pkosela  Dołączył: 25 Lip 2006
[pkosela] Z prośbą o komentarze...
Ostatnio spodobało mi się cykanie na koncertach.
Dwie próbki poniżej. Wiem, że oba zdjęcia mają swoje wady i pewnie dlatego nie mogę się zdecydować, które wybrać, a także z żadnego nie jestem do końca zadowolony.
Chętnie poczytam Wasze komentarze.

1.


2.


Sprzęt: K10D + Tamron 75-300 1:4-5,6

 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
ale nic nie widać :-(
jak masz foty na picasie, to nie da się ich pokazać na forum - może daj po prostu linki
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
cypis napisał/a:
foty na picasie, to nie da się ich pokazać na forum

Da się:

Tutaj instrukcja [5 post od góry]:
http://manufactura.home.p...095d63a87daac14

[ Dodano: 2007-12-14, 11:22 ]
A w tym wątku sobie można bezkarnie poćwiczyć:
http://manufactura.home.p...095d63a87daac14
 

pkosela  Dołączył: 25 Lip 2006
Przepraszam, to ustawienia serwera (hotlink). Powinno być już widać.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
mygosia napisał/a:
cypis napisał/a:
foty na picasie, to nie da się ich pokazać na forum

Da się:

Tutaj instrukcja [5 post od góry]:
http://manufactura.home.p...095d63a87daac14


o fajsoko, nie mam czasu grzebać na okrągło na forum, więc mi umknęło, dzięki mygosia.

a co się tyczy fot z koncertu, to pierwsza, jak dla mnie jest lepsza. Na drugiej pani się rozdziawiła trochę za bardzo i wygląda to nieładnie, choć w sumie też to zdjęcie nie jest az takie złe (szkoda tylko, że nieostre)

[ Dodano: 2007-12-14, 12:04 ]
no może, jak już się czepiać, wystemplowałbym ten odblask przy lewej krawędzi pierwszego zdjęcia. I może przerobił je na cz-b?
 

pkosela  Dołączył: 25 Lip 2006
cypis, dzięki za opinię!
Tak teraz patrząc wpadłem na pomysł, że najlepiej by tym zdjęciom zrobiło wzięcie Artystki z nr 1., a basisty z nr 2. Tylko jakoś mi się to nie uśmiecha...
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Cześć.
Na pierwszym pani jest taka fajnie zamyślona, drugie ma wg. mnie lepszy kadr ale gorsze światło. Obie foty wydają mi się za mało ostre...
 

pkosela  Dołączył: 25 Lip 2006
Marcinicus napisał/a:
Obie foty wydają mi się za mało ostre...

Tak, z ostrością występuje częsty problem. Sporo też wychodzi poruszonych. Jak to rozwiązać (wiem, jaśniejszy obiektyw :P )? Monopod? Podchodzić bliżej?
A może wyłączyć autofokus? (Gdyby mi ktoś powiedział, jeszcze trzy lata temu, że będę z tego korzystał, to bym się puknął w czoło...) Może gdzieś "po drodze" się gubi?
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
W takim ciepłym świetle zauważyłem, że AF lubi się gubić, nawet krwawe zachody słońca moga go zmylić, nie wiem czemu, ale mam wrażenie, że AF (nie tylko w pentaxie, w analogu canonie 500n) nie lubi czerwonego i jemu pokrewnych. Na koncercie, jak się jakoś bardzo nie przemieszczasz, to jednak spróbuj manualnie. Jak jest złe światło to ani pentaksowy SR ani monopod nie pomoże, bo za długi czas musi zaowocować poruszeniem, chyba żeby muzycy stali jak posągi ;-) Nie wiem jakim obiektywem fotografujesz i jaki masz budżet, ale zakładam, że ograniczony i polecam ci np. takie wyjście jak zupełnie manualny Porst 135 mm (2.8) - podobno bywają lepsze i gorsze egzemplarze, mój jest zadowalający od pełnego otworu - można to dostać czasami za jakąś stówkę. Stałe vivitary też bywają niezłe... Chociaż zdarzyło mi się cykać spektakl teatralny z odległości jakichś 20-30 metrów czymś tak ciemnym jak sigma 70-300 na ogniskowych typu 250mm i owszem większość była skopana, ale kilkanaście wyszło naprawdę nieźle, nieporuszone, albo prawie nieporuszone, z ostrością trafioną w punkt - tyle, że oni się tam dość dobrze oświetlali.
 

pkosela  Dołączył: 25 Lip 2006
cypis napisał/a:
Nie wiem jakim obiektywem fotografujesz

Tamron 75-300 1:4-5,6
A z oświetleniem na koncertach bywa rzeczywiście bardzo różnie. Czasami naprawdę ledwo widać cokolwiek. Zoom jest na koncercie wygodny - wiadomo. Ale może popróbuję ze stałkami. Jednak na razie musi wystarczyć to, co mam.
Dzięki cypis!

[ Dodano: 2008-08-31, 15:58 ]
Takie trzy z ośmiu:
3.


4.


5.


Całość tutaj: http://www.kosela.pl/foto/thumbnails.php?album=50
Chętnie poczytam opinie na temat zdjęć i obróbki.
 

Orpheo  Dołączył: 21 Maj 2008
pkosela na temat serii koncertowej nic nie piszę, bo nie bardzo czuję takie klimaty. Ale chciałbym powiedzieć coś na temat tych 3-ch sztuk z numerkami od 3 do 5.

Nie podoba mi się obróbka - zdecydowanie wolałbym delikatniejsze kontrasty i nie BW tylko bardzo słabe nasycenie kolorów. Te mocne kontrasty wg mnie robią wrażenie jakbyś przeostrzył te zdjęcia (a może jest odwrotnie - Twoja tajemnica ;-) ).
Rzecz o kadrowaniu.
Zdjęcie 5 za wąsko - szkoda obciętej góry obrazu (tego wiszącego na ścianie).
Zdjęcie 4 - ni to w centrum te drzwi, ni to kłódka "prawie" w mocnym punkcie kadru. Jakieś niezdecydowanie w tym ujęciu. Krzak niech będzie obcięty - mi nie przeszkadza, ale powinieneś na kadrowaniem popracować.
Zdjęcie 3 - Sztachety uplastyczniają kadr, "mówi" okno, "mówią" drzwi, ale komin i to białe niebo odciąga uwagę i zdjęcie traci trochę swojej treści.

Ogólnie seria interesująca i temat odpowiednio zmurszały ;-) ale wykonanie trochę słabe. To oczywiście opinia amatora, więc nie przejmuj się tą moją drętwą krytyką ;-) :-B

Pozdrawiam i powodzenia !
 

voorjaarman  Dołączył: 13 Sie 2008
pkosela

Przepalone te Twoje fotki 3,4,5... i coś jakby podkreślenie krawędzi niepotrzebnie dodane...

ALE ONE MI SIĘ CHOLERNIE PODOBAJĄ TEMATYCZNIE !!
UWIELBIAM ZNAJDYWAĆ I ŁAZIĆ PO STARYCH OPUSZCZONYCH DOMACH !!!

Więcej takich fotek i trochę delikatniejsza obróbka na przyszłość... spróbuj je po prostu "postarzyć"
 
kulten  Dołączył: 19 Lip 2007
A mi ostatnia sesja się podoba, łącznie z obróbką. Poza drobnymi niedociągnięciami w kadrowaniu jest dobrze.
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
wow. że tez wynalazłeś takie miejsca. temat bomba, obróbka też nienajgorsza, pasuje do klimatu. tylko w 5 trochę przesadziłes moim zdaniem.
 

DeKa  Dołączył: 09 Kwi 2008
a mnie się 4 podoba, proste ale jednak
no i jeszcze z linka, zdjęcie pieca z drzwiami w tle
obróbka inna niż większość, ciekawa ale może spróbuj bardziej standardowo ?
 

pkosela  Dołączył: 25 Lip 2006
Dziękuję za opinie.
Co do obróbki, to być może rzeczywiście nieco przesadziłem, jednak celowo. Przez przeostrzenie IMHO ładnie uwypukliły się rysy i podkreśliły niektóre faktury - na podobieństwo głębokich zmarszczek na twarzy. Pewnie można by podobny efekt uzyskać samym kontrastem, ale... nie umiem.
O takim a nie innym wyborze zdecydował - jak często bywa - przypadek. Dom jest niezamieszkany od kilkunastu lat i to już jego ostatnie chwile. Chciałem go uwiecznić z sentymentu do miejsca, gdzie spędziłem kilka wakacji, jednocześnie nadając zdjęciom trochę ponadsentymentalny wymiar. Najpierw zdecydowałem, że na pewno kolor won, bo... w naturze ten dom wygląda po prostu strasznie i zdjęcia były strasznie nieczytelne (same warstwy różnokolorowych tapet na ścianach doprowadzały do oczopląsu). Ale czegoś jeszcze brakowało. Stąd to przeostrzenie. Temat wydawał się ciekawy, co niektórzy, ku mojej radości, potwierdzili ;)
(Chociaz teraz się zastanawiam, czy nie warto by było pójść w innym kierunku i nie zostawić np. jednego elementu w kolorze. Np. na zdjęciu drzwi zielonego mchu...)

No to teraz zdjęcie, o którym sam nie wiem co myśleć... Raz mi się podoba, innym razem uznaję go za gniota. (Ciekawostką może być użycie wbudowanego w soft K10D filtra cyfowego) Sami oceńcie:

6.


PS. Dziękuję Orpheo, za ożywienie tematu!
Swoją drogą czy jest jakiś sposób, żeby po wrzuceniu gniota, na który nikt nie chce patrzeć, nie mówiąc o wypowiedzi, sprawić, by dopisać coś po samym sobie tak, żeby wątek był widoczny, jako nieprzeczytany przez innych? Z resztą głupio nie odpowiedzieć, jak inni piszą o własnej fotce, a nie zawsze jest od razu nowy temat do pokazania. Zawsze natomiast istnieje niebezpieczeństwo, że mój post będzie w moim wątku ostatni...
 

Throwend  Dołączył: 26 Kwi 2007
Trzeba wywalic posta. Najlepiej więc skopiować zawartość, wywalic i zawartośc wklepic do nowej odpowiedzi.

[ Dodano: 2008-09-02, 20:10 ]
Przynajmniej tak mi któś kiedys powiedział i tak robię ;-)
 
kulten  Dołączył: 19 Lip 2007
Eee, to ostatnie zdjęcie nie bardzo jakoś niestety.
 

pkosela  Dołączył: 25 Lip 2006
Throwend napisał/a:
Trzeba wywalic posta

Dzięki, chociaż mam nadzieję nie wypróbować ;)
kulten napisał/a:
Eee, to ostatnie zdjęcie nie bardzo jakoś niestety.

No właśnie mam bardzo mieszane uczucia: no bo z jednej strony moja "posiadłość", więc cenny uchwycony "poranek", z drugiej tadeta, w której ciężko dopatrzeć się jakiegoś zamysłu, pomysłu, itp... Moze gdyby GO była mała, skupiona na kratce... Sam właśnie nie wiem...
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
ja uważam, ze 6 jest dośc ciekawe, nie powalajace ale w sumie przyjemnie sie patrzy.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach