Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Zmiana dysku i transfer systemów ?
Zastanawiam się nad zmianą dysku,obecnie dysk 500 GB z 32 MB buforem można kupić za ok.190 zł więc jest to stosunkowo mały koszt.
Mam tylko jeden problem:
Jak przenieść 2 działające systemy Windows Xp i Ubuntu 8.04 na nowy dysk tak aby wszystko działało tak jak na starym dysku bez konieczność reinstalacji wszystkich programów i systemów?
Czy jest do tego potrzebny jakiś program (zakładam że proste kopiuj nie przeniesie mi wszystkiego ustawień z mbr i GRUB-a)?

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi...
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Pytałem o to i taką uzyskałem odpowiedź:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=225400#225400

A oprócz tego, co wymieniał aflinta, są jeszcze jakieś linuksowe darmowe narzędzia (typu live cd). Nawet gdziesik takie miałem, ale nie pamiętam nazwy.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Markus, mozesz sklonowac stary dysk na nowy i wszystko bedzie smigac po staremu. Niestety jesli chcialbys zmienic rozmiary aktualnych partycji, musisz liczyc sie z koniecznoscia ponownego skonfigurowania boot loadera (chodzi o to, ze jesli zmieni sie miejsce poczatkowe partycji, boot loader zglupnie i nie zabootuje systemu). Parted (albo qtparted) pod ubuntu powinien zalatwic sprawe.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Jak nazywa się program freeware do klonowania dysków?
Taki żeby przeczytał NTFS Windows i EXT3 z Linuxa?

[ Dodano: 2008-08-02, 11:52 ]
Mam jeszcze jeden problem czy Windows ruszy?
Czy będzie potrzebna ponowna aktywacja?

Znalazłem coś takiego :
http://www.acronis.com/ho...ad/migrateeasy/
Jest wersja komercyjna ale trial działa za free 15 dni.
Więc chyba mi wystarczy..
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
http://www.searchengines....kow-t21332.html
tu masz spis programów tego typu, może ci się przyda.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Próbuję migracji ale to nie takie proste.
Program pod Windows przenosi mi patrycje NTFS i EXT3 z Ubuntu 8.04 ale problem jest z bootowaniem z tak utworzonego dysku.
GRUB i jego ustawienia nie są przenoszone albo druga możliwość ,że są niepoprawne..
W jaki sposób umożliwić bootowanie z nowego dysku?
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Chyba Paragon Drive Backup obsługuje wszystkie rodzaje dysków - tych linuxowych też.
 

kamakar  Dołączył: 28 Lut 2008
Markus, polecam Bootit NG, masz tu linkę: http://www.terabyteunlimi...-generation.htm
Nagrywasz płytę z obrazem, botujesz i jazda (nie instaluj).
Zrobiłem tym kilka migracji, kopiuje 1:1, obsługuje dyski usb, jedynie czeka Cię zabawa z bootloaderem, niby można ten z Bootit ale jest płatny (sam program nie).
I na litość nie rób tego pod windows...
Aha, i przygotuj sobie wcześniej dysk do wystartowania linuksa, coby Grub-a wrzucić.
Paragona nie polecam, nie jest kompatybilny z moja osobą :mrgreen:
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Paragon pozwala stworzyc obraz MBR, można mieć go razem z obrazem partycji startowej. Odtworzenie MBR z takiego obrazu wykonuje sie w pierwszym kroku, w drugim kroku odtwarza sie partycję startową z obrazu.

Partycja, na którą sie odtwarza, nie moze być mniejsza, niż partycja w obrazie.

Z menu Paragona wybiera się opcję zrobienia Rescue Disk (bootowalna), z którego następnie staruje sie komputer.

W Paragon Rescue Disk czasami trzeba wybrać ocję "Safe start" (a nie "full") bo zależnie od płyty głównej/interfejsu dyski SATA mogą zostać nie rozpoznane. Dodatkowo Rescue Disk z wersji Paragon 8SE (była kiedys z gazetami komputerowymi) odtwarza partycję w tempie ślimaczym.... Z moich doświadczeń wersja 2008/PRO partycję 20 GB (zajęte ok. 6 GB) przywraca w kilka minut.

Proponuję następującą kolejnosć operacji:
Założenie: na dysku źródłowym istnieje partycja startowa {c:} oraz prtycja z danymi {D:}
- ściagnąć Paragon Hard Disk Manager 2008 trial i zainstalować
- zrobić Rescue Disk
- zrobić obraz partycji startowej łącznie z MBR na partycji {D:} (można wybrac maksymalną kompresję)
- wyłączyć komputer
- obok starego podpiąć nowy dysk i zrobić na nim partycje tak, aby przyszłą partycja startowa nie była mniejsza od tej ze starego dysku
- na drugą partycję nowego dysku skopiować co dusza zapragnie ze starego dysku (do odpowiednich katalogów) w tym również obraz oryginalnej partycji startowej z systemem
- wyłączyc komputer
- odpiąc stary dysk twardy
- wystartować komputer z Rescue Disk
- odtworzyć MBR
- odtworzyć obraz partycji startowej
- usunąć Rescue Disk z napędu i wystartować komputer - powinien poprawnie wystartować z nowego dysku
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Dzięki za wszelkie podpowiedzi.Spróbowałem własnej drogi.

W PC World Computer była pełna wersja Paragon drive copy 8.0 SE.

Zapuściłem ten programik po podpięciu oby dysków skopiowanie ok. 160 GB ok. 55 min.
I niby było wszystko ok.

Pierwsza próba restartu i błąd GRUB-a nr 17.

Co jest jak najbardziej zrozumiałe zmieniły się rozmiary partycji itp.

Byłem na to przygotowany :-)

Płytka z Super Grub załatwiła sprawę ,ale jak się okazało nie do końca Windows startował bez problemów linux Ubuntu już nie.
Ręczna edycja menu.lst i sprawa rozwiązana (zmiana z hd0.2 na hd0.1 (bo to jest numer 2 partycji w Grubie ,partycja 1 ma numer hd0.0)
Linux startuje ale wykrywa jakieś błędy i sugeruje uruchomienie fsck.
Uruchamiam i mnóstwo błędów.
Sprówałem sprawdzenia z poziomu Gparted i tam trwa to ok. 4 h po których nerwy puszczają i sam przerywam bezsensowny proces...
Restart i błąd nr 2 Gruba prawdopodobnie uszkodzona partycja ext3 linuxa.

Znów Super Grub i windows botuje a linux poszedł się paść.

Ponowna istalacja Ubuntu a windows dalej działa ok.

Ale że nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.
Mam teraz cholernie szybki system linux bez zbędnych dodatków :-)

Pozdrawiam zaprawiony w bojach Markus.

ps.Opłacało się zmienić HDD :-)

Poprzednie WD 160 GB z buforem 8MB transfer ok 49 MB/sek. a nowy maxtor 500 GB z buf.32 MB ok. 84 MB/sek. a więc dużo szybciej i jest odczuwalne (podane transfery średnie) w maksymalnym i min. różnica prawie 2 x.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach