bako  Dołączył: 07 Mar 2007
AE-L
Czy ktoś mi może pokrótce wyjaśnic na czym polega blokada ekspozycji?W taki łatwy dostępny sposób?Dzieki z góry
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
No więc - aparat normalnie mierzy ekspozcję po naciśnięciu spustu tuż przed zrobieniem zdjęcia. Ale, jeśli masz ustawiony np pomiar centralnie ważony, to taki pomiar zakłada, że (jak sama nazwa wskazuje), główny motyw, ten, który chcesz dokładnie naświetlić, znajduje się w środu zdjęcia. Jeśli to nie jest akurat prawda, bo fotografujesz coś na ciemnym tle i to coś, na czym Ci zależy jest z boku (bo tak sobie wykombinowałeś), to wydzie prześwietlone - bo aparat na siłę ustawi Ci ekspozycję na to ciemne tło. Więc robisz tak: celujesz środkiem na motyw, naciskasz AE-L, przekadrowujesz jak chcesz i robisz zdjęcie. Dopóki w wizjerze świeci się "gwiazdka" oznaczająca blokadę, nastawy się nie zmienią.

To, co opisałem na przykładzie pomiaru centralnie ważonego jest aktualne też przy spocie i matrycy, z drobnymi modyfikacjami. Przy spocie to jesz jeszcze taki myk, że aparat zakłada, że to, na co celujesz ma odcień "18% szarości". Ale to już trochę poza tematem, proponuję poszperać w sieci :-)
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
bEEf napisał/a:
naciskasz AE-L,


albo zmieniasz w ustawieniach i wcisniecie spustu do polowy tez blokuje ekspozycje...
 
bako  Dołączył: 07 Mar 2007
dzieki!!!
 
marbud  Dołączył: 21 Cze 2008
hm,sprawdzalem ta blokade i mam pytanie:
nastawilem ekspozycje na jakis jasny punkt i wyswietlil mi sie 1/500s zablokowalem , pokazala sie gwiazdka i najechalem juz na scene ktora chcialem sfotografowac ciemniejsz znacznie i aparat wkonal zdjecie z czasem roznym od 1/500s nieznacznie rozynym bo chyba tylko o jedna dzialke ale roznym . to tak ma byc?
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
marbud napisał/a:
to tak ma byc?


Nie. Czas nie powinien był się zmienić.
 
marbud  Dołączył: 21 Cze 2008
hm to co robie zle?
czy rodzaj pomiaru ma jakies znaczenie? choc w kazdym chyba sie tak dzieje.
najezdzam na scene , naciskam blokada=* przekadrowuje i naciskam migawke.
moze jak sa sceny zbyt kontrastowe to sie tak dzieje , no nie wiem...
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
marbud, możliwe, że jakiś ułamek sekundy przed twoim naciśnięciem AE-L czas migawki się zmienił i tego nie zauważyłeś, to Mi się często zdaża, szczególnie przy pomiarze punktowym. To by tłumaczyło tak małą zmianę czasu.
 
marbud  Dołączył: 21 Cze 2008
hm moze masz racje, musze sie przypatrzec choc z tego co mowisz to moze byc tak szybka zmiana ze jest niewidoczna dla oka?
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Wystarczy odrobinę przesunąć punkt pomiaru i czas się zmienia. A jeszcze jak się ma ustawioną kontrolę ekspozycji co 1/3ev zamiast co 1/2 to i naświetlanie i wartości przysłony są precyzyjniejsze i czas może się jeszcze częściej zmieniać o ciut ciut. :-P

[ Dodano: 2008-09-23, 09:41 ]
No jak Ci się zmieni w trakcie naciskania, a często w jego wyniku, bo wtedy może ci się aparat lekko poruszyć (albo model), to można tego nie zauważyć.
 
marbud  Dołączył: 21 Cze 2008
zrobilem testy i:
w duzej wiekszosci przypadkow gdy nastawilem ekspozycje na obiekt a pozniej przekadrowalem i aparat szukal ostrosci KROTKO to czas sie nie zmienil (choc byly chyba 3 na 10 przypadkow ze przeskoczyl o jedna dzialke) natomiast gdy szukal DLUZEJ to zmienial prawie zawsze o ta jedna dzialke.przypatrywalem sie wartosci bezposrednio po zablokowaniu takze chyba zadna zmiana mi nie umknela

[ Dodano: 2008-09-23, 09:57 ]
i co smieszniejsze gdy ustawialem ekspozycje na ciemnej podlodze wyszlo 0.6s i po przekadrowaniu na jasny punkt przeskoczylo na 1s czyli jeszcze bardzoej doswietlilo i na odwrot tez tak dziala

[ Dodano: 2008-09-23, 10:01 ]
dodam tylko ze robie zdjecia obiektywem staloogniskowym ale to nie ma znaczenia raczej. w przypadku gdy pracue na M to ta niedogodnosc nie jest wazna bo gdy nastawiam ekspozycje naciskam AE i sam aparat dopasowuje odp. czas i przyslone (jedno stale sobie ustawilem) ale w przypadku preselekcji juz tak rozowo nie jest
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
a to nie jest tak, że za długo po wciśnięciu AE-L zwlekasz ze zrobieniem zdjęcia (AF długo szuka) i blokada ekspozycji się deaktywuje ?

[ Dodano: 2008-09-23, 10:06 ]
możesz sobie w menu zmienić czas trwania blokady ekspozycji
 
marbud  Dołączył: 21 Cze 2008
no raczej nie , bo poki sie swieci gwiazdka to powinna byc aktywna a poza tym sprawdzalem robiac zdjecia bardzo szybko. hm w przypadku preselekcji czasu rowniez przyslona skacze o jedna dzialke.
moze jak by ktos byl tak dobry i sprawdzil u siebie jak ma na kilku obiektach o roznym naswietleniu, bede wdzieczny

[ Dodano: 2008-09-23, 10:15 ]
no nie wiem , moze mam cos naprzestawiane w ustawieniach...ale raczej nie
 
Marcin1978  Dołączył: 20 Lip 2008
Wciskasz AE-L przy 1/500, pokazuje się gwiazdka, zmieniasz kadr na inny (cały czas jest 1/500 i gwiazdka), robisz zdjęcie - i po zrobieniu się okazuje, że nie było dokładnie tej zablokowanej 1/500 tylko jakaś bardzo zbliżona wartość. Dobrze to rozumiem? Bo gdybyś przy wciskaniu guzika AE-L zmienił się czas migawki, to raczej byś to chyba zauważył.

U mnie jest na sztywno. Tyle ile zablokuję, to tyle potem mam po zrobieniu zdjęcia.
 
marbud  Dołączył: 21 Cze 2008
no wlasnie nie , wciskam AE-L pokazuje sie gwiazdka i przy przekadrowaniu , przed zrobionym zdjeciem, zmienia sie wartosc... hm???
 

Cypis aka Piotr  Dołączył: 16 Cze 2008
marbud napisał/a:
wciskam AE-L pokazuje sie gwiazdka


Gwoli ścisłości - wciskasz i ... trzymasz ?
 
Marcin1978  Dołączył: 20 Lip 2008
marbud napisał/a:
no wlasnie nie , wciskam AE-L pokazuje sie gwiazdka i przy przekadrowaniu , przed zrobionym zdjeciem, zmienia sie wartosc... hm???


A to dziwne.

W każdym razie u nie po wciśnięciu AE-L (i puszczeniu go ;-) ) zostaje tak, jak było. Czas migawki nie zmienia się nawet odrobinę.
 
marbud  Dołączył: 21 Cze 2008
wciskam , pokazuje sie gwaiazdka i puszczam.
hm teraz to juz zgłupiałem: zmieniałem obiektyw z tamrona 90 2.8 na petntaxa fa 50 1.4 i tutaj jest wszystko OK!!!
moze nie mam jeszcze 20 lat praktyki ale z tego co wiem to obiektyw nie powinien miec nic wspolnego z tym

[ Dodano: 2008-09-24, 16:48 ]
sprawdzilem z kitem i ten tez ma niezmienne wartosci po przekadrowaniu , no chyba ze chce troche zmienic ogniskowa , to sie wtedy zmieni ale to juz jest zwiazane z utrata jasnosci wraz z zoomowaniem ale dlaczego tamron 2.8 90mm tak sie zachowuje to nie mam pojecia.
dodam tylko ze taka zmiana nie jest jakos bardzo upierdliwa no bo ta jedna dzialka tak duzo strasznie nie zmienia szczegolnie ze testowalem na skrajnych tonach no ale z czystej ciekawosci sie pytam
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
A przypadkiem nie odpuszczasz spustu na zbyd dlugo? U mnie sie resetuje, gdy odpuscisz spust i zbyt dlugo i zgasnie podswietlenie w wizjerze. (ale nie mam pod reka puszki, wiec glowy nie dam)
 
marbud  Dołączył: 21 Cze 2008
no wlasnie nie ,
dodam ze na tamronie czasami a nawet nie rzadko nie zmiania on ekspozycji a czasami mu cos odbije i zmieni:)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach