webjay  Dołączył: 31 Mar 2007
  Sigma 10-20 vs Sigma 12-24
Witam,

Bylo o sigmie 10-20 vs pentax 12-24, a teraz troche z innej beczki.
No wlasnie, ktory wybrac? 10-20 niby szersza o kilka stopni, a 12-24 kryje pelna klatke...

Wszelkie za i przeciw na korzysc / niekorzysc wymienionych mile widziane.
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
bedziesz uzywał na pełnej klatce? (to pytanie uważam za zasadnicze i najważniejsze)
 

webjay  Dołączył: 31 Mar 2007
teraz z cala pewnoscia nie, az do momentu kiedy wyjdzie FF pentaxa...
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
czyli możesz z czystym sumieniem wybrać 10-20. Od soebie mogę dodać, że jest to bardzo fajne szkiełko lecz należy pamiętać, że wymaga ono kreatywnego podejscia
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Nie mam niestety bezpośredniego porównania 10-20 z Pentaxem 12-24, ale pierwsze co mi się rzuciło w oczy po założeniu tego drugiego to aberacje jakich jeszcze na oczy nie oglądałem. Na 12 mm i w miarę pełnej dziurze jest to masakra. Tak więc z tymi rewelacjami na temat tego szkła byłbym ostrożny :)
Na szczęście od jakiegoś czasu zwracam bardziej uwagę na to co fotografuję niż na detale techniczne, mam więc te aberacje gdzieś.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Ktoś tam przebąkiwał, że pojawi się z mocowaniem PK (albo nawet z logo Pentax) nowa, rewelacyjna Tokina AF 11-16mm f/2.8 AT-X Pro DX...

Ja, jak rozważałem P 12-24 i S 10-20, to wybrałem to drugie - wg mnie jednak lepiej wypada w testach.
I jest tańsza od S 12-24, a nie gorsza. Jak nie zależy na FF, to brałbym właśnie 10-20, nie żałuję.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
witusch napisał/a:
wszyscy sa bardzo zadowoleni w przeciwienstwie do Sigmy 10-20
witusch napisał/a:
Najgorsze jest to, ze bardzo czesto trafia sie na te felerne.
witusch napisał/a:
na ktory Ty trafiles Krzychoo jest wyjatkiem potwierdzajacym regole.


Tak, no to moja 10-20 tez. I dagia. I kumpla z pracy. Cos mi nie gra w twoim rozumowaniu :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
witusch napisał/a:
Gdyby statystyki opierac na was trzech


A mozesz przedstawic jakies kontrstatystyki?
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
witusch napisał/a:
Gdyby statystyki opierac na was trzech, to faktycznie Sigma 10-20 bylaby szklem w 100% swietnym


No to czwarty jestem. Jest lekki spadek ostrości na brzegach, ale całkowicie do zaakceptowania.


Też jestem ciekaw kontrstatystyk.

 

Kuszelas  Dołączył: 12 Lis 2006
Piąty, piątyyyyyy - My name is Kuszelas :mrgreen:
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
witusch napisał/a:
przypadki klopotow z fokusem


Na czym polegają?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
witusch napisał/a:
Samp napisał/a:
Na czym polegają?
jak to na czym FF/FB, czasem mi sie wydaje, ze jestem z innej bajki.


przy 10-20 szkle FF/BF jeśli nie jest gigantyczny to nie da rady go zauważyć prawdopodobnie.
testu na tablicy testowej nie zrobisz w żaden sposób przecież ;-)
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
No właśnie, za guerilla.
Czytać po niemiecku za szczególnie nie potrafię - ale wiem, że w Sigmie 10-20 jest tak monstrualna głębia ostrości, że trzeba się mocno postarać, aby zrobić coś nieostrego.

Dlatego problem FF/BF nieco mnie dziwi, bo zazwyczaj wszystko od 1m do nieskończoności jest ostre.

witusch, nikt Ciebie chyba nie atakuje, ale jak masz ochotę się napić, to nie ma co się tłumaczyć - po prostu się napij i będzie fajnie
:-B
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Mam tę sigmę od ponad pół roku, zrobiłem tym obiektywem już kilkanaście tysięcy zdjęć w różnych warunkach i nie narzekam. Większość tych fotek jest do druku a nawet z kilku robione były bilboardy 4x5 m. Uważam że za tę cenę jest to niezły obiektyw i watro go mieć a moim przypadku jest to teraz podstawowy obiektyw do pracy, (fotografuję wnętrza).
Staram się fotografować na przesłonie 11, tak najmniej mydli na brzegach.
 

webjay  Dołączył: 31 Mar 2007
grrrrryyy...

brac sigme 10-20, czy 12-24???
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
webjay napisał/a:
grrrrryyy...

brac sigme 10-20, czy 12-24???


panie, przejdź się pan do sklepu ,podepnij jedną potem drugą zrób kilka zdjęć idź do domu potem wróć i kup. jasna sprawa

ps. ja bym poczekał na tokinę 11-16/2.8 która wg testów jest mega i bije na głowę oba powyższe
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
aaa, chodzi o BF/FF? Myslalem ze o jakies wady fabryczne optyki - pisales o "niostrej polowie"... no to tak, mialem FF, 120 kresek w menu K10D... :oops:
 

webjay  Dołączył: 31 Mar 2007
chyba jednak stanie na 10-20... 2mm robi roznice, choc ta pelnoklatkowosc - za rok, dwa bylaby jak znalazl... :(

http://www.rytterfalk.com...vs-sigma-12-24/

mniam: http://www.redflagdeals.c...84&postcount=13
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
webjay, akurat Sigmy to możesz wypożyczyć, pewnie nawet obie naraz (jeśli masz na kaucje) i wybrać jedną z dwóch. :-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
12mm na FF to chyba trzeba na wysiegniku robic, zeby stopy w kadr nie wlazly?

Ja bym bez zastanowienia wzial 12-24, bo jaki problem podpiac ja pod body na film? :-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach