andu61  Dołączył: 04 Maj 2007
Autobracketing w K10D
Od niedawna jestem użytkownikiem pierwszej cyfrowej lustrzanki, którą jest K10D.
Czytając instrukcję do aparatu utknąłęm na autobracketingu.
Jeżeli dobrze interpretuję jej treść, w części dotyczącej stosowania autobracketingu, to wynika z niej, że po ustawieniu ilości zdjęć wykonywanych w tym trybie oraz kompensacji a także nastawieniu ostrości i po naciśnięciu migawki trzy kolejne zdjęcia zostają zrobione.

Chodzi mi o to, czy po naciśnięciu migawki zostają zrobione od razu trzy zdjęcia /automatycznie/ bez dodatkowego wyzwalania migawki, czy też 3 razy trzeba wyzwalać migawkę, żeby zrobic trzy zdjęcia o różnej kompensacji.

Gdy używam tego trybu, po naciśnięciu jeden raz mogawki zostaje zrobione tylko jedno zdjęcie.
Może aparat jest zepsuty. Jezu, przecież ja mam go dopiero tydzień.
Proszę o pomoc.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
andu61, specjalnie dla ciebie sprawdzilem jak to jest w moim aparacie, jako, ze tej funkcji jeszcze nie przychodzilo mi uzywac.
-wlacz aparat
-nacisnij przycisk bracketingu(po lewej stronie od wizjera)i trzymajac go ciagle wcisnietym przekrec przednie koleczko sterujace na uchwycie i ustaw sobie liczbe klatek na 3 lub 5.
-celujesz, naciskasz spust (raz) i aparat robi kilka zdjec pod rzad.

wczesniej w menu w C w ustaieniach osobistych mozesz wybrac sobie ciag naswietlen, jaki ci pasuje
 
andu61  Dołączył: 04 Maj 2007
Dziękuję asklop,
Chodzi chyba o to,że przez uułamek sekundy należy przytrzymać migawkę, żeby zrobić 3 zdjęcia.Ja jestem chyba za szybki, bo mi się udawało zrobić zawsze jedno zdjęcie.
Czy tak?
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
andu61 napisał/a:
Chodzi chyba o to,że przez uułamek sekundy należy przytrzymać migawkę, żeby zrobić 3 zdjęcia.Ja jestem chyba za szybki, bo mi się udawało zrobić zawsze jedno zdjęcie.
Czy tak?


postepuj zgodnie z tym co napisalem i napewno uda cie sie nswietlic 3 lub 5 klatek, w zaleznaosci jaka ilosc ustawisz. Ustawiasz np. 3 to trzymaj tak dlugo wcisnieta migawke az aparat zrobi 3 ujecia.
Sproboj i napisz co wyszlo.
 
andu61  Dołączył: 04 Maj 2007
Asklop
Zrobiłem tak jak napisałeś.
Wyszły trzy zdjęcia, ale gdy przez chwilę przytrzymałem spust migawki.
Bardzo Ci dziękuję.
Całą noc przez to cholerstwo nie mogłem zasnąć.
Po co mi to było.
Może trzeba było mi kupić coś prostszego, np Nikona D80.
Pozdrawiam.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
andu61 napisał/a:
Całą noc przez to cholerstwo nie mogłem zasnąć.


I po co sie bylo tak denerwowac ;-)

andu61 napisał/a:
Może trzeba było mi kupić coś prostszego, np Nikona D80.


myslisz, ze Nikon jest prostrzy w obsludze. Watpie. Masz super puszke i sie nia ciesz.
A jak by co to pisz.
 

konopia  Dołączył: 24 Kwi 2007
czy lustro opada po każdym zdjęciu?
czy idzie do góry i zostaje a to migawka tylko zamyka się i otwiera 3(5) razy?

i czy można coś takiego zrobić z samowyzwalacza, ze wstępnym podniesieniem lustra - stawiam aparat na statyw ustawiam co trzeba, a on po 10 sekundach od naciśnięcia spustu (jak już wszystkie drgania od podniesienia lustra itd.. ustaną) robi 3(5) zdjęć, każde inaczej naświetlone, żadne nieporuszone, a ja to potem składam w pięknego hdr (z rozmazaną pięknie wodą czy księżycem np)?
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
konopia napisał/a:
czy lustro opada po każdym zdjęciu?

tak, to jest normalna seria zdjęć.
 

starymada  Dołączył: 09 Lis 2006
Wlasnie wczoraj sie bawilem w celu zrobienia ladnego HDR-a.
Niestety w opcji bracketingu za kazdym razem lustro opada po kazdym zdjeciu.

Tak wiec troche slabo to wyglada, jesli chcemy miec 3 nieporuszone, identyczne ujecia (z rozna wartoscia przyslony oczywiscie). Niestety nie da sie polaczyc tego z funkcja 2-sekundowego wyzwolenia migawki po podniesieniu lustra - wtedy robi sie tylko jedno zdjecie (pomimo ze jest wlaczony bracketing)...

Czy moze ktos ma pomysl jak to obejsc?
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
starymada napisał/a:
z rozna wartoscia przyslony oczywiscie
Oczywiście nie masz racji ;-) . Do HDR robi się bracketing czasu nie przysłony, w przeciwnym razie na każdym zdjęciu miałbyś inną głębię ostrości. ;]

Co do samego wyzwalania autobracketingu to wychodzi na to, ze trzeba stosować wężyk spustowy... i tak planowałem zakup wężyka, ale dla mnie to jest bezsensu - przy każdym klapnięciu lustro szarpie aparatem. Równie bezsensowny jest brak mozliwości wyzwolenia pilotem migawki w trybie B.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Solidny statyw to chyba jedyne wyjście.
 

starymada  Dołączył: 09 Lis 2006
PiotruśP napisał/a:
starymada napisał/a:
z rozna wartoscia przyslony oczywiscie
Oczywiście nie masz racji ;-) . Do HDR robi się bracketing czasu nie przysłony, w przeciwnym razie na każdym zdjęciu miałbyś inną głębię ostrości. ;]

Co do samego wyzwalania autobracketingu to wychodzi na to, ze trzeba stosować wężyk spustowy... i tak planowałem zakup wężyka, ale dla mnie to jest bezsensu - przy każdym klapnięciu lustro szarpie aparatem. Równie bezsensowny jest brak mozliwości wyzwolenia pilotem migawki w trybie B.


Oczywiscie masz racje, myslalem o jednym, a napisalem drugie, dzieki za sprostowanie.

Poza tym, slabo to wyglada skoro nawet wezyk spustowy nie pomaga...
 

korkotrampek  Dołączył: 26 Lut 2008
nie powiem żebym był szczególnie zadowolony:( robię dużo hdrów a tu taki klops! Mówice, że nawet wężyk nie pomaga??? no to super:(

[ Dodano: 2008-05-07, 15:01 ]
a tak se myśle, może któryś z softów jest w stanie rozwiązać ten problem? Żeby z samowyzwalacza 3 foty sie zrobiły? what do you think my friends?
 

SpliFF  Dołączył: 14 Lip 2007
Witam,chciałbym sie podpiąć pod temat,i mam takie pytanie:
dlaczego w trybie manual przy włączonym bracketing'u aparat zmienia mi wartosć przysłony np: 3klatki
1. f4.5/1.3s
2. f7.1/0.3s
3. f5.0/0.6s
Zastanawiam sie czy da sie to jakoś w menu aparatu zmienić??Czy pozostaje mi tylko tryb Av
Dodam jeszcze że dzieje sie to w moim ukochanym :-) GX10
 
areus  Dołączył: 26 Lip 2007
...
to normalne ze sie tak dzieje bo aparat robi 3 zdjecia z rozna ekspozycja (stosunek czasu i przysłony)
poza tym zamiast wezyka mozna uzyc pilota :)
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
No właśnie tak jak napisał PiotruśP, przy bracketingu zmiana przysłony nie ma prawa mieć mejsca. Chyba, że robimy bracketing głębi ostrości wykorzystywany w jakiś pracach artystycznych, ale nie spotkałem się z takim czymś.

Istnieje jeszcze bracketing ostrości, ale to nie o tym wątek..

Dla mnie minus bracketingu K10D w porównaniu z moim kompaktem Sony V1 to właśnie to, że jedno naciśnięcie migawki nie robi 3-5 zdjęć. Każdą z fotek w serii wykonać należy kolejnym naciśnięciem spustu, albo trzymać spust przez te nawet kilka sekund (dla ciemnych warunków). Osobiście uważam to za ewidentny błąd firmware.
 
r4pc10  Dołączył: 16 Wrz 2008
Hello :)

A orientujecie się jak to wygląda w k20d? Czy trzeba cały czas trzymać spust migawki? Czy można braketing połączyć z samowyzwalaczem? I czy lustro jest podnoszone tylko raz? Pytam bo przymierzam się właśnie do tego aparatu, a nie mam możliwości pomacania go :/

Dzięki za odpowiedź.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
r4pc10 napisał/a:
Czy trzeba cały czas trzymać spust migawki?
Mozna sobie ustawić w menu. Jedno naciśnięcie spustu, robi serię z bracketingiem lub jedno naciśnięcie- jedno z serii bracketingu.
Co się tyczy połączenia bracketingu z samowyzwalaczem, to działa w identyczny sposób. Niezależnie, czy sa 2s czy 10s.
 
r4pc10  Dołączył: 16 Wrz 2008
Wybacz ale nie zrozumiałem drugiego zdania... Czyli nastawiając samowyzwalacz z braketingiem, odchodzę od aparatu i po upływie 2s (lub 10) aparat zrobi serie 3 (lub 5) klatek?
Pytam bo po przeczytaniu tego wątku zauważyłem że k200d nie daje takiej możliwości.
A jak sprawa z lustrem?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
r4pc10 napisał/a:
Czyli nastawiając samowyzwalacz z braketingiem, odchodzę od aparatu i po upływie 2s (lub 10) aparat zrobi serie 3 (lub 5) klatek?
Tak.

[ Dodano: 2008-09-16, 19:29 ]
r4pc10 napisał/a:
A jak sprawa z lustrem?
Za każdym razem podnosi się.

[ Dodano: 2008-09-16, 19:33 ]
Z pilotem jest tak samo. Niezaleznie, czy ustawisz pilota, czy pilota z 3 sekundowym opóźnieniem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach