kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
[ K10D] Problem z KaDychą przy słabym świetle
Ostatnio wracając późnym wieczorem z parku natrafiłem na dwa problemy.

1. Probowalem zrobic zdjecia manualka, bylo już dośc ciemno. O ile na pełnej dziurze dało się coś jeszcze zrobic o tyle po przymknieciu przyslony do f16 aparat przestał mierzyc świtało, a na górnym wyswietlaczu tylko pulsowała pozycja migawki i przysłony.
Czy to normalne zachowanie?

2. Zaczalem rozgryzac problem i przerzucilem sie na kita (gdzie swiatlo zawsze jest chyba mierzone przy pełnej dziurze) i tu nastapilo moje zdziwienie, bo okazalo sie, ze przy bardzo slabym swietle na ogniskowej 55m i f5,6 aparat ustawia czas 1/8s i ani troche nie chce go wydluzyc, zmiana przyslony powoduje proporcjonalne wydluzenie czasu ekspozycji.
Sprawdzalem w kazdym trybie i w manualu mierzac zielonym przyciskiem.

Czy k10 tak ma, czy ew. coś trzeba zmienic w menu (przegrzebalem juz cale), czy mam walniety egzemplarz?
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
Instukcja mówi, że aparat ustawi minimalny czas przy którym jest szansa na nieporuszone zdjęcie. I u mnie było podobnie, pamiętam doskonale. Ale zainspirowany Twoim postem sprawdziłem dziś to jeszcze raz- i aparat ustawiał czasy rzędu kilku-kilkunastu sekund bez problemu obiektywem z przeniesieniem wartości przysłony. Choć przy manualnym obiektywie są to maksymalnie 3-4 sekudny.
Jedyną zmianą jaką robiłem od tamtego czasu (o ile pamiętam!) było wgranie 1.30.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
U mnie też nie ma oporów przed wydłużaniem czasów do kilu sekund z kitem czy manualem...
 
mirqus  Dołączył: 20 Sie 2007
Cytat
Zaczalem rozgryzac problem i przerzucilem sie na kita (gdzie swiatlo zawsze jest chyba mierzone przy pełnej dziurze) i tu nastapilo moje zdziwienie, bo okazalo sie, ze przy bardzo slabym swietle na ogniskowej 55m i f5,6 aparat ustawia czas 1/8s i ani troche nie chce go wydluzyc, zmiana przyslony powoduje proporcjonalne wydluzenie czasu ekspozycji.
Sprawdzalem w kazdym trybie i w manualu mierzac zielonym przyciskiem.


Chyba wiem, o co Ci chodzi ;-)
tu
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
custom function-> meter operating time, na dobry początek
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
guerilla, jest rano - jestem nieprzytomny ale ta opcja okresla czas dzialanie swiatlomierza a nie jego zakres
W zacytowanym watku wypowiadalem sie ale nei wiem widocznie tez nie kumalem o co chodzi .
Z amnualami bedziesz mial problem z elektronicznymi szklami nie powinienes miec problemu.
ZAWSZE pamieetaj o zaslonieciu wizjera - zeby swiatlomiarka nie zglupiala (przy takich nocnych zdjeciach)
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
matth, z manualami jak przymkniesz przyslone przy b. slabym swietle to tez ci zmierzy?

guerilla, sprawdzalem oczywiscie to nie to

mirqus, dzieki za watek, mozliwe, ze to ten problem.

Zapomnialem napisac, ze 1/8s mam na kicie przy ogniskowej 55mm, f5,6 i ISO1600.
Mozliwe, ze to ten problem jak w watku mirqusa, ale jakby sie komus chcialo i sprawdzilby jak jest u niego to bede wdzieczny :-B
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
kenzo napisał/a:
z manualami jak przymkniesz przyslone przy b. slabym swietle to tez ci zmierzy?
Niestety nie zmierzy przynajmniej ja tak mam.
Ze wszystkimi manualnymi, które posiadam i K100D przy słabym świetle (wieczorem już po zmroku, czy w domu) aparat mierzy światło do pewnego zakresu przysłony gdzieś do 11-16 zależy od warunków (tryb M, pomiar AE-L), potem aparat już nie zmienia czasu, wydaję mi się że, im bardziej przymkniemy przysłonę, to wpada tak mało światła że dla światłomierza nie robi to już różnicy. Sprawdzałem teraz u siebie w pokoju, okna zasłonięte żaluzjami + folia przeciwsłoneczna (przepuszcza tylko 20% światła słonecznego), K100D, obiektyw M50/1,4 dla f1,4 ISO 200, wychodzi czas 1/15s, aparat ustawia czas do f11 do 1,5s gdy jeszcze bardziej przymkam przysłonę i ponownie dokonam pomiaru czas pozostaje bez zmian. Zależy również co się wydaje być oczywiste od ustawionej czułości, bo dla ISO 800 pomiar jest wykonywany w całym zakresie przysłony. Natomiast z obiektywem ze stykami, akurat mam DA18-55 czyli tzw kita pod ręką, aparat w trybie Av, ustawia czas do 30s, w zależności od przysłony.
Być może dla obiektywów manulanych jest to spowodowane faktem że samo przymknięcie przysłony trwa dosyć krótko i w tym czasie musi być dokonany pomiar przy przysłonie roboczej, wystarczy spojrzeć w wizjer już dużo wcześniej nic nie widać.

[ Dodano: 2008-06-22, 14:47 ]
sprawdzałem jeszcze na K10D żony, obiektyw M50/1.4 w podobnych warunkach jak wyżej aparat zmienia czas do f11, do około 1,5s a nawet czasem pokazywał 2s, gdy skierowałem w stronę okna - siłą rzeczy więcej światła to pomiar był dokonany w całym zakresie do 4s, natomiast gdy skierowałem na czarne kolumny czas był zmieniany tylko do f5,6 a potem przy przymykaniu i pomiar tym razem zielonym przyciskiem czas nie ulegał zmianie
 

Kalmar  Dołączył: 01 Gru 2007
Niestety u mnie K10D też nie chce współpracować w temacie pomiaru światła w nocy (kit, helios 44M-4, zenitar M2s 50/2, Pentacon auto 29/2.8).
Przyzwyczaiłem się już, że Pentax dał ciała z takim pomiarem światła. Dobieram czas eksperymentalnie i nie przeszkadza mi taki stan rzeczy.
Najlepsze jest to, że kumpel ustawił KM 5D na Auto, pomiar wielosegmentowy, obiektyw kitowy do KM 18-55 3.5/5.6 i... zdjęcie zostało poprawnie naświetlone w środku nocy (0:25, świecił księżyc, trochę chmur). Dobrał tak - f=18mm, czas 15s, F 3.5, przy ISO 200. Robiliśmy już parę razy nocne zdjęcia i u mnie max. 2s a u niego bez problemu 15-20s... chyba, że ma jakiś felerny egzemplarz :mrgreen: bo nie mamy drugiej KM 5D żeby sprawdzić czy jest tak samo...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ludzie......
swiatlomierz ma jakis tam zakres pracy(czulosc)
Jezeli mamy obiektyw "elektroniczny" to pomiar dokonywany jest na pelnej dziurze i przeliczany dla ustawionej przeslony - i TO dziala.
Jezeli podpinamy manuala to zeby zmierzyc swiatlo musimy przymknac przeslone (wina "obcietego" bagnetu) - to oznacz ze dla aparatu/swiatlomierza brakuje swiatla do pomiaru - tak malej ilosci siwatla nie rejestruje.
Czy to jasne?
Przywolywanie tu przykladu
Kalmar napisał/a:
Najlepsze jest to, że kumpel ustawił KM 5D na Auto, pomiar wielosegmentowy, obiektyw kitowy do KM 18-55 3.5/5.6 i... zdjęcie zostało poprawnie naświetlone w środku nocy (0:25, świecił księżyc, trochę chmur). Dobrał tak - f=18mm, czas 15s, F 3.5, przy ISO 200
- jest nienajlepsze - zaloz do swojego aparatu obiektyw kitowy czy jakikolwiek inny z pozycja A na pierscieniu przeslon i wtedy zobacz efekty.

[ Dodano: 2008-06-23, 08:55 ]
Kalmar, z kitem powinien ci pracowac
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
Fafniak napisał/a:
Ludzie......
swiatlomierz ma jakis tam zakres pracy(czulosc)...


Oficjalnie zakres pomiarowy światłomierza jest od EV 0 do EV 21 przy ISO 100 i obiektywie 50 mm i f 1,4 (automatyka ostrości wymięka wcześniej - przy EV 1).

Zatem nawet przy obiektywie ze stykami (zwłaszcza niezbyt jasnym) przy bardzo małej ilości światła (np. w bezksiężycową noc) korpus nie ustawi parametrów ekspozycji.

Jeśli sie nie mylę, jednym z pierwszych (jeśli nie pierwszym w ogóle) światłomierzem na rynku, który potrafił coś pomierzyć w nocy był LUNASIX, który, jak sama nazwa wskazuje, potrafił zmierzyć scenę oświetloną światłem księżyca. Działał on na innej zasadzie niż wcześniejsze światłomierze selenowe i dlatego był o wiele czulszy.

Fotoelement selenowy, to było coś w rodzaju baterii słonecznej, która "napędzała" wskazówkowy miernik prądu. Czułość to miało kiepską, ale nie wymagało baterii. Natomiast LUNASIX wykorzystywał fotoopornik (pewnie z siarczkiem kadmu - CdS). Dodatkową zaletą nowej technologii był mniejszy kąt widzenia, bo światłomierze selenowe "patrzyły" strasznie szeroko.

Na początku lat siedemdziesiątych miałem okazję przez jakiś czas używać pożyczonego światłomierza z fotoopornikiem -- Weimar LUX CdS produkcji bratniej NRD. To był wtedy jeden z obiektów moich westchnień, bo na co dzień musiałem zadowalać się fotograficzną tabelą naświetlań (bardzo zmyślnym obrotowym kalkulatorkiem, który na podstawie informacji o porze roku i dnia, zachmurzeniu itp. pozwalał oszacować parametry ekspozycji).

Później udało mi się namówić rodziców na sfinansowanie prawdziwego światłomierza - był to selenowy Lenigrad, który jednak miał kłopoty nawet w niezbyt jasno oświetlonym mieszkaniu.

 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Ten kalkulator nadal jest u mnie. ;-) Kiedyś mając naście lat fociłem Zenitem, a kalkulatora używał mój tata. Jednakże krótkowzroczność uniemożliwiła mi robienie ostrych zdjęć Zenitem.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mam takiego Leningrada. Jest w jakiś sposób wodoodporny bo po utopieniu w jeziorze i wysuszeniu nadal działa.
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
Pewnie dlatego, że elektroniki tam jest tyle, co na lekarstwo. Fotoelement, miernik, jakieś przewody i oporniki (np. do zmiany zakresu). :mrgreen:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Korba napisał/a:
Zatem nawet przy obiektywie ze stykami (zwłaszcza niezbyt jasnym) przy bardzo małej ilości światła (np. w bezksiężycową noc) korpus nie ustawi parametrów ekspozycji.
- to jest normalne i logiczne - odnioslem sie do sytuacji gdzie podobno minolta mierzyla a pentax nie....
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
Toteż ja nie miałem najmniejszego zamiaru z Tobą polemizować. Po prostu poniosło mnie stare belferskie przyzwyczajenie (kiedyś byłem belfrem), żeby wyjaśnić przyczyny i okrasić to jeszcze dygresją :-P .
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Korba, :-P belfer ..... :mrgreen: :-P
ale w sumie ok - chyba jasno wytlumaczyles w czym problem
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
No to już problem rozwiązany, po przekopaniu wyżej podanego wątku i sprawdzeniu na unnych forach wynika, ze Pentax po prostu tak ma i jak napisane wyżej nie zmierzy światła poniżej pewnego poziomu.

Fafniak, no niestety ale mój stary kompakt (też Minolta swoją drogą) mierzył światło przy dużo gorzszych warunkach oświetleniowych stąd też zastanawiałem się czy moja K10 nie jest walnięta, no cóż, generalnie chyba pomiar swiatla nie jest najmocniejszym punktem KaDychy
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
kenzo, - nadal nie rozumiesz chyba o czym piszemy.A kwestia kompaktow to zupelnie jinna bajka

[ Dodano: 2008-06-23, 15:26 ]
kenzo napisał/a:
nie zmierzy światła poniżej pewnego poziomu.
- jak kazdy swiatlomierz ma granice dzialania
Co nie zmienia sytuacji ze z obiektywami "elektronicznymi" spokojnie powinienes zrobic zdjecie o satysfakcjonujacej twoja wyobraznie ekspozycji
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
Od 30-letnich szkieł lub starszych nie można wymagać nie wiadomo czego, zwłaszcza że zostały zaprojektowane do współpracy z innymi korpusami jak to wcześniej było napisane, raczej powinniśmy zaliczyć na plus dla Pentaxa sam fakt że bez problemu możemy je podpinać do naszych DSLR-ów i bez problemowo w większości wypadków wykonywać zdjęcia.

kenzo napisał/a:
przerzucilem sie na kita (gdzie swiatlo zawsze jest chyba mierzone przy pełnej dziurze) i tu nastapilo moje zdziwienie, bo okazalo sie, ze przy bardzo slabym swietle na ogniskowej 55m i f5,6 aparat ustawia czas 1/8s i ani troche nie chce go wydluzyc
nie wiem Kenzo, ale sprawdzałem przed chwilą w łazience bez okna, światło tylko przez szyby w drzwiach, Kit + K100D, ISO 200, 55mm, f5,6 tryb P i body ustawia mi czas 2-4 sekund w zależności gdzie skierowałem obiektyw, być może Ty masz coś nie tak z tym kitem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach