dan  Dołączył: 11 Sie 2006
  Lightroom 2.0 juz jest!!!
Info:
http://www.fotografuj.pl/...a_w_Internecie/

Kilka ciekawszych udoskonalen:

- moduł Export został rozszerzony o zaawansowane narzędzie wyostrzające zdjęcia (nareszcie!)
- Dodane narzędzia edycyjne typu Dodge&Burn <yupi>
- Dodana opcja jednoczesnego druku wielu zdjęć w formie fotoksiążek
- Obsluga systemow dwumonitorowych (czad!)

http://labs.adobe.com/technologies/lightroom/ - tu mozna pobrac

Ale news :-D

 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ej, prima aprilis był wczoraj.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Ej, prima aprilis był wczoraj.

O tym samym pomyslalem, i od razu wlazlem na strone Adobe - on tam jest! :mrgreen:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ciekawe, czy upgrade do dwójki będzie bezpłatny.

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Ciekawe, czy upgrade do dwójki będzie bezpłatny.

Mysle, ze tak. Beda chcieli zatrzymac wielu zadowolonych uzytkownikow, ktorzy w naturalny sposob przyciagaja nowych.

Tymczasem do konca sierpnia mozna bawic sie dwojka za darmo! :-) I co istotne - nowa wersja w zaden sposob nie zakloca funkcjonowania jedynki. Kurde, chyba uwierze, ze ten projekt jest robiony przez fotografow dla fotografow ;-)

[ Dodano: 2008-04-02, 14:56 ]
Ten fragment zdaje sie potwierdzac moje przypuszczenia:
Cytat
Existing Lightroom Customers
The Lightroom 2.0 beta will install and function through the end of the beta program for existing Lightroom customers. If existing customers wish to try the Lightroom 2.0 beta on a computer that does not have a valid Lightroom 1 installation, please enter your Lightroom 1 serial number in the license dialog of the Lightroom 2.0 beta. If you have friends that aren’t current Lightroom customers, you can invite them to try the beta program — they will receive an invitation and serial number that can be used to authorize the beta application through the end of the program.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
dan napisał/a:
Kurde, chyba uwierze, ze ten projekt jest robiony przez fotografow dla fotografow
No to zmartwiłeś mnie, wygląda na to, że używam softu dla mnie nie przeznaczonego.

[ Dodano: 2008-04-02, 08:59 ]
dan napisał/a:
Ten fragment zdaje sie potwierdzac moje przypuszczenia
Ale oni piszą o becie tylko. Beta jedynki też była bezpłatna. Gdyby to była zapowiedź wersji 1.5, to bym sie nie martwił, ale 2.0 daje do myślenia. Inna sprawa, że za dodge/burn i dwa monitory to warto zapłacić.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
ja bym cicial zeby byla wreszccie opcja wyboru wedlug jakiego profilu barwnego bedzie wyswietlac.... tak jak w szopie...
i zeby byla mozliwosc -(chyba ze jest...?) manipulacja poziomami dla poszczegolnych kanalow
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
No to zmartwiłeś mnie, wygląda na to, że używam softu dla mnie nie przeznaczonego.

No to przerzuc sie na Picase :-P

Jarek Dabrowski napisał/a:
Ale oni piszą o becie tylko

Hmm... a to poslugiwanie sie kluczem z jedynki? I zapraszanie znajomych (czyt. nowych klientow, ktorzy beda placic).

[ Dodano: 2008-04-02, 15:06 ]
Fafniak napisał/a:
ja bym cicial zeby byla wreszccie opcja wyboru wedlug jakiego profilu barwnego bedzie wyswietlac.... tak jak w szopie...

Masz na mysli color proofing i obrobke pod profilem labu/drukarki?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
dan napisał/a:
Hmm... a to poslugiwanie sie kluczem z jedynki?
Zobacz, że oni te klucze rozdają wszystkim, którzy będą chcieli popracowac na becie a nie mają jedynki. Wystarczy, żeby ktoś ich "zaprosił". Pic na wodę fotomontaż.

Ciekawe, czy będą działać zaproszenia z naszej-klasy.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Wystarczy, żeby ktoś ich "zaprosił".

No ale przeciez o to w tym wszystkim biega. Biznes robia. Z marketingowego punktu widzenia, to bardzo ciekawe rozwiazanie.

Wyobraz sobie taka sytuacje:
Nie masz LR, prosisz kolege, zeby przeslal Ci serial. Jest spora szansa, ze ow kolega, ktory przeciez kupil program, pomoze Ci w pierwszych krokach, doradzi, poleci, zarekomenduje. To moze zwiekszyc szanse, na to, ze Ty w efekcie kupisz dwojke. A Twoj kolega dostanie ja od Adobe w prezencie (w zamian, za Twoja "rekomendacje").
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
dan napisał/a:
Nie masz LR, prosisz kolege, zeby przeslal Ci serial
Coś Barei poproszę.

Tak, masz rację.
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Jestem w szoku ;) Lightroom ładnych parę (czasem paręnaście) razy szybszy, lepiej działający automatyczny balans bieli, brush do selektywnego nakładania efektu - np. zwiększania ekspozycji - odpada problem braku lightZone'a ;) Miodzio, miodzio, miodzio...
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wyłaczny wątek o zaproszeniu do beta testów:
http://manufactura.home.p...pic.php?t=11170

W niniejszym wątku prosze dyskutować o LR 2 beta.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Maly tescik wyostrzania i wagi JPG-ow eksportowanych na potrzeby sieci.

LR 1.3, bez wyostrzania, zapis do JPG-a 700px z jakoscia 90:

Rozmiar pliku: 251KB

PS CS2, zmniejszone do 700px (bicubic), unsharp mask 40%/0.6, save for web jakoscia 90:

Rozmiar pliku: 216KB

LR 2.0, wyostrzanie (screen) - poziom low, zapis do JPG-a 700px z jakoscia 90:

Rozmiar pliku: 258KB

LR 2.0, wyostrzanie (screen) - poziom medium, zapis do JPG-a 700px z jakoscia 90:

Rozmiar pliku: 264KB

Jak widac, wyostrzanie w LR 2.0 jest calkiem niezle, szczegolnie w wersji low.

LR 1.3 wyplul wyjatkowo maly plik. Trzeba sprawdzic jak takie porownanie wypadnie dla koloru.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Dan

jakie znaczenie ma rozmiar plików ?
tzn wydaje mi się, że modemy 56kb odeszły do lamusa, ludzie zajmujący się oglądaniem zdjęć w necie zazwyczaj mają 1 mega albo więcej łącze, nie wspominając o europie zachodniej gdzie te liczby są jeszcze większe.do tego ogląda się jedno zdjęcie naraz..

więc co za różnica czy 250 czy 216 czy 264 kilo bajty? Po co to w ogóle sprawdzać ?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
guerilla, chodzilo bardziej o wyostrzanie, nie o rozmiar plikow. Chodzi o to, ze do tej pory pliki z LR eksportowalem do TIF-a, ktorego nastepnie zmniejszalem, wyostrzalem i zapisywalem do JPG-a z poziomu PS. To jest (bylo?) mocno upierdliwe.

Poza tym starsze wersje LR jedynki mialy tendencje do tworzenia JPG-ow duzo wiekszych niz te z PS-a, przy tym samym stopniu kompresji i dodatkowo przywalaly schodkowanie na liniach.

Teraz sobie uproszcze sprawe i odpuszcze PS-a...
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
guerilla napisał/a:
Dan

jakie znaczenie ma rozmiar plików ?

(...) Po co to w ogóle sprawdzać ?


Przy takim podejściu to właśnie mamy "michałki" takie jak rozsyłanie do wszystkich ludzi w firmie kompletu zdjęć z weekendowego wypadu na narty (zdjęcia po 5MB sztuka, wysyłane po 10-15 w mailu - na maila wszyscy@), albo stronki które ładują się godzinami, bo nie tylko liczy się 'rura' na moim końcu połączenia, ale wszystkie rury po drodze - dodatkowo, bezsensownie nabijany licznik szybko wyczerpie np. roczny limit transferu jaki obowiązuje praktycznie każdego użytkownika konta webowego (niezależnie czy płaci, czy nie). Tak więc optymalizacja zdjęć JAK NAJBARDZIEJ jest sensowna i powinna być robiona - oczywiście nie kosztem ODCZUWALNEJ jakości zdjęcia.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Grendel napisał/a:

Przy takim podejściu to właśnie mamy "michałki" takie jak


..twoja wypowiedź. powiedz cokolwiek a w internecie zawsze znajdziesz mądrale.
tak, ja właśnie wysyłam po plenerze w parku 85megowe skany kolorowe mailem.

skoro wszyscy robimy zdjęcia jakiś czas, to chyba nie musimy rozmawiać na poziomie

b.początkującego nie sądzisz?
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
guerilla napisał/a:
Grendel napisał/a:

Przy takim podejściu to właśnie mamy "michałki" takie jak



b.początkującego nie sądzisz?


a jak mam Twoją wypowiedź traktować? Olewanie rozmiarów zdjęć a'priori (bez uwzględnienia okoliczności) to raczej brak szacunku dla odbiorcy i przepustowości sieci, a nie mój problem ;)


EOT
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
LR 2.0 Beta może generować bardzo fajne galerie internetowe.
Można wybrać mnóstwo gotowych szablonów i je modyfikować.
Na początku trochę trudno się połapać w tym programie.
Ale możliwości ma on dosyć duże.
Jpg są bardzo dobrej jakości bez szumów itp.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach