Stanislaw B.  Dołączył: 22 Kwi 2007
[ K10D] Problem z K10D
Witam

Mam problem z k10d, a mianowicie : zrobilem zdjecie, chcialem zrobic nastepne... i nagle aparat odmowil posluszenstwa... niechce podniesc sie lustro, i przestal dzialac AF - sprawdzalem z roznymi szklami - i nic. Czyscilem styki,naladowalem baterie,przeanalizowalem ustawienia.. i nic. Nawet jesli wlacze w menu czyszczenie lutra, lustro sie nie podnosi... przekladalem baterie z gripa do body (myslalem,ze to jest przyczyna) tez nie pomoglo... Aparat po gwarancji, ma okolo 13 tys zdjec.

Prosze o porade.

Pozdrawiam
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
serwis :?:
 
Stanislaw B.  Dołączył: 22 Kwi 2007
A niewiesz mniej wiecej ile czasowo zajmuje takie cos, ile by zajelo znalezienie usterki itd. moze masz jakies doswiadczenia ? A moze z doswiadczenie/osluchania sie wiesz co moze byc przyczyna ? :)
Pytam bo mam po planowane wyjazdy tylko pod robienie zdjec... i nagle dzis Pentax sie popsul...
 
Grzegorz KK  Dołączył: 11 Maj 2008
Jeśli myślisz o samodzielnej naprawie to ja odradzam i ja już bym wolał odnieść do serwisu gdzieś. :mrgreen:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Stanislaw B., - telefon do serwisu - nic wiecej nie moge ci powiedziec :-(
 
Stanislaw B.  Dołączył: 22 Kwi 2007
 
Nie mysle o samodzielnej naprawie .... Chodzi mi o czas, i ewentualny koszt bo niewiem czy jest sens tracic miesiac czy dwa zeby sie dowiedziec ze jest cos do wymiany za np tysiac zloty.
Jesli ktos cos wie, mial podobny problem to prosze o informacje...
 

SNECZKU  Dołączył: 21 Kwi 2006
Miałem taki problem, aparat powędrował do serwisu, wrócił naprawiony po ok. 3 tygodniach, po czym znowu zepsuł się tak samo już po kilkudziesięciu zdjęciach, ponownie do serwisu... i po ok. 2 tygodniach przysłali już inny egzemplarz.
Z drugim aparatem już dwukrotnie wystąpiły podobne objawy, ale zawsze po ciężkiej pracy w dość wysokiej temperaturze (3-4 godziny pracy w skwarze z ok. 200-300 wyzwoleń migawki), ale po kilkunastu godzinach przerwy uruchamiał się poprawnie. Teraz uważam, żeby go nie "przegrzewać". Ciekawe, że za każdym razem potrzebował prawie doby, żeby się "schłodzić".
 
Stanislaw B.  Dołączył: 22 Kwi 2007
SNECZKU - Twoj aparat rozumiem byl na gwarancji, a nie orientujesz sie ile taka przyjemnosc moze kosztowac poza gwarancja ? Ja dzis bylem moze godzine ze sprzetem na dworze, i to raczej w cieniu, a w aucie jest klima wiec w torbie bylo mu chlodno. Poczekam do jutra, i tak dzis nic nie zrobie, moze ozyje...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
SNECZKU, - to dosc dziwne...o ile pamietam to moj K10D kilka razy bl w podobnych sytuacjach...swoja droga wole zeby aparat wylaczyl sie w razie przegrzania :roll: niz pracowal do zepsucia...
ale to jednak dziwne
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
to świadczy tylko o tym, że Pentax nie powinien montywać swoich produktów na Filipinach, czy w Vietnamie, a tylko w Japonii. 99% problemów zniknęłoby jak ręką odjął.
Pisałem kiedyś o problemach mojej K10 w niskich temperaturach.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
cholernie smutne... :evil:
 

SNECZKU  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pisałem o przegrzaniu w cudzysłowie, to może być cokolwiek innego, a w obu korpusach inna może być przyczyna, ale objawy są takie same - tzn. aparat daje się włączyć, wszystkie funkcje działają, menu, różne przełączniki, tylko migawka nie; no i nie można podnieść lustra do czyszczenia.
 

szarografit  Dołączył: 15 Gru 2007
W PhotoME można sprawdzić temperaturę aparatu podczas robienia zdjęcia zawierającego EXIF. Może warto by przyjrzeć się temu?
 

pkosela  Dołączył: 25 Lip 2006
Nawet nie przypuszczałem, że w EXIFie można znaleźć temperaturę :-o
Swoją drogą: jaką temperaturę można uznać za niebezpieczną dla sprzętu?
Mi właśnie K10 zaczął liczyć pliki od 0 (czyli już ponad 10 tys. "strzałów"), ale z takim prolemem jeszcze się nie spotkałem (tfu, tfu...).
A może to wina baterii? Stanislaw B., próbowałeś z inną?
 
mazi  Dołączył: 12 Lut 2008
pkosela napisał/a:

Mi właśnie K10 zaczął liczyć pliki od 0 (czyli już ponad 10 tys. "strzałów")


sprawdz prosze jaka ilosc fotek pokazuje EXIF zczytany za pomoca MEPhoto
wiele zainteresowań... wiecznie zbyt mało czasu...
kx0d : grip : 28 f1.8 : f50 f1.7 : 135 f2.8 : 24-70 f2.8 EX : 80-200 : m48 : sb-26

agresywnej moderacji mówię stanowcze NIE !

 

pkosela  Dołączył: 25 Lip 2006
mazi napisał/a:
sprawdz prosze jaka ilosc fotek pokazuje EXIF zczytany za pomoca MEPhoto

Wynik: + 379 (PhotoME ;-) ) Nie powiem, aby wywołało to u mnie przerażenie :-) Powinno?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Czyżby 379 było Twoją fatalną liczbą :mrgreen:
 
mazi  Dołączył: 12 Lut 2008
pkosela napisał/a:
mazi napisał/a:
sprawdz prosze jaka ilosc fotek pokazuje EXIF zczytany za pomoca MEPhoto

Wynik: + 379 (PhotoME ;-) ) Nie powiem, aby wywołało to u mnie przerażenie :-) Powinno?


czyli ocena faktycznego rpzebiegu puszki jest niemozliwa w ten sposob... dziwne, wydawalo mi sie, ze MEPhoto zczytuje calkowita ilosc nacisniecia spustu.
wiele zainteresowań... wiecznie zbyt mało czasu...
kx0d : grip : 28 f1.8 : f50 f1.7 : 135 f2.8 : 24-70 f2.8 EX : 80-200 : m48 : sb-26

agresywnej moderacji mówię stanowcze NIE !

 

pkosela  Dołączył: 25 Lip 2006
mazi napisał/a:
czyli ocena faktycznego rpzebiegu puszki jest niemozliwa w ten sposob...

Wynik podałem w stosunku do numeracji plików, czyli (numer_pliku) + 379 daje przebieg aparatu odczytany z pola "Shutter Count". Innymi słowy: plik IMGP0172.PEF, w EXIFie 10551. (Licznik przekręcił się, więc dostawiłem z przodu numeru pliku jedynkę ;-) )
plwk napisał/a:
Czyżby 379 było Twoją fatalną liczbą

Mam nadzieję, że nie. A jak wiadomo: "Nadzieja matką wynalazku" :-D
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wynik dziwny

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach