi w grę :).

Mimo że w moim wypadku wina pewnie tkwi w ręce to jestem ciekaw, czy ustawienie matówki może mieć jakiś wpływ na to. Na chłopski rozum to nie powinno, ale ja się nie znam.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
piotr.tr, - myslisz ze powielajac temat (bo w tamtym nie bylo odpowiedzi...?) dostaniesz jakas inna odpowiedz? Nie - dostaniem bicie piany tym bardziej nie zamiesczajac zdjec i opisu jak poziomowales aparat....
 

piotr.tr  Dołączył: 24 Paź 2006
Fafniak napisał/a:
piotr.tr, - myslisz ze powielajac temat (bo w tamtym nie bylo odpowiedzi...?) dostaniesz jakas inna odpowiedz? Nie - dostaniem bicie piany tym bardziej nie zamiesczajac zdjec i opisu jak poziomowales aparat....


Gdybym nie liczył, że uzyskam odpowiedz na moje pytanie nie zakładał bym podobnego w problemie tematu...
Nie zamieszczam zdjęć ponieważ nie chce żeby ktoś oceniał czy są krzywe czy nie (to postaram sie ustalić we własnym zakresie, bądź zamieszcze je z prośbą o pomoc gdy sam temu nie podołam). Póki co chciał bym się dowiedzieć czy ktoś to reklamował w serwisie i czy wada została usunięta.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
piotr.tr napisał/a:
Póki co chciał bym się dowiedzieć czy ktoś to reklamował w serwisie i czy wada została usunięta.

pewnie nikt Ci nie odpowie na to pytanie, więc może ja:

Na 99.99% nikt tego nie reklamował - ja przynajmniej nic takiego nie pamietam. Co więcej - nikt ze starych wyjadaczy też tego nie pamięta. Skąd to wiem? Bo jeśliby było inaczej, to na to pytanie znalazłbyś odpowiedź w poprzednim wątku...

Jeśli wszystko pieknie potestujesz i zareklamujesz, to mam nadzieję, że się podzielisz z nami swoimi doświadczeniami.
 

piotr.tr  Dołączył: 24 Paź 2006
Fafniak wcale nie jest tak źle jak widzisz. Mygosia udzielił mi odpowiedzi na część moich wątpliwości (chociaż w oparciu właśnie o poprzedni wątek), a z WuWu84 podjalem kontakt na PW w tej sprawie :-)

Mygosia - boje sie serwisu Pentaxa jak ognia (jeden aparat im już wysłałem i po miesiącu wrocił... nowy), wiec zastanawiam się czy tej ewentualnej wady poprostu nie zaakceptować...

Jeśli ktoś z forumowiczów ma podobne zmartwienie, wadę to może niech się tutaj wpisze... Przynajmniej będę wiedział, że nie jestem sam...

Pozdrawiam.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
ten mygos to taki mily jest :-P
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
piotr.tr napisał/a:
Mygosia udzielił mi odpowiedzi

po tym wnioskuję, że z aparatem wszystko gra tylko z patrzeniem w tą dziurkę masz problem. 8-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach