cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
  Aperture 1.5
Wczoraj byłam na oficjalnej prezentacji Aperture 1.5 organizowanej przez Apple Polska (oprócz Aperture, pokazywali również nowego Quarka :D)

Miałam przez jakiś czas po PPD zainstalowaną wersję PC-tową Aperture, ale kiedy pojawiło się nowe oprogramowanie - Lightroom - przerzuciłam się na nie.

A teraz, prócz wymiany oprogramowania, chciałabym wymiany sprzętu... oczywiście na platformę "jabłuszkową" :)

Bardzo przydatną opcją jest lupa - zastosowane korekcje widać na początku tylko w lupie, jeśli przez jakiś czas nic nie robimy, uaktualniany jest cały obraz. Oczywiście, wszystkie poprawki można cofnąć, ale, po cofnięciu cofnięcia (czyli stwierdzeniu, że nasze poprawki były jednak ok), program pamięta, co ustawialiśmy :)

Robienie stocków. Czyli jeśli mamy zdjęcia z serii, Aperture poradzi sobie z tym i bardzo ładnie je uporządkuje - właśnie w takie stocki.

Biblioteka słów kluczowych - odpala się coś takiego, zaczyna wpisywać słowo i podobnie jak w T9, słówka są uzupełniane :) można wybrać wyraz i po prostu przerzucić je na zdjęcie :)

Korekcja miejscowa. Nie wiem, nie dam sobie niczego uciąć, czy to było stempelkowanie, czy blurowanie miejscowe, ale w trakcie pokazu prowadzący usunął taki pryszczyk z czoła modelki :)

Możliwość pracy offline, czyli na "obrazie" zdjęcia, co pozwala na zaoszczędzenie miejsca - w pamięci przechowywane są pomniejszone kopie, jeśli potrzebujemy, Aperture wskaże nam lokalizację (np. CD nr 12, DVD "Gacopyski" itd).

Szybkość pracy. Naprawdę miło śmiga :)

Kreowanie oczywiście galerii webowych. Drukowanie książek :-) Tworzenie pokazów slajdów (z bardzo wypasionymi efektami, dodawaniem efektów dźwiękowych). Tworzenie tablic, na których można układać zdjęcia, powiększać, dowolnie nimi manipulować.

Jak coś mi się jeszcze przypomni, to napiszę. Patrzyłam w ostatnich postach, chyba tego nie było ;-)

Teraz mam jeden problem tylko, sponsora znaleźć jakiegoś ładnego Maca :)

[ Dodano: 2006-11-15, 21:27 ]
acha, wśród RAW-ów, jakie nowy Aperture obsługuje, wymieniono 4 firmy:
Minoltę
Sony
Nikona
i chyba Canona...

tak przynajmniej poinformowali...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
a czy ma opcje: Trix wywolany w rodinalu i odbitka na starszym papierze agfy ?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Fafniak - myślę, że to kwestia czasu. Zauważ, że Fuji S3 miał symulację filmów. Wraz ze zwiększaniem dynamiki pojawi się pewnie coś takiego. W końcu cały czas jesteśmy na początku rewolucji cyfrowej.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu, - ja to troche dla zartu a ty tak na powaznie :-P
no dobra a na serio to wystarczy mi symulacja ziarna/kontrastow filmow wywolanych w roznych temperaturach....
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Przecież my nigdy nie żartujemy.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Przecież my nigdy nie żartujemy.
fakt :evil:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Fuji S3 miał symulację filmów.

Fafniak robi w telepudle, to on będzie więcej wiedział o symulacji filmów.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
a czy ma opcje: Trix wywolany w rodinalu i odbitka na starszym papierze agfy ?


to będzie niesamowite, oprócz zwykłych programów, programy tematyczne symulujące np. charakterystyki Velvii, Trixa (itp.) - myślę, że będzie pokrętełko jeszcze na aparacie

a charakterystyka wołań będzie w programach typu Aperture, czyli tam będziesz zadawał, jak stary był papier i odczynniki
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski, - ja caly czas symuluje
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Orgazm?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu, - nie symulacje :mrgreen:
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Re: Aperture 1.5
cotti napisał/a:
acha, wśród RAW-ów, jakie nowy Aperture obsługuje, wymieniono 4 firmy:
Minoltę
Sony
Nikona
i chyba Canona...

tak przynajmniej poinformowali...

No coz, nie dziwie sie, w Polsce jak zwykle malo kto wie co to "Pentax" i niektorym wydaje sie, ze wiecej lustrzanek sprzedalo Sony :-/ Ale wsparcie dla Pentaxa jest - male ale stale powiekszane, mam nadzieje, ze wkrotce pojawi sie na liscie K100D i K10D:
http://www.apple.com/aperture/raw/cameras.html
W kazdym razie ja wybralem Aperture jako moj konweter RAW i calkiem sobie chwale. Zas opcje sortowania, porownywania, organizacji i rankingu zdjec sa nie do przecenienia - bardzo sie przydaly jak ostatnio musialem w 2 dni wybrac 13 z przeszlo 900 zdjec modelek do kalendarza :mrgreen:
BTW Cotti - skad mialas Aperture na PC, przeciez oficjalnie jest tylko na Maca???
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
sylwiusz napisał/a:
BTW Cotti - skad mialas Aperture na PC, przeciez oficjalnie jest tylko na Maca???


nie miałam, po prostu karygodny błąd :( widziałam u kolegi w działaniu i niestety nieco pomyliłam fakty

i bardzo Ci zazdroszę możliwości korzystania z Aperture, na razie muszę sobie nazbierać na Maca
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
cotti napisał/a:
nie miałam, po prostu karygodny błąd :( widziałam u kolegi w działaniu i niestety nieco pomyliłam fakty

No wlasnie tak sie dziwilem :-) No ale zdaza sie :-)

Cytat
i bardzo Ci zazdroszę możliwości korzystania z Aperture, na razie muszę sobie nazbierać na Maca

Jakby co to sluze pomoc przy wejsciu w swiat Makowek ;-)
 
Andreas  Dołączył: 19 Lis 2006
Re: Aperture 1.5
sylwiusz napisał/a:

W kazdym razie ja wybralem Aperture jako moj konweter RAW i calkiem sobie chwale. Zas opcje sortowania, porownywania, organizacji i rankingu zdjec sa nie do przecenienia


Czy to oznacza, ze do katalogowania uzywasz wylacznie Aperture?
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Re: Aperture 1.5
Andreas napisał/a:
Czy to oznacza, ze do katalogowania uzywasz wylacznie Aperture?

Dokladnie tak.
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
cotti napisał/a:
Fafniak napisał/a:
a czy ma opcje: Trix wywolany w rodinalu i odbitka na starszym papierze agfy ?

to będzie niesamowite, oprócz zwykłych programów, programy tematyczne symulujące np. charakterystyki Velvii, Trixa (itp.) - myślę, że będzie pokrętełko jeszcze na aparacie
a charakterystyka wołań będzie w programach typu Aperture, czyli tam będziesz zadawał, jak stary był papier i odczynniki


Takie softy juz sa - zaden futuryzm :mrgreen:
Taki przykladowo zwyczajny sharewarek Opanda DigitalFilm ma opis:
"Opanda DigitalFilm enables you to emulate the vivid, hyper-realistic color saturation of photographic reversal film, and apply it to your digital images. It can imitate Fuji Velvia and Kodak T-Max 100 films, and provides additional settings for sharpness, exposure, and chroma adjustments. The program also includes an EXIF data editor and options to apply watermarks, signatures, and frames to your images. Additional features include a histogram display, batch processing, and an index generator."
:mrgreen:
To soft klasy profi mialby tego nie miec?!! :lol:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tok'Ra, - ale ten soft ma w dupie pentaxa....-RAW-y
 

Omen  Dołączył: 02 Lip 2008
Aperture
Co sadzicie o nowej wersji ? Ktos testowal, ktos uzywa ?
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Trochę OT, ale łza mi się w oku kręci. cotti, Fafniak, Michu, sylwiusz, Jarek Dabrowski, Andreas, znowu razem na Forum i to w jednym wątku ;-) Chyba muszę się uszczypnąć, bo to jak sen sprzed lat.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach