Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Sigma 30mm 1.4 czy 28mm 1.8
Witam

Od jakiegoś czasu zbieram fundusze i mam zamiar kupić jakiś standardzik z AF, do tej pory byłem zdecydowany na 100% na sigmę 30mm 1.4 ex dg, wolałbym sigmę 28mm 1.8 ex dc ale z początku ją odrzuciłem z powodu niezbyt pochlebnego testu na optycznych i opinii na skąpcu. Z drugiej strony na optycznych zjechali też trzydziestkę więc muszę szukać innego źródła informacji.

Ostatnio trafiłem na test na fotopolis, który mówi coś dokładnie odwrotnego, otóż dwudziestkaósemka sigmy wypada w nim lepiej od trzydziestki, zarówno pod względem rozdzielczości już od f2 jak i abberacji chromatycznych i kontrastu.

LINK DO TESTU

Trzydziestka jest swego rodzaju kompromisem bo najbardziej mi pasuje 28mm a po za tym chciałbym obiektyw którego będę mógł użyć na analogu.
Trzydziestka nie ma nawet pierścienia przysłon i jest droższa, za to jest mniejsza.

Z opinii ludzi na forum wiem, że trzydziestka jest ok, jeden znajomy kupił ją i było mi dane ją przetestować, i wbrew optycznym wypadła świetnie.

Czy ktoś posiada/posiadał/testował Sigmę 28mm F1.8 EX DG Aspherical Macro?

[ Dodano: 2008-08-12, 12:41 ]
Aha i wygląda na to, że dwudziestkaósemkama duużo mniejszą dystorsję od trzydziestki. :-?
 
jungli
[Usunięty]
A nie chcesz 20tki? bede niedlugo sprzedawal, kawal szkla i mysle, ze niedoceniany kawal.

pozdroofka
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Dzięki ale za szeroko. Nawet 24mm to już dla mnie za szeroko, potrzebuję 28 lub 30mm. :->
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Eldred napisał/a:
a po za tym chciałbym obiektyw którego będę mógł użyć na analogu.
no to 30/1.4 odpada

tu znalazłem jakieś testy, opinie na temat tego szkła
http://etischer.com/300d/sigma28f18.html
http://forums.dpreview.co...87&changemode=1
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Dzięki za linki Żaba :-B :-B
No wiem że trzydziestka odpada jeśli chodzi o analoga, ale jeśli 28mm jest taka kiepska to nie będę miał wyboru, potrzebuje tego szkła do końca sierpnia (ślub znajomych).
Cześ akurat wyjechał na wakacje i nie wiem gdzie kupować, japan foto ma super ceny ale się boję trochę, że będę czekał 2 tygodnie jak nie dłużej, w końcu wyjdzie na to że kupię bezpośrednio od sigmy :-/
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
Eldred napisał/a:
Cześ akurat wyjechał

Na forum bywa.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Czyli nie odpowiada na moje privy :-/

dickett (na stronie jabbafoto jest napisane, że na czas urlopu od wczoraj, nie będą realizowane zamówienia)
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Eldred, w przypadku Czesia najlepiej dzwonić, a w drugiej kolejności pisać maila. Kiedyś też pisałem PW i obaj żałowaliśmy, że zanim odpisał - zdążyłem kupić szkło gdzie indziej. ;-)
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Eldred to ty może jednak kupisz odmnie tą 24/2.8 :mrgreen: Spełnia warunek analog/cyfra :mrgreen:
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Żaba, Za szeroko i za ciemno, jak już mam wydawać tyle kasy to wolę coś jaśniejszego.

Czyli nie znacie nikogo kto by miał są sigmę 28mm f1.8 EX DG macro?
Bo mam wrażenie że może się okazać, że szkło jest ok, a tylko się optycznym trafił jakiś walnięty egzemplarz, tak jak to było z trzydziestką. :roll:
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Eldred napisał/a:
Z drugiej strony na optycznych zjechali też trzydziestkę więc muszę szukać innego źródła informacji
Podczas burzy jaka wybuchła z okazji testu bodajże K20D, przyznali się, że ten egzemplarz, który trafił do testów był wyjątkowo walnięty i planują zrobić update testu. Zobacz sobie wyniki tej sigmy w teście normalnym, a następnie porównaj to z jej wynikami w teście K200D. Co prawda brak tam wyników dla najbardziej ciekawych przysłon, ale wydaje mi się, że poprawa powinna być w całym zakresie.
Poszukaj lepiej jakiś fotek w sieci, bo ja opinią portalu, który jako wady lustrzanki wymienia za mało wyostrzane standardowo jpegi, bym się nie przejmował :)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Eldred, może FA31?
 
nazgul  Dołączył: 15 Paź 2007
Gwiazdor napisał/a:
Eldred, może FA31?


Zwłaszcza że jest w przyzwoitej cenie...

http://www.allegro.pl/ite...ed_czarny_.html
 
jungli
[Usunięty]
Mialem podobny dylemat swojego czasu, w efekcie pomyslalem troche, przekalkulowalem ew. radosc zycia i wyszlo mi, ze zbieram na 31ltd, jako,ze mam juz 77ltd ide za ciosem.
Czy warto tyle przeplacac od 30 1.4? dla mnie - warto i koniec.

Odnosnie 30tki, jesli nie stac badz nie chcesz Eldred, 31ltd bierz 30tke i wysylaj od razu do Gdyni, widzialem co pan majster R zrobil koledze z jego 30 1.4, masakra dla oczu.

pozdroofka
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Cytat
Zwłaszcza że jest w przyzwoitej cenie...

http://www.allegro.pl/ite...ed_czarny_.html
Przyzwoita, to byłaby co najmniej o te 500-600 zeta niżej. I tak sprzedawca miałby zysk na poziomie 8 procent, czyli całkiem dobrym. No chyba, że opłacił on wszystkie VATy i cła (cuda się zdarzają)
 
jungli
[Usunięty]
Nie mow, ze za 8% zysku bys ryzykowal sciaganie takiego szkla z hameryki, jesli tak to bede sie u Ciebie zaopatrywal

pozdroofka
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
jungli napisał/a:
Odnosnie 30tki, jesli nie stac badz nie chcesz Eldred, 31ltd bierz 30tke i wysylaj od razu do Gdyni, widzialem co pan majster R zrobil koledze z jego 30 1.4, masakra dla oczu.
eee.. nie rozumiem, dlaczego od razu zakładasz, że trafi mi się zły egzemplarz albo BF/FF?

Zresztą BF/FF to mogę sam poprawić.

W związku z tym że Cześ nie odpowiada na PW a i przez telefon jest nieosiągalny, prawdopodobnie kupię 30mm 1.4 w sigma pro centrum (w japanfoto nie mają go na stanie tak jak myślałem)

A 31ltd to tylko brzmi fajnie, cena jest nie tylko nieprzyzwoita ale wręcz dewiancka, a foty z niej w wątku "pokaż swój bokeh" takie sobie...
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
jungli napisał/a:
Nie mow, ze za 8% zysku bys ryzykowal sciaganie takiego szkla z hameryki, jesli tak to bede sie u Ciebie zaopatrywal
Ryzyko kontroli bagażu podręcznego jest aż tak duże?
A co do ceny z allegro, to jest ona zbliżona do kosztów legalnego sprowadzenia tego szkła ze stanów. Gdybym miał wybierać, to pewnie sam bym zamówił ten obiektyw w adoramie, niż kupił na allegro.

 
jungli
[Usunięty]
31ltd to wyjatkowe szklo, i sigma to dla mnie inna klasa,
jesli ktos jest bokehofilem i dlatego kupuje szkla...

Nie mowie tu o zlym egzemplarzu tylko mowie o tym jakie czary kalibracyjne robi ten czlowiek z tym szklem, egzemplarz mojego kolegi jak najbardziej byl ok ale dopiero jak wrocil z odprawiania modlow nastapil opad szczeki

pozdroofka
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
hmm ciekawe ile to kosztowało,

Mam tylko nadzieję, ze trafi mi się egzemplarz co najmniej "poprawny" bo raczej nie zdążę, kupić i skalibrować szkła do września.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach