PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
  Najstarszy model Pentaksa
Ciekaw jestem, kto ma najstarszy model Pentaksa?Oczywiscie, jaki to model?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Prawdopodobnie pewien kolekcjoner z Holandii - peryskop okopowy Asahi :-D

http://www.aohc.it/selart17e.htm
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
hahahah, ok, ale mi chodzi wsrod naszych pentaksiarzy. :mrgreen:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
A, to chyba Kiwaczek z jego H2 (jesli czegos nie przekrecilem ;-) )
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
To moze odezwa sie Ci, ktorzy maja Spotmatiki? :mrgreen:
 

kiwaczek  Dołączył: 25 Kwi 2006
Zaraz, zaraz - chodzi o najstarszy aparat Asahi czy najstarszy aparat Pentax - bo to chyba nie to samo.

Z tego co wyczytałem, pierwszy Pentax to właśnie odpowiednik mojego H2. Ten co szedł na rynek europejski i japoński. Z napisem Asahi Pentax na osłonie pryzmatu. A aparaty Asahi to już zupełnie inna historia.
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
To moze dwie grupy? Asahi Pentax i najstarszy aparat z tej firmy czyli rowniez Asahiflex. :mrgreen: Czyli ogolnie mowiac, najstarszy aparat fotograficzny z firmy ktora nazwe zmienila na Pentax :mrgreen:
 

kiwaczek  Dołączył: 25 Kwi 2006
Zaraz, zaraz.... A kiedy to Asahi opt.co. zmieniła nazwę na Pentax? Przegapiłem coś :)
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Noooo Kiwaczek, widze ze nie odrobiles lekcji. :mrgreen: Przeczytaj historie Pentaksa z pod piora Spinnera :mrgreen: :mrgreen:
 

kiwaczek  Dołączył: 25 Kwi 2006
No tak.... Znów coś przegapiłem. Ale to się musiało stać między MZ-3 (asahi opt.co) a *istD (Pentax co.), więc wcale nie tak dawno. Muzealnych egzemplarzy więc raczej jeszcze nie będzie ;)
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Znowu cos pomieszales :mrgreen: :mrgreen: Ta zmiana byla w 57 roku :mrgreen:
 

duroc  Dołączył: 18 Paź 2006
kiwaczek napisał/a:
Z tego co wyczytałem, pierwszy Pentax to właśnie odpowiednik mojego H2. Ten co szedł na rynek europejski i japoński. Z napisem Asahi Pentax na osłonie pryzmatu.


Twój H2 to z serii aparatów Asahi Pentax 4 w kolejnosci. Poprzednie, po Asahiflexach, były Asahi Pentax, Asahi Pentax K, Asahi Pentax S. Kolejny model miał różne oznaczenia - i tak na rynek amerykański Honeywell Heiland H2, na rynek japoński i europejski Asahi Pentax S2 i wreszcie na rynek południowoafrykański i - UWAGA - część rynku europejskiego, głównie skandynawskiego, otrzymał oznaczenie Asahiflex H2. Powodem był krótki spór o nazwę "Pentax" z VEB Pentacon Drezno. Kolejna wersja tego modelu przystosowana do współpracy z montowanym na pryzmat światłomierzem juz była oznaczana Asahi Pentax S2.
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Czyli wniosek taki, ze Kiwaczek ma na stan dzisiejszy, najstarszy aparat . :mrgreen: Ja musze sprawdzic ktory S2 mam. :-P

[ Dodano: 2006-12-12, 19:59 ]
Potwierdzam, na stan dzisiejszy masz najstarszy model, ja mam tuz za Toba S2, tzw. z czasem 1/1000. Nie wiem jak inni, ktorzy maja Spotmatiki, jakie maja modele. No to trzeba bedzie poszukac starszego? :-P :mrgreen: Gratuluje Kiwaczek!!! :mrgreen: :mrgreen:
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Mój aparacik to młodzian - Spotmatic II - kupiłem go razem z S-M-C Takumarkiem 28/3.5 - śliczny obiektyw. Aparat też fajny, podoba mi się w nim zwłaszcza mechaniczne cykanie przy zwalnianiu migawki :-D
 

kiwaczek  Dołączył: 25 Kwi 2006
PiotrB. napisał/a:
Znowu cos pomieszales :mrgreen: :mrgreen: Ta zmiana byla w 57 roku :mrgreen:

To u mnie normalne. Ale dlaczego w takim razie na MZ-3 stoi jak wół Asahi opt.co.? Może dlatego, że to czarny model? ;)

Kurka - cieszę się bardzo, że awansowałem na posiadacza najstarszego modelu Pentaksa wśród użytkowników z naszej grupy. Tyle, że w związku z brakiem na nim napisu Pentax to chyba laur ten otrzymałem niezasłużenie ;)
 

duroc  Dołączył: 18 Paź 2006
"Pentax" to była nazwa handlowa sznownej Asahi Optical Co.
Jeśli się nie mylę, to firma zmieniła nazwę na Pentax Corp. dopiero w 2004r. No góra rok wcześniej ...

Mój najstarszy to S1. Produkowany kwiecień '61 - grudzień '62. Mój egzemplarz to końcówka tego okresu.
Z kolei najstarszy Spotmatic to model z przełomu '64/'65.

Do Kiwaczka mi jeszcze daleko ... no stremitsja nada
 

Maciek K1000  Dołączył: 22 Cze 2006
Skoro już jesteśmy przy temacie "Asahi", to może ktoś wyjaśni mi sprawę, która nurtuje mnie od pewnego czasu ;-) Mianowicie: Jak czytać nazwę "Asahi"?
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tak jak jest napisane, czytasz po polsku czyli Asahi. :mrgreen:
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Serio?? Nie "azaszi"??;-P

Pzdr
Spinner
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Nie, mowi sie tak jak jest napisane. Chyba nie watpisz w zrodlo wiedzy? :mrgreen: A przy okazji, ktorego masz Contaksa?

W japonskim jezyku, litery czytamy jak po polsku, z wyjatkiem j jak dzi, w jako l z kreska, czyli jujitsu czytamu dziudzicsu, kawasaki czytamy kalasaki. Ale kiedy wystepuje sytauacja tak jak Shioike czytamy szi o i ke , to tyle :mrgreen: jak macie jakies slowka japonskie a nie wiecie jak czytac, to prosze dac znac :mrgreen: :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach