Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 073
Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc073.pef

Plik konwertujemy do postaci czarno-białej.


Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 24.08.2008, do godziny 20:00 czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili (wszystko jest wyjaśnione w wątku z początku tego posta).

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc073_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc073_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc073_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc073_nick.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (usunąć spacje, wiadomo)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Po kliknięciu na małe zdjęcie, otworzy się ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjęcia dostępne również pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc073.html

1. Agrest


2. Alojzy N.


3. Briho
Edycja pliku w ACR 4.


4. Cooopec
Foty wolalem w Lightroomie, zadnej pobocznej obróbki. Glownie pracowalem przy balansie bieli, kontrascie(poprzez krzywe), i suwaczkach do kalibracji koloru+ wszystkie inne suwaki w niewielkim stopniu. Wszystko odbywalo sie na czuja, bez jakis okreslonych zasad czy kolejnosci(tzn kolejnosc podstawowa zachowana kolory->kontrasty->doszlifowanie).


5. Diamond32
Wykonane RawTherapee i InfanView, efekt wg mnie mizerny - rzadko wywołuje B&W


6. Enzo
Obróbka: Gimp (poziomy, krzywe, wyostrzanie) + digiKam (przekształcenie w b&w w tym filtr, zwiększenie kontrastu, gięcie krzywej i dodatkowe wyostrzenie)


7. Jitt
Plik obrabiany w Ligtroom 2
-podniesienie ekspozycji
-zmiana jasnosci, kontrastu, claity
-saturation na 0
-lekki split toning (taki troche c41 BW)
-winieta
nie bardzo wyszlo z szumami, dla mnie male zdjecie ok, na duzym syf, coz pierwsza proba :)


8. McGregor
Całość w Lightroomie . Na początek WB - w miarę naturalny, lekko oziębiony by wydobyć niebo. Potem Greyscale (ale nie Auto Mix). Dodałem mnóstwo światła by pokazać kamieniczki i pierwszy plan. Jednocześnie starałem się wydobyć fakturę nieba. Expozycja w duł. Usunąłem tylko kolorowy szum. Na koniec winietka dla smaku


9. Michal K
ACR / PS CS2
Temperature: 3350, Tint +150
Ex +0,65, Shadows 0, Brightness 0, Contrast -50, Saturation -100
Machanie krzywą by wyciągnąć jak najwięcej z nieba.
Zmniejszone - unsharp mask: Amount 26%, Radius 2,8 pixels
Add noise: Amount 1,55%, Gausian


10. Nichiren
W Lightroomie rozjasnianie itp, w PScs dostosowanie do B&W.


11. Robert K.
W sumie zabawa sprowadziła się do wywoływania w ACR przez machanie suwaczkami i oglądanie efektów... Przed desaturacją tak poprzesuwałem kolory, żeby maksymalnie wyciągnąć niebo. No i na końcu oczywiście kontrast i wyostrzanie.


12. Zorzyk
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
jak patrze na reszte to moje niebo to masakra :shock: wychodziło mi jak Zorzyk'owi, ale ciągnąłem dalej :-P
 

Alojzy N.  Dołączył: 30 Kwi 2008
Tym razem nie było dyskwalifikacji? ;)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Była, jedna, za zbyt widoczny split-toning (całe zdjęcie wpadało w fiolet). Tutaj też jest jedno z tym efektem, ale dużo słabszym, więc puściłem.

 

agrest  Dołączył: 10 Cze 2008
tak sobie patrzę i coś mi się wydaje że dużo sie jeszcze muszę nauczyć :) ale patrzac porównawczo niebo wyszło całkiem dobrze... :-B
 

McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
Cóż poza moim :-P , ale to się nie liczy, podoba mi się wersja Diamond32a. Ma super całe niebo, mimo iż reszta sceny jest ciemna ale przecież tak ma być bo to wieczór, tak?
I druga skrajnie różna od tej to wersja Jitta najbardziej czarno-biała ze wszystkich, i przepalona jak stare foty. Obie te wersje mają swój klimat choć leżą na dwóch końcach skali.

A tak na marginesie "split toning" jest jednym z fajniejszych efektów do zastosowań monochromatycznych i (z pewną dozom nieśmiałości ) wnioskuję o włączenie go do palety narzędzi dozwolonych w reprodukcji B&W. Moja pierwotna wersja też go miała ale wycofałem te ustawienia z obawy i potraktowanie ich jako kolor.

Pozdrawiam
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
1. McGregor - dobre kontrasty, naturalne budynki
2. Zorzyk - kurtka ciut za ciemna jak dla mnie
3. Briho - nieco nienaturalnie budynki wyszly po rozjasnianiu cieni

Postanowilem wytypowac pierwsza trojke. Bardzo cieszy mnie fakt, ze tak wiele osob sprobowalo z tym ciezkim zdjeciem.. pod slonce, slabe kolorystyczne kontrasty.. jednak niemal wszystkie pozostale prace wyszly rowniez dobrze. Bardzo dziekuje wszystkim zmagajacym sie z tym zdjeciem. Moja wersja, ktora nie jest tak dobra jak wymienione wyzej trzy trafila na bloga 25 czerwca, jednak wkleje ja tu poza konkursem dla porownania:

 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
McGregor napisał/a:
reszta sceny jest ciemna ale przecież tak ma być bo to wieczór, tak?

Godz. 18... w maju to jeszcze nie wieczór ;-)
Ale scena faktycznie w cieniu.
 

briho  Dołączył: 28 Sie 2007
Bardzo ciężkie do obróbki zdjęcie, bo w zasadzie nie wiedziałem na czym się koncentrować i główny nacisk poszedł na niebo. Najbardziej podoba mi się obróbka nr 5, czyli Diamond32 i 12 - Zorzyk.
 

McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
Zdjęcie trudne bo ciężko się zdecydować jaką linię obrać. Wydobyć chmurki i zgasić resztę czy wypalić niebo ale dać szansę kamieniczkom i wędkarzowi. Narzędzia cyfrowe pozwalają nam na zbilansowanie światła tak by wydobyć jedno i drugie, taką wersję wybrałem ja i parę innych osób. Jednak nie oszukujmy się takie zdjęcie na błonie nie miało by szans powstać. Czy się mylę ? Zorzyk, Jiit i Robert K. obrali drogę imitacji fotografii cz-b.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
McGregor, na blonie nie byloby problemu z przepalonym niebem.. naswietlac na dolna czesc.. niebo by sie raczej uratowalo
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
To mój debiucik w tej zabawie, więc na wstępie: uważam, że pomysł jest GENIALNY! :-B :-)
'Szokistyczne', na ile sposobów "widziane" jest to samo zdjęcie...

A co do tej edycji: wg mnie _wszystkie_ są ciekawe :-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
McGregor napisał/a:
Zorzyk, Jiit i Robert K. obrali drogę imitacji fotografii cz-b

Rozumowałem nieco inaczej - a co wyszło, to widać ;-)
Uznałem więc (jak powiedziałem wcześniej), że po godzinie 18. to jeszcze w maju nie jest wieczór - słońce jeszcze nad dachami kamienic, więc idąc tamtędy, obok wędkarza, widziałbym scenę dość jasno. A gdybym spojrzał na kamieniczki po drugiej stronie kanału, to słońce by mnie oślepiło - i tak starałem się zrobić. Niebo tym razem odpuściłem, bo i tak nic specjalnego tam się nie dzieje... To tyle w kwestii "co autor [obróbki] chciał przez to powiedzieć" ;-)
 

jitt  Dołączył: 07 Mar 2008
heh, wiem split toning ;/
ale taka byla moja pierwsza klisza BW, konica c41, totez ten lekki fiolecik jakos bardziej do wypalonego nieba mi pasowal

chmur nie bylo IMO sensu wyciagac skoro slonce w obiektyw swieci niemal
 

McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
Czy ktoś jeszcze ma zdanie na temat "split toningu" ? To narzędzie aż się prosi by go użyć w cyfrowej fotografii cz-b.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach