Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
TLR
Nie znalazłem wątku o czymś takim, a ostatnio ten temat trochę mnie interesuje :-) . Piszcie co wiecie. Co warto, czego nie (i dlaczego)? Które mają wbudowany światłomierz? Widziałem ostatnio Flexareta na sprzedaż. Jak on wypada w porównaniu do Lubitela i Starta?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Flexaret jest fajny, zapytaj L_ukę :-)

Jeśli coś droższego to Yashica 124G lub rolleiflex
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
tylko Rollei. Kosztuje fortune, ale chyba warto.
Flexarety spoko - najlepiej kupowac na czeskim allegro (sprzedaja do Polski taniej niz na ebayu). Od Czechow warto brac ostatnie modele Flexaretow (VI i VII chyba).
 

Keek  Dołączył: 25 Cze 2008
Re: TLR

 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Jak to jest z tymi selenowymi ogniwami? Słyszałem, że z czaem tracą swoje własności. Ile lat można im ufać? Czy 35 letni aparat z selenowym światłomierzem będzie jeszcze używalny?
 

Keek  Dołączył: 25 Cze 2008

 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Yashica Mat 124 G ma normalny CdS i nawet dokładnie mierzy.
 
ryve  Dołączył: 14 Wrz 2006
flexaret jest ok. z wad: nie ma światłomierza; jak się spierniczy, to naprawa raczej będzie nieopłacalna. ponoć jest to mocno skomplikowany mechanizm i kupę z nim roboty (z przewagą kupy). miałem, pobawiłem się, sprzedałem, nie żałuję.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
A co sądzicie o Mamiyach serii C? Ma sens taki system? Obiektywy są dostępne? Drogie?
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
Czemu wszyscy polecają koniecznie 124G? Z tego co czytałem to różni się od 124-bez-G tylko pozłacanymi stykami światłomierza i nieco gorszą mechaniką. To prawda jest? Na photoethnography koleś piszę że 124 są lepsze i tańsze (choć z tego co widzę to przynajmniej na Allegro strasznie ciężko je w ogóle wyczaić).

Sam mam ochotę kiedyś kupić sobie TLRa, śliczne są :).
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Stachu napisał/a:
A co sądzicie o Mamiyach serii C?

Standard do C330 ma dla mnie tak j** plastyke, ze traktuje go jako odnosnik do wszelkich porownan.


zrodlo: http://farm4.static.flick..._98d628eb26.jpg


zrodlo: http://flickr.com/photos/louobedlam/2792829658/


zrodlo: http://farm3.static.flick..._9d4819152c.jpg


zrodlo: http://farm3.static.flick..._4184bca8f4.jpg

itd...
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
dan, Ostatni przykład to wygląda prawie jak z LF :shock: .
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
DDspeed napisał/a:
Ostatni przykład to wygląda prawie jak z LF :shock:


Nie wiem, co znaczy LF, ale zostałem powalony przez te przykłady :shock:
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
thrackan napisał/a:
Nie wiem, co znaczy LF, ale zostałem powalony przez te przykłady :shock:
Large format.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
A mnie powaliła kolorystyka. Chciałbym umieć wywołać rawy tak, żeby zbliżyły się do tego kolorystyką. Szczególnie 2 ostatnie.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Na drugim bokeh trochę jak z heliosa o-P
Ale trzecie jest miodne.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Nie wiem czemu, ale mam wrażenie, że te zdjęcia są odpicowane w PSie. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że tak wyglądają nietykane. :roll:

A plastyka rzeczywiście ładna.
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
Cytat
Nie wiem czemu, ale mam wrażenie, że te zdjęcia są odpicowane w PSie. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że tak wyglądają nietykane. :roll:
Co ma być tykane? Dobry materiał + dobre skanowanie + jasność i kontrast i wychodzi dobrze.
 

Poohutch  Dołączył: 23 Kwi 2009
Powoli przymierzam się właśnie do TLR. Zanim ostatecznie się zdecyduję, proszę o uzupełnienie mojej listy "za" oraz "przeciw" w porównaniu do innych średnioformatowców w kontekście fotografii miejskiej (niekoniecznie dynamicznej akcji, ale też raczej bez typowych zdjęć architektury):

+ cichszy niż lustrzanki z jednym obiektywem
+ tańszy niż dalmierze MF (fuji, mamiya)
+ poręczniejszy od większości slr (mamiya, pentax, bronica, pentacon six)
+ jest klimaciarski, lanserski i laski na niego lecą ;)

- konieczność zakupu światłomierza (w większości przypadków)
- raczej brak możliwości wymiany optyki (nie uważam, żebym potrzebował to robić)
- ... (?)

Liczę na uzupełnienie raczej listy minusów, bo może są rzeczy, które wychodzą dopiero w praniu. Do tej pory używałem Ercony i przeszkadzało mi w niej:
- brak dalmierza czy innego sposobu dokładnego określenia odległości
- konieczność osobnego naciągu migawki i filmu
- miech, który jednak jest dość delikatnym zwierzęciem i ciągle bałem się, ze go uszkodzę.

Thank you from the mountain ;)
 

TLu  Dołączył: 25 Gru 2006
+ kominek
- nie zmieści się w kieszeni jak złożona Ercona

Napisz jakiego TLR sobie upatrzyłeś, to wtedy można coś więcej napisać. Ale uwaga, jeśli kupujesz Rolleia, to dostaniesz hejta zamiast uwag ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach