Najbardziej pozytywanie odbieram zdjęcie nr:
1.
13% Complete
5 (13%)
2.
63% Complete
23 (63%)
3.
2% Complete
1 (2%)
4.
5% Complete
2 (5%)
Nie widzę dużej różnicy - jednakowo mi się podobają, bądź nie podobają
13% Complete
5 (13%)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Obróbka zdjęć cz-b
Próbuję opanować skanowanie i obróbkę zdjęć cz-b. I trochę mnie szlag trafia... Ciągle wydaje mi się, że zdjęcia są mdłe, nieciekawe, mają betonową szarość - ogólnie są ble... [prawie jak z cyfry ;-) ]

No i zrobiłam eksperyment.
Skanowałam w vuescanie. Potem w gimpie przekonwertowałam do skali szarości, zrobiłam inwersję kolorów [zgodnie z modą skanowałam jako slajd ;-) ]. I ten plik obrobilam w różnych programach na różne sposoby - machanie suwaczkami, zmniejszanie, wyostrzanie.

Teraz bardzo proszę, abyście ocenili który efekt wam się najbardziej podoba - zarówno pod względem obróbki [tonalność, kontrast], jak i ostrości...
W sumie bardziej chodzi mi o ogólne wrażenie, niż o to, czy na jednym zdjęciu jest więcej widocznych szczegółów w cieniach [albo w światłach] niż na drugim - szybka piłka :-)

Żeby ułatwić sprawę zrobiłam ankietę - potrwa tydzień.
Wszelkie uwagi i dyskusje na temat obróbki - baaardzo mile widziane! Jestem strasznym lajkonikiem i właściwie wszystko robię na czuja.

Obróbka nr 1:



Obróbka nr 2:



Obróbka nr 3



Obróbka nr 4




Ps. Dla chętnych spróbowania swoich sił w obróbce, bądź tych, którzy uważają, że da się to zrobić lepiej i chcą pokazać jak tutaj również "surowy" plik [tylko po inwersji w gimpie]:

 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
Z Twoich obróbek to jak dla mnie numer 1.

(Jeśli możesz, to daj też nieodwrócone zdjęcie.)

 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Maciej, ok - wrzucam... Pomniejszone może być?

Tylko błagam - nie stosujcie czegoś czego nie będę mogła zastosować w gimpie, bądź RT [mówię o jakichś algorytmach alkosa itp ;-) ]
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
mygosia napisał/a:


Tylko błagam - nie stosujcie czegoś czego nie będę mogła zastosować w gimpie, bądź RT [mówię o jakichś algorytmach alkosa itp ;-) ]
Eee, to nie wrzucaj. :-P
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Gosia, pamiętaj, że obiektywnej oceny nigdy nie dostaniesz. Trafiasz w kocioł róznych gustów zmieszanych z rozstrojonymi monitorami.

Dla mnie chyba 2. Jedynka zbyt powypalana.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
"Dwójkę, dwójkę wybierz, panie".
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
Pamiętaj o nieskalibrowanych monitorach i o gustach. Jedyni lubią mientko a inni kontrastowo.

Ja bym chyba zrobił tak:
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Dla mnie chyba 2.

Za Jarkiem - 2.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Oki - jest tutaj nieodwrócony - bawcie się:
http://lh3.ggpht.com/mygo...7bKI/s800/2.jpg

Jarku wiem wiem... Ale jednak można mieć przekrój przez gusta. Wiedzieć na co ludzie zwracają uwagę, co im się podoba...

Własnie dodałam jeszcze jedną opcję - jeśli niewiele osób będzie widziało różnicę, wtedy będę wiedzieć, że nie ma się co wysilać i bawić w niuansy, tylko robić tak, aby było szybko :-)
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
2 najbardziej, chyba jest najbardziej wyrazista, kontrastowa.
3 bardzo podobna.
1 jest spoko, rozjaśnione tło bardziej eksponuje postaci, ale chyba ciut przejarane
4 najmniej, najbardziej mdłe i sprane
a surowy najsłabiej.

Ale faktycznie 1, 2, 3 są podobne i równie bardzo w porządku.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Pozwolę sobie zaprezentować swoją obróbkę.

 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
Jarek Dabrowski, :evilsmile: :-B
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
Ja wolę:



Myślicie, że jest przepalone?... Chyba da się z tego coś wyciągnąć!
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
mygosia napisał/a:
który efekt wam się najbardziej podoba

Za Kolegami - mój monitorek pokazuje wszystkie prawie jednakowo, ale zagłosowałem za 2 z okazji najmniejszych przepaleń no i jakoś na pierwszy rzut oka najfajniejsze. Z moich doświadczeń z zabawą suwaczkami (ja jestem garbatym lajkonikiem) zauważyłem, że bardzo duże znaczenie ma ustawienie saturacji, a siła i wynik zależy od wcześniejszych bądź późniejszych manipulacjach z balansami i kontrastem. Ogólnie nienawidzę takich eksperymentów, tym bardziej, im mniej możliwości zautomatyzowania zadania i powtórzenia przy następnej klatce.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Chciałem stanowczo zaprotestować!! Czemu beef dostał worek dolarów a ja tylko miniaturkę portrertu Monalizy??

Jestem zniesmaczony i zdegustowan! Wychodzę!
 

vesper  Dołączyła: 19 Gru 2006
Dwójka, moja droga Małgorzato.
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
Nie można głosować dwa razy więc narazie napiszę.
Służbowy CRT => 2.
Głos oddam po obejrzeniu w domu, jakiś stary LCD ale trochę lepiej ustawiony.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
A ja głosuję na wersje Jarka.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Przecież Ci się nie podobała.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Dwójeczka Gosia ;-)

Pzdr
Spinner

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach