takpoprostu  Dołączył: 10 Kwi 2008
[obiektyw] Problem z ostrzeniem pentax A 50mm f/2
Witam, mam mały problem z moją 50tką f/2. Gdy robię zdjęcie z bliska na pełnej dziurze, muszę ostrzyć o minimetr w górę by trafić z ostrością w wybrany punkt. Nie sprawia mi to zbytnio problemu, ale kłopot zaczyna się wtedy jak obiekt jest tak o dwa - trzy metry ode mnie, gdy focę na f/2 , f/2,4 , f/2,8 to ostrość ucieka mi gdzie o 50cm w dół! Trudno jest wtedy trafić w to co się chce... W sumie loteria...... Czy jest możliwość kalibracji tego szkła ?
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Może byś napisał z jakim korpusem używasz tego obiektywu i trochę o sposobie ostrzenia bo może się okazać, że szkło nie jest winne.
 

takpoprostu  Dołączył: 10 Kwi 2008
A sorki już piszę, używam go z K10D... Sposób ostrzenia... Celuję na dany obiekt, kręcę pierścieniem ostrości, gdy ostrość jest prawidłowa robię zdjęcie. Dopiero po wykonaniu foty na ekranie monitora a nawet na wyświetlaczu aparatu widać te "rozbieżność". W samym wizjerze podczas ostrzenia jest OK. Ale wykonaniu zdjęcia ostrość schodzi mi w dół.
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
być może to niecentralne położenie środkowego punktu AF, tylko z tym obiektywem tak masz?, ja w K100D mam podobny efekt i ostrzę raczej trochę niżej na dolną krawędź pola centralnego coś w tym stylu ( . ), już kilka razy przewijała się na forum kwestia położenia centralnego punktu AF
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
takpoprostu napisał/a:
gdy ostrość jest prawidłowa robię zdjęcie

Czekasz na potwierdzenie, czy tylko patrzysz na matówkę?
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
A próbowałeś ostrzyć ręcznie innym obiektywem.
Może to tylko nie dokładność Twojej ręki?
 

takpoprostu  Dołączył: 10 Kwi 2008
tzn. raczej nie zwracam uwagi na potwierdzenie korpusu, ale przeważnie gdy moim zdaniem ostrość jest odpowiednia to i korpus da znak.

A jeszcze pytanko, jeżeli mam podpięty obiektyw z manualnym ostrzeniem to przełącznik ostrości mimo że jest na pozycji "SEL" to i tak nie mogę wybrać punktu ostrzenia ?
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
takpoprostu napisał/a:
jeżeli mam podpięty obiektyw z manualnym ostrzeniem to przełącznik ostrości mimo że jest na pozycji "SEL" to i tak nie mogę wybrać punktu ostrzenia ?

Tak, to normalne.
 

takpoprostu  Dołączył: 10 Kwi 2008
Zdano napisał/a:
A próbowałeś ostrzyć ręcznie innym obiektywem.
Może to tylko nie dokładność Twojej ręki?



Zdano, ale podczas ostrzenia w wizjerze ostrość jest tam gdzie powinna być. Dopiero po wykonaniu zdjęcia ucieka... Miałem 135-piątkę jakiś czas temu, i raczej nie miałem tego problemu...
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
takpoprostu napisał/a:
nie mogę wybrać punktu ostrzenia

Przy manualnych obiektywach pracuje tylko punkt centralny.

[ Dodano: 2008-07-13, 23:02 ]
Może faktycznie masz walnięty obiektyw, nie wiem czy kalibracja będzie opłacalna.
 

takpoprostu  Dołączył: 10 Kwi 2008
zapewne przekroczy wartość obiektywu heh...
 
Leia  Dołączyła: 04 Maj 2008
Mam pytanie odnośnie właśnie tego ostrzenia z obiektywem manualnym.
Jeśli obiekt ma być w centrum kadru to wszystko jasne, ale jak ostrzyć gdy obiekt ma być poza centrum?
Przy obiektywie z autofokusem można wyostrzyć centralnie, zablokować ostrość i przesunąć już ostry obiekt w kadrze; z manualnym obiektywem to już chyba nie działa?
 
werneri  Dołączył: 11 Mar 2009
Leia, ja ostrzę centralnym, później przesuwam apaart w bok i tyle:)P
Schody się zaczynają przy bardzo małej głebi ostrośći:)
 

kaczor  Dołączył: 04 Lut 2008
Leia napisał/a:
Przy obiektywie z autofokusem można wyostrzyć centralnie, zablokować ostrość i przesunąć już ostry obiekt w kadrze; z manualnym obiektywem to już chyba nie działa?


A co przeszkadza zrobić w ten sam sposób z obiektywem manualnym? Ustawiasz ostrość, przekadrowujesz, pstrykasz i wszystko jest ok, oczywiście pod warunkiem, że po przekadrowaniu nie kręcisz już pierścieniem ostrości ;-)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Przy F2.0 głębia jest mała, poza tym obiektyw ten nie jest najostrzejszy na tej przesłonie ...
Ja używam go głównie na f4.0 i mam muszę powiększającą...
 
Leia  Dołączyła: 04 Maj 2008
No właśnie, jak przekadrowuję to ostrość już ucieka... rzeczywiście robiłam na pełnej dziurze (SMC A 1,7).
Będę musiała poszukać o tej muszli, dzięki za info.
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Miałem A50/2, korpus źle potwierdzał ostrość, ciut za daleko. Trza było ufać własnemu oku :shock:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach