pancurski  Dołączył: 13 Mar 2008
K200D, pomiar światła
Właśnie zaobserwowałem dziwne zachowanie.
Problem dotyczy trybu manualnego.
Sprawa wyglada tak:
trzymając wciśnięty przycisk AV +/- i kręcąc pokrętłem ustalam przysłone np. 8.
Następnie używając green batona robie pomiar światła, czas zostaje ustawiony na wartość np. 30. Wszystko byłoby OK, ale po pomiarze światła przysłona zostaje automatycznie zmniejszona do 5.6 (przy ogniskowej 55).
Więc na koniec zdjęcie jest robione przy przysłonie innej niż chce zrobić.
Przy innych ogniskowych np. przy ogniskowej 24, przysłonie ustawionej manualnie na 8, po pomiarze przysłona zmienia się sama na 4.5

O co chodzi ?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
ustawienia w setupie - linia programowa - poczytaj instrukcje
 
pancurski  Dołączył: 13 Mar 2008
Po zadaniu pytania, zanim przeczytałem odpowiedź zacząłem wertować doszedłem do tego samego. Teraz jest już OK.
Ale mam pytanie, do czego w praktyce służy przesunięcie Tv, Av w trybie M ?
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Jeżeli chodzi Ci o ustawienie zachowania aparatu po wciśnięciu "zielonego", lub AE-L w starszych korpusach, to właśnie jest po to aby poinformować korpus który parametr ekspozycji ma ustawić za ciebie po wciśnięciu przycisku. Jeżeli chcesz ustawić przysłonę ręcznie to ustaw na "Av w trybie M", wtedy po wciśnięciu "zielonego" aparat dobierze Ci czas do już ustawionej przysłony.
 
pancurski  Dołączył: 13 Mar 2008
WuWu84
jeśli chcę ustawić przesłonę ręcznie, i żeby światłomierz dobierał mi odpowiedni czas, to trzeba ustawić przesunięcie Tv a nie Av.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Racja - przekręciłem. W każdym razie o to Ci chodziło?
 
pancurski  Dołączył: 13 Mar 2008
Nie, zastanawiam się jaka jest praktyczna różnica między przesunięciem Tv, Av w trybie M od standardowych trybów Tv i AV ?
Oprócz możliwości dokonywania korekty ekspozycji w tych dwóch ostatnich przypadkach.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
pancurski napisał/a:
Oprócz możliwości dokonywania korekty ekspozycji w tych dwóch ostatnich przypadkach.

Właśnie na tym. Np używasz manualnego, ale zmieniły się nagle warunki oświetlenia, więc "zielony/AE-L" zamiast kręcenia kółkiem. A przy zmianie przysłony jeszcze dodatkowo Av + kręcenie kółkiem, więc czasem pozwoli zaoszczędzić trochę czasu jak robisz w manualu. Natomiast tak generalnie wole kasetką robić zdjęcia w półautomatyce + blokada ekspozcji i ewentualna korekta, niż w M.
 

Merida300  Dołączył: 12 Sie 2008
Witam i mam takie pytanie,mam kasetke K200D i robie fotki na programie AV ale za skarby nie moge zmienic kompensacji ekspozycji na + rozjasnic ani na - niedoswietlic bo jak zmieniam to zmienia się tez czas migawki,a podobno jest to mozliwe na tym programie.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Hmm :) Na Av ustawiasz sobie przysłonę, którą chciałbyś mieć > aparat dobiera sobie czas. I teraz przykładowo, ustawiasz sobie powiedzmy F5.6 i aparat dobiera czas 1/500, ale wydaje Ci się, że wyjdzie przepalone trochę więc odejmujesz 1/2EV na kompensacji ekspozycji. I teraz aparat realizuje to skracając czas. Czyli do Twojej F5.6 i kompensacji ekspozycji o 1/2EV dobierze 1/750s.
I tak ma być :-)
 

Merida300  Dołączył: 12 Sie 2008
matth wielkie dzięki i tez tak myslałem a teraz juz wiem dzięki .....
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Merida300, proszę :-)
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
fajną opcją jest też to że po zablokowaniu ekspozycji w trybie M jeżeli dojdziemy do wniosku, że np. potrzebna jest inna głębia ostrości czy szybsze ujęcia to aparat zachowa proporcje parametrów nie zmieniając tym samym ekspozycji pomimo zmiany przesłony/migawki, tzn można sobie tak długo jak mamy zablokowaną ekspozycję pokręcić i nie przekręcić ;)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach