water-drinker  Dołączył: 05 Lip 2008
Pentax PhotoLaboratory
Witam wszystkich forumowiczów!

Za namową kumpla kupiłem Pentaxa K200D i nagle stanąłem w czerpaniu przyjemności z focenia. Ucze się wywoływać rawy z tego aparatu i w związku z tym mógłby mi ktoś wyjaśnić do czego służą paski w Highlights Pentax PhotoLaboratory? Jak to wykorzystać? Reszta jest dość intuicyjna, pomijając tą inwazję okienek na dzień dobry..

Byłoby dla mnie to duże oświęcenie, bo przeciągnięcie paska potrafi przyciąć mi komputer nawet do 2 minut. 10 Mpx to czasami koszmar. Szczególnie jak 17 foto wywołuje się 4,5 godziny..

Z góry dziękuje i udanych foto życzę:)
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
water-drinker napisał/a:
Highlights
dostosowuje jasne obszary zdjęcia, możesz korygować kolor lub jasność, drugi suwak: nasycenie lub odcień, możesz również kompensować obszar zbyt jasny "zgasić" go lub rozjaśnić (ostatni suwak) pobaw się suwaczkami i obserwuj rezultat
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
water-drinker napisał/a:
10 Mpx to czasami koszmar. Szczególnie jak 17 foto wywołuje się 4,5 godziny..
Co ty masz za kompa ? :shock:
 
water-drinker  Dołączył: 05 Lip 2008
predoo aaa, dzięki!


argawen obrabiam na Athlon 64 Venice 3000+, Gigabyte K8NSC-939 Nforce 3 250, TwinMoss 512 MB CL 2.5, WD800JD, Gigabyte Radeon 9550 128/128, OS WinXP Pro. Mam około 400 Mb dla aplikacji i mimo to przymula. Czyżby foobar2000 był aż taki zasobożerny!? Myślę, że kwestia odświeżania tak mi przycina, bo podglądam kawałek obrazka by widzieć jakie zmiany zachodzą..
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
http://www.pentax.pl/PhotoBrowser.pdf

[ Dodano: 2008-07-05, 19:59 ]
Co do kompa to na moje kiepawe oko pamięci troszkę mało ;-)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
siwyyy77 napisał/a:
troszkę mało ;-)
Troszkę. Przydałoby się mieć 2GB Ramu.
 
water-drinker  Dołączył: 05 Lip 2008
Zastanawiam się właśnie czy lepiej 2 x 512 MB na dualu wrzucić pod maskę, czy iść na całość i brać 2 GB. Mam dylemat bo u mnie jeszcze DDRki a te 2 kosztują pi razy drzwi 200 złotych. Bawie się rawami, jednak kiepskiego światła nie za bardzo skoryguje..
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
water-drinker napisał/a:
bo podglądam kawałek obrazka by widzieć jakie zmiany zachodzą..

Pogląd wycinka rzeczywiście pochłania zasoby. Ja używam podglądu całości zdjęcia a wycinka tylko wtedy gdy konieczne.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Swoją drogą - u Was też jest pod Vistą tak, że okienko z toolbarem jest jakieś takie trochę za małe (trochę przycina ikonki)? Oczywiście pracować się da normalnie i program działa bez zarzutu, ale jakoś dziwnie to wygląda :-|
 
water-drinker  Dołączył: 05 Lip 2008
Pogrzeb jak powyłaczać zbędne usługi w Viście. Ja tak właśnie zrobiłem w XP i system wymaga ok 80-90 MB RAM.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
water-drinker napisał/a:
Ja tak właśnie zrobiłem w XP i system wymaga ok 80-90 MB RAM

Ale on ma właśnie XP. Vista opycha sie około 1 GB.

Ale faktycznie wolno ci miesza u mnie na lapku z DualCorem 1.7 2GB RAM fotka "woła" się w jakieś 7 sek. Zmiany nawet z podglądem cropa nie przycinaja kompa na dłużej niż 2 sek.
 

Patryk Blaut  Dołączył: 07 Cze 2007
Ja bym zachęcił do instalacji Win MX w wersji 6. Będzie dużo szybciej.
 

Łobuzio  Dołączył: 17 Lip 2008
Właśnie zassałęm program ze strony P. Dowiedziałęm się że mam historyczny sprzęt, musze czule ucałowac swoją kasetke i spytać się jak leci staruszce :-)
 

Jarek  Dołączył: 23 Kwi 2006
Predoo - coś robię nie tak??? Przesuwam tymi trzena suwakami w ramce highlight adjustment - i nic się nie dzieje na podglądanym zdjęciu. Czy coś trzeba jeszcze odhaczyć w jakichś okienkach żeby to na bieżąco pokazywało zmiany. Bo ja nie widzę żeby coś się zmieniało także jak w ustawieniach przstawię na klawisz refresh.

P O M O C Y !!! A w ogóle to co sądzicie o tym programie, bo na wątku o programach do RAW-ów to ludzie wypisują różne programy a o tym żadnej opinii nie widziałem.

Mam Photoshopa 7 i pentaxphotolaboratory. Czy jest sens kupować LIGTROOMA ???
 
a.d.a.m  Dołączył: 15 Sty 2007
Jarek napisał/a:
[...]
Mam Photoshopa 7 i pentaxphotolaboratory. Czy jest sens kupować LIGTROOMA ???


Lightroom jest drogi. Jeśli jesteś fotografikiem zawodowym lub po prostu stać Cię na Lightroom'a to go kup. W przeciwnym razie ściągnij sobie ze stron producentów wersje testowe oprogramowania i wypróbuj, które najlepiej Ci pasuje, które najlepiej działa na Twoim komputerze itp. Wybór jest duży. Ja polecam Silkypix.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jarek napisał/a:
Czy jest sens kupować LIGTROOMA ???
Koniecznie poczytaj na Forum o programie RAW Therapee oraz przetestuj RT v. 2.3 (kolejna wersja za jakiś czas). Program jest bezpłatny: www.rawtherapee.com
 

Jarek  Dołączył: 23 Kwi 2006
Dzięki !!!

[ Dodano: 2008-08-03, 14:40 ]
Zorzyk - a jak mam to downlądować ?? Bo tam sa jakieś 2 wersje "SSE support" i "no SSE support" - którą mam ściągać, czym to się różni?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
SSE supprt jest dla procesorów z SSE, czyli praktycznie dla wszystkich Inteli i większości AMD (starsze chyba nie miały).
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Jarek napisał/a:
Mam Photoshopa 7 i pentaxphotolaboratory. Czy jest sens kupować LIGTROOMA ???
Zainstaluj sobie triala LR 2.0 i sam oceń. Ja osobiście przez dłuższy czas używam LR i generalnie nie wyobrażam sobie obecnie obróbki większej ilości plików RAW bez tego programu.
Co do Raw Therapee, to nie mam o nim najlepszego zdania. Wersja stabilna wywala mi runtime error zaraz po uruchomieniu, natomiast wersja niestabilna uruchamia się, ale działa tak jak się nazywa.
O obróbce wielu plików na raz możesz zapomnieć, o czymś takim jak buforowanie miniatur również.
IMHO jeżeli robisz głównie w JPEG, a od wielkiego święta zrobisz kilka rawów, to pozostań przy tym co masz, ewentualnie pobaw się RT, natomiast w przeciwnym wypadku przetestuj tego LR.
 

Jarek  Dołączył: 23 Kwi 2006
LDevil - zainstaluję sobie tego triala (jeśli mi sie to uda). Korygowanie RAWów mi sie bardzo spodobało. Dotychczas robiłem to pentaxphotolaborem.
A gdzie znajde tego triala ??

Zorzyk - cos mi sie sypią te RAWterapie. Zaraz po kliknieciu otwórz , mam komunikat że "nieprawidłowa operacja, czy wysłać raport o błedach"

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach