sokolik  Dołączył: 21 Kwi 2006
Sigma 135-400/4.5-5.6 APO DG - jeszcze raz...
Witajcie :)

Pamiętam, że o tym szkle już coś tu było i raczej superlatywy. Nie będę ukrywał, że koło wiosny przymierzam się do zakupu długiej rury i pzyglądam się właśnie tej Sigmie. Warunek jest jeden: Moja Przyszła Długa Rura musi bezproblemowo współpracować zarówno z cyfrzankami jak i z lustrzankami na film 35mm. Żadnych winiet ni innych przykrych niespodzianek na filmie! Orientuje się ktoś, czy ten warunek jest spełniony w przypadku wymienionej w temacie Sigmy?
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Sokolik, tak BTW, z jakim mocowaniem bedziesz kupowal :?: :-P

Pzdr
Spinner
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Superlatywy to chyba za mocne słowo. Z tego, co się orientuje, szkło jest bardzo dobre do 300mm. Dalej już tak średnio. Optycznie lepsza jest Sigma 50-500.
A z tymi winietami to o co Ci chodzi? W ogóle ma nie być? Szkło generalnie jest na pełną klatkę, więc przy filmie czarnych rogów mieć nie będziesz, ale winieta pewnie będzie.

 
sokolik  Dołączył: 21 Kwi 2006
Spinner, pytasz poważnie, czy prowokujesz? ;-) Dwa razy w życiu zmieniałem system, trzecia zmiana jest nie na moje nerwy...

Michu, nie umiałem się wysłowić. O to mi właśnie chodziło, czy kryje pełną klatkę. Skoro kryje to ok. Dzięki.
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Czyli co ? Lepsza 50-500? Bo tez sie przymierzam do dlugich lufek. Bo niestety musze robic portety z dalszych odleglosci.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wbrew pierwszemu wrażeniu (po spojrzeniu na ogniskowe) właśnie dłuższa lufa optycznie jest lepsza. Przy czym ciemniejsza. Ale za to ma 500mm.
Osobiście jednak wybieram 135-400 raz, że ze względu na filtr 77mm dwa światło a trzy po cholerę mi 500mm. Mam teraz lustrzaną Danubię "500" i zastanawiam się, czy jej się nie pozbyć. To już przegięcie dla osoby nie zainteresowanej ornitologią.
Poza tym sąsiadka w końcu kupiła zasłony.
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Aaaa to co innego, ze nie masz co focic z odlegosci, np. Twojej sasiadki. :mrgreen: Ja natomiast, potrzebuje wiekszej ogniskowej, bo przy cyfrowce DS-a, czasem potrzebuje wiekszej ogniskowej, zeby robic z wiekszej odleglosci. Pokazelem czesc zdjec, jak pamietasz Michu, z festiwalu, te "portreciki" to byly robione z odleglosci ok. 20 m. A czasem mam okazje, czy ochote robic z wiekszych odlegosci, co wtedy? :-P :mrgreen:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wiesz Piotr - problemem może być ekspozycja. Przy 500mm - a raczej 750 na cyfrze i świetle na długim końcu 6,5 musisz mieć dosć jasno do strzałów z ręki. Bez ststywu/SRa raczej ciężko się foci w takich okolicznościach.
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Masz racje Michu, dlatego staje sobie w pewnym miejscu, ustawiam moj porzadny statyw, przykrecam te cale swoje g....no i tluke zdjecia az milo!!!!! :mrgreen: Z reki to sobie mozna powrozyc, tak dla siebie, bo foto z reki powyzej 300 to tylko manekiny moga robic!! No chyba, ze, po wypiciu srodkow na sercu, bardzo uspokajajacych, to wtedy jest szansa na zrobienie "zyletki"
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
PiotrB. napisał/a:
[...] bo foto z reki powyzej 300 to tylko manekiny moga robic!! No chyba, ze, po wypiciu srodkow na sercu, bardzo uspokajajacych, to wtedy jest szansa na zrobienie "zyletki"


www.dojarek.com/zoo - sporo zdjęć z podpórką - fakt, ale część z ręki. 400mm. No i drugi fakt, to nie są "żyletki", ale nie mów mi, że jestem manekin.

Właśnie w takich sytuacjach SR jest zbawienny - a z tego co pamiętam to dość ostro krytykowałeś K100D, że nic nie wnosi w stosunku do twojego umiłowanego DS...
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
część z ręki. 400mm. No i drugi fakt, to nie są "żyletk

Pewnie dlatego nie fociłeś na dłuższym końcu swoim 250-600 f/5.6
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zabrali mi ciepłą wodę, od kilku dni mam tylko zimną - nie ma tematu "dłuższy koniec".
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Farciaż. Przynajmniej coś Ci wystaje.

A testy szkieł standardowo można podpatrzeć sobie tutaj:
http://www.photozone.de/8Reviews/index.html
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ok Jarek, nie jestes manekin, widocznie nie trzesa Ci sie rece. Gratuluje. Mnie sie trzesa, bo widocznie za duzo kroje rozne rzeczy, czasem bardzo szybko, to moze dlatego nie moge utrzymac aparatu nieruchomo? :-P :mrgreen:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
PiotrB. napisał/a:
Mnie się trzesa, bo widocznie za duzo kroje rozne rzeczy, czasem bardzo szybko

Ja na nocne akcje zawsze ide wyluzowany... nie wiem, skąd w Tobie tyle nerwowości. Co głównie kroisz?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Co głównie kroisz?

Pewnie japiszonów.
Ale z Ciebie Jarek to twardziel. Po Bronxie wyluzowany... w nocy...
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
To zmeczenie. A kroje wszystko co sie nawinie :-P :mrgreen: Zartuje, nie jestem nerwowy, poprostu probowalem dlugich i wiem ze jest trudno z reki robic zdjecia. Zreszta sam napisales, ze z podporka, a to juz nie to samo. Nie zawsze jest okazja o cos sie oprzec, dlatego ja uzywam statywu, a do robienia zdjec, typu zwierzaki, to rzeczywiscie mozna spokojnie sie przymierzyc i strzelac zdjatka. A sprobuj, idac ulica masz 2-3 sekundy do zrobienia zdjecia, no moze 4 sekundy, strzelaj zdjecia. chcialbym takie zobaczyc. Wydaje mi sie, ze jest ciezko zrobic, moze na 10 zdjec, jedno bedzie w miare ostre i sensowne. :mrgreen:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
PiotrB. napisał/a:
A sprobuj, idac ulica masz 2-3 sekundy do zrobienia zdjecia, no moze 4 sekundy, strzelaj zdjecia.


Zaloz 24mm i strzelaj z biodra - nawet ostrzyc nie trzeba :-)
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos napisał/a:

Zaloz 24mm i strzelaj z biodra - nawet ostrzyc nie trzeba :-)



Ok, nie ma problemu, ale zaloz "300" i strzelaj :-P :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cala filozofia w tym, zeby jednak podejsc, zeby sie skonfrontowac z fotografowanym czlowiekeim... robienie portretow jak snajper, zza winkla jest imo nieetyczne... no ale to juz OT :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach