No Quarter  Dołączył: 12 Lut 2008
Camera Raw a odwzorowanie kolorów z K100s
Używam Photoshopa CS3 i Camera Raw w wersji 4.4.1 . Wszystko jest super tylko dlaczego kolory porównując do JPEG z aparatu są tak mało żywe , jakby wyblakłe ?
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Zapisujesz w sRGB czy AdobeRGB?
 

No Quarter  Dołączył: 12 Lut 2008
Profil w Camera Raw sRGB , tak samo monitora. Porównywałem też rawy z Silkypix ten sam engine co Pentax Photo Laboratory i zupełnie inaczej ( lepiej ) oddaje barwy ale obsługa tego programu nie odpowiada mi.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W aparacie masz sRGB czy AdobeRBG?
 

No Quarter  Dołączył: 12 Lut 2008
Nie wiem czy mam racje ale chyba w przypadku plików RAW profil w aparacie nie ma znaczenia , dopiero w Camera Raw czy innym programie do Rawów się go wybiera. Pliki obrabiane Camera Raw i PS CS3 (sRGB) porównywałem z JPEG z ustawionym profilem sRGB w aparacie.
 
desinger  Dołączył: 12 Paź 2007
No Quarter napisał/a:
Nie wiem czy mam racje ale chyba w przypadku plików RAW profil w aparacie nie ma znaczenia


Fakt jak by nie ustawić profil w K100DS i tak w RAW zawsze jest AdobeRGB i moim zdaniem tak powinno być ;-) , zaś odnośnie kolorów robiłem u siebie różne testy i nie zauważyłem takowej bolączki różnicy kolorów, jest różnica delikatna jak ustawisz w aparacie Image Tone podbite zamiast neutral przy jpg ale to chyba zrozumiałe bo aparat podbija kolorek i contrast.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
desinger napisał/a:
zawsze jest AdobeRGB i moim zdaniem tak powinno być ;-)
Poważnie ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
desinger napisał/a:
RAW zawsze jest AdobeRGB

To mi się aparat zepsuł bo mam w RAW-ach sRGB ;-)
 
desinger  Dołączył: 12 Paź 2007
argawen napisał/a:
Poważnie ?

na ile poważnie można się sugerować Camera Raw i Photoshop bo jeśli jak bym nie miał ustawione w aparacie to i tak zawsze Camera Raw przestrzeń barwną widzi AdobeRGB i podobnie jest z Photoshop gdzie przestrzeń roboczą mam ustawioną sRGB i jak otwieram RAW to zawsze mnie pyta czy zamienić z AdobeRGB na sRGB, stąd moje przypuszczenia że RAW zachowuje przestrzeń AdobeRGB.

[ Dodano: 2008-07-15, 20:21 ]
Tu dwie osoby odnoszą podobne wrażenie do mojego iż RAW zachowuje przynajmniej Adobe RGB nie zależnie co mamy w puszcze ustawione.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
desinger napisał/a:
jak otwieram RAW to zawsze mnie pyta czy zamienić z AdobeRGB na sRGB

Sprawdzałeś może co masz ustawione w puszce ;-)
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
U mnie Camera Raw o nic nie pyta.
 
desinger  Dołączył: 12 Paź 2007
plwk napisał/a:
Sprawdzałeś może co masz ustawione w puszce

a bo to raz :-) już myślałem że mam walnięty aparat ale jak gdzieniegdzie w necie doczytałem o podobnych doznaniach to zostawiłem na stałe sRGB bo rzadko ale czasem jak się miejsce kończy na karcie to zapinam jpg a tak cały czas RAW. Wcześniej olewałem te komunikaty Photoshopa bo zawsze miałem zapiętą przestrzeń CMYK roboczą (drukarz jestem i CMYK to dlamnie chleb powszedni i w RGB ciężko mi się pracowało teraz pracuje jako grafik i częściej używam sRGB) i odkad przestawiłem Photoschopa na sRGB zaczeły mnie te komunikaty przy otwieraniu RAW intrygować
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Coś kręcisz 8-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Albo PS źle skonfigurowany
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
plwk napisał/a:
PS źle skonfigurowany

Też tak podejrzewam, że w PS nie ma wpisanego domyślnego profilu z jakiego ma korzystać i dlatego zawsze biedny pyta co ma zrobić.
 
desinger  Dołączył: 12 Paź 2007
http://www.fotosik.pl/pok...662d881062.html

Odnośnie ustawienia puszki to jakoś ciężko udowodnić ;-)

i ta sama fotka co powyżej odnośnie Photoshop


fakt że przydało by się mojego XP odświeżyć mam zainstalowanych i przeinstalowywanych kilka aplikacji Adobe i możne coś z tym jest ale nie sądzę.

[ Dodano: 2008-07-15, 21:03 ]
plwk napisał/a:
Albo PS źle skonfigurowany




tak mam ustawione zarządzanie kolorem i jeśli faktycznie to jest nie normalnie to może faktycznie mam walnięty soft w aparacie sprawdzę za chwilke pod Vistą tam czyściutki Photoshop a jutro w pracy na kilku kompach.

[ Dodano: 2008-07-15, 21:26 ]
pod Vistą świeżutki system pierwsza instalacja Photoshop CS3 i wszystko identycznie jak wcześniej RAW puszka przestrzeń sRGB a Photoshop i Camera RAW widzą Adobe RGB mnie to akurat cieszy bo jest to wygodne, ale jeśli u innych jest inaczej to mam wątpliwości o mój soft w puszce sprawdzę jutro w pracy jeszcze na 2 komputerach.

[ Dodano: 2008-07-15, 21:55 ]
No i sprawa się wyjaśniła okazuje się że tylko aplikacje Adobe widzą przestrzeń Adobe RGB mimo zapięcia w puszcze sRGB ale już w PENTAX PHOTO Browser jest OK
http://www.fotosik.pl/pok...241e07e128.html
 

McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
Re: Camera Raw a odwzorowanie kolorów z K100s
No Quarter napisał/a:
Używam Photoshopa CS3 i Camera Raw w wersji 4.4.1 . Wszystko jest super tylko dlaczego kolory porównując do JPEG z aparatu są tak mało żywe , jakby wyblakłe ?


:-D A do tego jakby zalane kawą z mlekiem co ? I całkiem płaskie bez kontrastu ?

Jeśli zależy ci na odwzorowaniu kolorów takich jakimi są naprawdę zwróć uwagę na zakładkę "Camera Calibraction" dotyczy to także Lightrooma.

Mnie z początku takim efektem zniechęciło do robienia RAWów wogule. Jednak się zawziąłem i zmajstrowałem sobie ustawienia Defoltowe oddające najwierniej reprodukowaną scenę ( ;-) subiektywnie oczywiście). Tutaj Kalibracja dla K100D Super pod Lightrooma i plik *.xmp pod CR mnie kosztowało to sporo nerw może ktoś ją ulepszy bo doskonała to pewnie nie jest. Jak przejdziecie na stronę trzeba kliknąć PPM i zapisz element docelowy jako...

 

No Quarter  Dołączył: 12 Lut 2008
Dzięki McGregor za profile , jest dużo lepiej. ;-) najlepszym sposobem kalibracji byłoby chyba zrobienie zdjęcia tablicy Macbetha i skalibrowanie dokładnie kolorów.
 

McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
Dokładnie tak, jednak taka tablica i to w wersji kieszonkowej kosztuje jakieś 350 PLN.
Ja kombinowałem i wykombinowałem sposób który u wielu "fachowców" ;-) wywołał by co najmniej uśmiech na twarzy :mrgreen: . Jednak inspiracją były metody kalibracji z tutków, z wykorzystaniem Makbeta, jakie obecne są w necie. Dziwne że nie mogłem nigdzie znaleźć pliku po przeprowadzeniu takiej kalibracji dla Pentaxów ani K10 ani K100.

A tak swoją drogą dlaczemu nie ma jeszcze wątku z "Presetami" do Lightrooma i ACR?

Dodam jeszcze że na jakiejś stronie z testami znalazłem do ściągnięcia pliki RAW takiej tablicy jednak zrobione K20 pewnie to nie to samo ale może warto spróbować ? :idea:
 

Kornal  Dołączył: 02 Lip 2008
Re: Camera Raw a odwzorowanie kolorów z K100s
McGregor napisał/a:

:-D A do tego jakby zalane kawą z mlekiem co ? I całkiem płaskie bez kontrastu ?

Mnie z początku takim efektem zniechęciło do robienia RAWów wogule.


Właśnie jestem na etapie zniechęcania się. Czy ma ktoś może takie "profile" dla ufraw'a, albo najlepiej dcraw'a? czy takie profile w dla dcraw'a to pliki ICM? (raczkuje w temacie grafiki komputerowej), a jeżeli to pliki ICM to czy (teoretycznie), jak wszędzie ustawię sRGB (aparat, dcraw) to czy w gqview, z którego korzystam do porównywania obrazów nie powinien wskazywać takich samych kolorów?

I tak jeszcze z troszeczkę z innej beczki ... czy jpg ukryty w raw'ie jest odpowiednikiem trybu jpg zrobionego w najwyższej jakości? Wstępnie oglądając zdjęcia w podobnych, ale nie laboratoryjnych warunkach oświetleniowych wnioskuję, że tak.

[ Dodano: 2008-07-20, 16:48 ]
Jedno muszę przyznać, kolor nieba, po wywołaniu tego RAW'a jest niesamowity, szkoda, że tylko niebo. W JPG mam wrażenie, że ktoś mi różową rajstope nałożył na obiektyw (nie to, że miękkie, ale z taką poświatą różową, a czasem czerwoną) przy zdjęciach nieba. Przeważającym kolorem na moich zdjęciach jest jednak zieleń, a ta w JPG taka jakiej bym chciał.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach