bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
Wywoływacz RAW vs. edytor foto
Mam pytanko. Czy jest sens wywoływania RAW w dedykowanym programie, jeśli docelowy program do obróbki foto obsługuje mi format PEF?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Najlepiej pracować w programie który nam najbardziej pasuje.
 

bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
To oczywiste, tylko czy desygnowane programy do RAW są w czymś lepsze od edytorów graficznych, które z góry wiadomo, że posiadają więcej możliwości.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Każdy program jest inny. Który jest lepszy i dlaczego, zależy od Cibie, twoich oczekiwań i preferencji.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
bossini, program dedykowany do rawów zazwyczaj daje lepsze efekty. Zależy o jakim "docelowym" programie mówisz, a konkretnie - jak on sobie daje radę z PEF-ami. Ja sprawdziłem np PaintShopPro i efekty były kiepskie. Było to jakieś pół roku temu, może teraz jest lepiej.
 

bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
Stachu Znowu nie o to chodzi. Czy wywoływacze RAW wymyślono, bo popularne edytory graficzne nie potrafiły obsługiwać takich plików, czy też oferują znaczny skok jakościowy obróbki tego formatu?

[ Dodano: 2008-06-15, 22:31 ]
bEEf, dzięki
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Aaa, teraz chyba czaję. Z tego, co zrozumiałem, to pytasz, czym się różni wołanie np. w ACR od wykonania tych samych operacji w PS. Dobrze myślę? Jeśli tak, to nie wiem i chętnie dowiem się, co inni o tym myślą ;-) .
 

bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
Stachu, ni mniej ni więcej o to chodziło :) ale bEEf, już napomknął co nieco.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
bossini, pracuję w ten sposób, że w przypadku plików cyfrowych wstępnie wołam w ACR, a że bardziej lubię krzywe w PS, to ostatnich, dopieszczających operacji dokonuję właśnie w tym programie. Aczkolwiek, z ACR 4.0 pracuje się tak przyjemnie, że ostatnio poprzestaję tylko na nim.
 

wawer1  Dołączył: 20 Kwi 2006
Cytat
desygnowane programy do RAW są w czymś lepsze od edytorów graficznych, które z góry wiadomo, że posiadają więcej możliwości.


Tak.

Sprawdzałem u siebie Paint Shop Pro XI wypadał zauważalnie gorzej jakościowo niż darmowy Raw Schooter.
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
cotti napisał/a:
z ACR 4.0 pracuje się tak przyjemnie, że ostatnio poprzestaję tylko na nim.


Nadmienie tylko, że ACR chyba od wersji 4.0 obsługuje też poza formatem RAW, też JPEGi i TIFFy
 

bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
Bawiłem się trochę SilkyPixem Free. Fajne to to nawet. Przełknąłbym ograniczenia wersji free, ale dlaczego program wykastrowali do możliwości zapisu jedynie w JPG? :evil:
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Ja osobiście korzystam z duetu Lightroom + PS3. Proste czynności (WB, kadrowanie, korekcja naświetlenia, wyostrzanie itp) robię w LR, a jeżeli trzeba zrobić coś więcej to do akcji wkracza PS. Z tego co wypisuje mi LR wynika, że plugin do importu RAWów w PS może nie potrafić wyrendrować zdjęcia tak samo jak LR i że polecany jest rendering za pomocą LR do TIFFa.
No i oczywiście LR jest niezastąpiony jako narzędzie do katalogowania RAWów.

 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Silkypix jest na tyle fajny w wersji full że żaden PS3 nie jest potrzebny.
Kosztuje nie tak dużo 149 $.
Obecnie korzystam z wersji free ale w przyszłości pewnie go kupię...
W tym programie jest prawie wszystko, oprócz modułu HDR.
Jak na razie to ma on najlepszą jakość wynikowych jpg z wszystkich programów jakie używałem.
Bez dobrego wywoływania to nawet PS3 nie poradzi.
Zauważyłem np. że zdjęcia wyostrzane w Silkypix z RAW-ów w porównaniu z wyostrzaniem później w programie graficznym mają lepszą jakość..
 
Vogel  Dołączył: 05 Cze 2008
Ja mam podobnie jak LDevil: iPhoto (do szybkiego przegladania fotek w gronie rodziny i narzedzie impotu) + Lightroom (podpinajacy sie pod RAWy iPhoto do wywolywania fotek, kadrowania i katalogowania) + PS3 (do glebszego retuszu na bazie teo co urodzi mi LR).
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Czy ktokolwiek używa może Adobe Bridge w połączeniu z ACR?

Dla mnie Bridge to super przeglądarka, wydaje się że podobna do Lightrooma, dużo bardziej zaawansowana od iPhoto. Podoba mi się interfejs, który można mocno modyfikować, narzędzia do filtrowania zdjęć, katalogowania, tagowania, slajdshow można odpalić... Na wierzchu są wszystkie parametry fotek, a do edycji RAWów Bridge odpala Adobe Camera Raw, który IMO jest bardziej zaawansowany od Lightrooma.

Bardzo polecam.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Samp napisał/a:
Adobe Camera Raw, który IMO jest bardziej zaawansowany od Lightrooma.

To nie tak... ACR był protoplastą Lightrooma, a obecnie ACR ma wywoływarkę prawie taką samą, jak Lightroom (ACR jest uproszczony w stosunku do LR).
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
zorzyk, co miałem na myśli - to, że w moim odczuciu Lightroom jest w interfejsie bardziej przyjazny, stworzony trochę dla ludzi, dla których bardziej liczy się skuteczność efektu, niż rozgryzanie zasady działania. Funkcje są prostsze, bardziej intuicyjne - przypomina mi to trochę aplikacje Apple'owskie.

ACR sprawiał na mnie wrażenie aplikacji wymagającej większego zaawansowania - bardziej technicznej, złożonej. Zrobionej z myślą o użytkowniku innego typu.

Natomiast zasada działania (mechanizm wywoływarki) zapewne, jak piszesz, są takie same - różnice odczułem w sposobie ich obsługi.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
Samp, korzystam z Bridge'a, bo go lubię :-) A ACR musi być do kompletu :-)
Bridge się sprawdza bardzo przy prezentacji zdjęć np. klientom - ładnie wygląda panel, łatwo się przewija, powiększa, porównuje. Właściwie zrezygnowałam z Picasy na rzecz właśnie Bridge'a.

[ Dodano: 2008-06-17, 14:27 ]
Samp napisał/a:
ACR sprawiał na mnie wrażenie aplikacji wymagającej większego zaawansowania - bardziej technicznej, złożonej. Zrobionej z myślą o użytkowniku innego typu.


no właśnie, co kto lubi. Ale jak już wszystkie opcje przerobi się, zrozumie co jest do czego - praca jest samą przyjemnością :-)
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
cotti, to już któraś z kolei Twoja wypowiedź, która utwierdza mnie w przekonaniu, że nasze komputery chyba wyglądają bardzo podobnie... :lol:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach