dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
DA nie ma pierscienia przyslon. Dlatego z tym analogiem to raczej tak teoretycznie. No chyba, ze ktos lubi pracowac na P i TV, lub posiada jeden z kilku korpusow ze sterowaniem przyslona koleczkiem.

dz.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
dzerry napisał/a:
lub posiada jeden z kilku korpusow ze sterowaniem przyslona koleczkiem

Lub posiada takich kilka ;-) Ja mam takich kilka, np. Z-20, MZ-50, MZ-7, MZ-6...
W każdym razie takich Pentaxów, co kółeczkiem obsługują przysłonę to trochę było.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Wydaje mi sie, ze tylko korpusami ponizej mozna w pleni kontrolowac przyslone z body:

Z-20
Z-1(p)
MZ-6
MZ-7
*ist

oraz kastraty - ja je zawsze traktuje jako jedna puszke ;-)
MZ-30
MZ-50
MZ-60

niby troche jest, ale znow nie takie zatrzesienie...

Nie jesten pewien jak sie ma sprawa z Z-50 i Z-70.
dz.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
MZ-S nie?
Nigdy go nie rozgryzłem...
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
dzerry napisał/a:
kastraty - ja je zawsze traktuje jako jedna puszke

Błądzisz. MZ-50 jest jakośtam lepszy niż MZ-30 i MZ-60. Nie pamiętam teraz dokładnie jak, ale w MZ-50 cośtam się da zrobić jakoś, a w tamtych dwóch nie.

Ja tam nie wiem, co jeszcze działa z FAJami i DA "normalnie" (znaczy w trybie M i Av) - może faktycznie by warto to ustalić? SFXy nie miały sterowania przysłoną z body? I inne Zki i MZki? Ktoś wie?
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Zerknąłem w manual MZ-S, faktycznie w trybie Av pokazują tylko, bo przysłonę ustawić pierścieniem...
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
matb napisał/a:
Błądzisz. MZ-50 jest jakośtam lepszy niż MZ-30 i MZ-60
Dobra, dla mnie to i tak jeden pies - generalnie to jednak dosc podobne korpusy - jednoczesnie chyba nie byly nigdy produkowane.

matb napisał/a:
SFXy nie miały sterowania przysłoną z body?

na 99% nie.

matb napisał/a:
I inne Zki i MZki?

Wmzety na 100% lista wyczerpana. Mam tylko watpliwosci co do Z-50 i Z-70. Tego drugiego kurna mialem, ale nigdy nie probowalem.

dz.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
dzerry napisał/a:
Wmzety na 100% lista wyczerpana.

MZ-10 też nie ma? Kurcze...
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
matb napisał/a:
MZ-50 jest jakośtam lepszy niż MZ-30 i MZ-60.
Juz przypomnialem sobie. W MZ-30 i 60 w ogole nie pozwoli zrobic Ci zdjecia z obiektywem bez A - nawet na pelnej dziurze. Kurde, oni musieli tam chyba ostro pic gdy wymyslali ten "feature"...

dz.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Przydałoby się też podobne zestawienie w drugą stronę - które szkiełka DA kryją pełną klatkę? Sam jestem ciekaw jak to jest. Jeśli np. DA 40 Limited kryje mały obrazek to czy wszystkie DA z dłuższą ogniskową automatycznie też? A np. nowa gwiazdka 50-135? Będzie zauważalnie winietować na 2.8?
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
*ist
*ist to też w zasadzie kastrat. Różnica tylko taka, że w funkcjach można przestawić, żeby zachowywał się jak MZ-50 albo MZ-30/60. Ale bagnet miał i tak wykastrowany.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
djack, fakt. Cos mi jednak switalo, ze tam byl jakis myk na szkla manualne, taki jak w cyfrankach. No ale to moze skutki obumierania kory mozgowej :-P

dz.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Jeśli już tak rozpatrujemy, to *istD oraz k10 i k100 i te k20 i k200 (chyba?) to też kastraty. Tylko szczęściem te czary mary z zielonymi guzikami czy AE-L dodano, bo inaczej byłaby kupa :-( CHoć z drugiej strony w MZ-50 też można robić czary-mary z przekręcaniem obiektywu w gnieździe bagnetu ;-)
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
DA 40mm kryje pełną klatkę, ale przy F2.8 winietuje nawet na cyfrze... :-P
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
dsk napisał/a:
przy F2.8 winietuje nawet na cyfrze...
.... a na kliszy efekt mało widoczny, przynajmniej na tych samplach, które widziałem - chyba Dada wstawiał fotki z tego szkła.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Bardzo możliwe, że to ja widziałem złe sample... :-) To na pewno było na pełnej dziurze?
 

zaroowka  Dołączył: 06 Mar 2007
Pozwolę sobie uzupełnić listę - MZ-10 ma pełny bagnet (nie kastrowany) i sterowanie przesłoną działa normalnie. Z-70 i Z-10 tak samo - oba sprawdzone organoleptycznie przez podpisanego.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
zaroowka napisał/a:
MZ-10 ma pełny bagnet (nie kastrowany) i sterowanie przesłoną działa normalnie.
Ale przecież Av ma tylko ze szkłami z pierścieniem. Jak ustawisz "A" na szkle, to masz P. Nie?
 

bosmanzbryzy  Dołączył: 25 Cze 2006
z-50 mam - obsluguje rowniez przeslone koleczkiem

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach