256mb  Dołączył: 26 Maj 2008
Gimp vs CS3
Kolejność wklejenia przypadkowa tzn. 1 może być z Gimpa lub CS3. W Gimpie: auto white balans, zmniejsznie: sinc lanczos3. W CS3: autolevels, zmniejszenie: bicubic sharper. Zapisanie w obydwu z jakością która daje zbliżoną wielkość pliku. Czy któryś jest lepszy ?

EDIT

Usunąłem poprzednie fotki. Teraz w obydwu jest ten sam algorytm zmniejszania: bicubic.
Gimp: auto white balans. CS3: autolevels.

 

oc  Dołączył: 29 Kwi 2008
Ja mam matryce TN w lcd-ku więc nawet jakbym miał crop-a to nie mógłbym oceniać:P
2 jakaś jaśniejsza nieco.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Pierwszy leży mi bardziej.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
2 jaśniejsza i brzegi jakieś poszarpane (aliasing?).
 

oc  Dołączył: 29 Kwi 2008
Ja byłbym ciekawy samej kompresji.
Może spróbować zapisać oba w bezstratnym formacie i kompresja obu niezależnym softem?
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
1 zdecydowanie lepiej :-)
Włoski się nie błyszczą na łapie :-)
Próbkowanie jpg też ma swój udział w jakości.
Jakie są ustawienia w obu przypadkach?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
drugie przeostrzone
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Według mnie pierwsze lepsze.
 
256mb  Dołączył: 26 Maj 2008
Zrobiłem tak jak napisał oc. zmniejszyłem takim samym algorytmem bicubic co sprawiło, że oba są niemal identycznej wielkości, różnica kilku bajtów. Dodatkowo dałem tylko autolevels, w gimpie to się nazywa auto white balans. Chyba nie ma różnicy ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Autolevels a auto white balans to zdecydowanie różne funkcje
 

oc  Dołączył: 29 Kwi 2008
Przy zmianie kompresji przeostrzenie z 2 znikło, czy mam zwidy?
 
256mb  Dołączył: 26 Maj 2008
oc, ząbki to był efekt sinc lanczos3 gimpa. Jeśli wziąść poprawkę na to co napisał plwk to się okaże, że różnice są jeszcze mniejsze. Zamiast wydawać 2.5k na CS3 lepiej kupić dobry obiektyw.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
To ten Gimp w końcu obsługuje 16bit/kanał?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
matb, nie. Niby już blisko, ze dwa lata i będzie ;-) Interfejs też ma być w końcu normalny. Do tego czasu Adobe zdąży sprzedać parę egzemplarzy PS.
 

oc  Dołączył: 29 Kwi 2008
Kurcze mam GIMPa, a wcale mi 2.5k na szkła nie nadbyło :-/
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
256mb napisał/a:
oc, ząbki to był efekt sinc lanczos3 gimpa. Jeśli wziąść poprawkę na to co napisał plwk to się okaże, że różnice są jeszcze mniejsze. Zamiast wydawać 2.5k na CS3 lepiej kupić dobry obiektyw.
I na tej podstawie twierdzisz, że GIMP jest tak samo dobry jak CS3?
 
256mb  Dołączył: 26 Maj 2008
LDevil, a pod jakim względem jest gorszy, pomijając 16bit które ze względu na wielkość pliku przydatne jest tylko do druku. Pokaż fotkę obrobioną w CS3, której równie łatwo nie uzyskasz w gimpie.
 

Yalin  Dołączył: 04 Sie 2007
256mb napisał/a:
Zamiast wydawać 2.5k na CS3 lepiej kupić dobry obiektyw.

To na podstawie tego jednego zdjęcia już można zadecydować które oprogramowanie jest lepsze?
Nie pokusiłbym się o taką diagnozę.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
256mb napisał/a:
pomijając 16bit które ze względu na wielkość pliku przydatne jest tylko do druku

Dyrdymały opowiadasz. Do druku to jest potrzebny akurat CMYK, którego Gimp, swoją drogą, też nie ma. 16 bit jest potrzebne do obróbki zdjęć właśnie.
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
bEEf napisał/a:
Interfejs też ma być w końcu normalny


Nie chcę zaczynać bezsensownej dyskusji, ale interfejs GIMPa jest wg. mnie całkowicie normalny i NIGDY nie miałem najmniejszych problemów żeby się w nim połapać. Za to jak zobaczyłem CS3 używając go po raz pierwszy od czasów PS6 to szlag mnie trafiał średnio raz na 10 sekund.

Interfejs to kwestia przywyczajenia.

A że 16-bit nie ma to rzeczywiście kaprawo... Ale już blisko...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach